10 kroków do płaskiego brzucha

[Głosów:0    Średnia:0/5]

10 kroków do płaskiego brzucha

Aby uzyskać płaski brzuch i definitywnie pożegnać się z tłuszczem w okolicy swojego pasa, trzeba definitywnie zmienić swoje nawyki żywieniowe, a niekiedy nawet cały styl życia. Odpowiednia zbilansowana dieta, wysiłek fizyczny oraz równowaga hormonalna pozwolą uzyskać wymarzone efekty.

1. Zrezygnuj z cukru i wysokoprzetworzonych produktów

Cukier i proste węglowodany to Twój największy wróg w walce o brzuch. Takie produkty jak białe pieczywo, chleb, pizza, czy słodkie przekąski skutecznie torpedują często wszelkie starania. Zamiast cukru użyj naturalnego słodzika (np. Stevia), a słodkie przekąski zastąp warzywami lub niewielką porcją owoców. Węglowodany postaraj się czerpać z produktów pełnowartościowych, takich jak ryż naturalny, płatki owsiane, kasza, produkty z pełnego ziarna.

2. Regularna aktywność fizyczna

Tutaj najlepiej sprawdzi się trening aerobowy – jazda na rowerze, bieganie, szybki marsz, skakanka, czy pływanie. Ważna jest też regularność wysiłku. Na początek w zupełności wystarczy 3-4 razy w tygodniu po 30-45 minut wysiłku.

3. Pij więcej wody

Postaraj się pić wodę w ciągu całego dnia. Uczucie pragnienia już jest objawem odwodnienia organizmu. Woda rozbija tkankę tłuszczową i jest niezbędna w wielu procesach biochemicznych w organizmie. Zbyt mała podaż wody ogranicza zdolności wysiłkowe, utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej i obniża nastrój.

4. Zapanuj nad stresem

Duże ilości stresu powodują wydzielanie hormonu – kortyzolu. Hormon ten w dużej mierze utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej, a nawet promuje jej odkładanie. Postaraj się relaksować każdego dnia, wykonywać ulubione czynności, spacerować. Stres dobrze redukuje medytacja, joga, sauna oraz seks.

5. Wysypiaj się

Postaraj się spać przez minimum 8 godzin dziennie. Badania dowodzą, że osoby, które są zawsze wyspane i chodzą spać regularnie, mają mniejszy poziom tkanki tłuszczowej od tych, który śpią krótko, lub po przebudzeniu długo leżą w łóżku.

6. Jedz więcej warzyw

Postaraj się, aby głównym źródłem węglowodanów w Twoje diecie były warzywa. Stanowią wielką porcję witamin, minerałów, mikroelementów oraz antyoksydantów. W dodatku są bardzo nisko kaloryczne, zawierają sporo błonnika i skutecznie hamują głód.

7. Pij kawę

Kawa zawiera kofeinę, która jako jedna z nielicznych substancji naturalnych ma potwierdzone naukowo działanie wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej. Kofeina aktywnie mobilizuje zapasy tłuszczu, zwiększa zdolności wysiłkowe i poprawia samopoczucie oraz koncentrację.

8. Trenuj z ciężarami

Trening tlenowy (cardio) zwiększa zużycie tłuszczu w trakcie trwania wysiłku. W przypadku treningu z obciążeniem jest inaczej. W trakcie jego trwania spalasz również dużo kalorii, ale wymęczona tkanka mięśniowa przez wiele godzin po treningu jest jak piec, w którym ciągle musi się palić. Dobrym źródłem paliwa dla głodnych mięśni, oprócz białka, stają się również kwasy tłuszczowe. Dlatego im więcej tkanki mięśniowej w organizmie, tym łatwiej spalać tłuszcz.

9. Trening HIIT

Do swojego planu treningowego możesz dołączyć trening interwałowy. Na początku spróbuj na bieżni wykonać 6 powtórzeń: przyspieszenie na 80-90% możliwości przez 30 sekund + 4 minuty wolnego truchtu. Tego rodzaju trening nie spala tłuszczu podczas jego trwania – generuje natomiast tzw. dług tlenowy. Organizm przez wiele godzin po wysiłku stara się uzupełniać zapasy, które zużyły mięśnie w trakcie tak ‚eksplozywnego’ trybu pracy. Okazuje się, że organizm w tym okresie faworyzuje głównie tłuszcze, jako źródło paliwa.

10. Suplementacja

Suplementy w prawidłowo skomponowanej diecie są w zasadzie niepotrzebne. Jednak w przypadku osób intensywnie ćwiczących, można wspomóc się dodatkowymi porcjami naturalnych suplementów, by poprawić regenerację organizmu i przyspieszyć nieco efekty pracy. Możesz zastosować aminokwasy BCAA, białko serwatkowe, suplementy z witaminami, magnez, żelazo, wapń lub wszelkiego rodzaju naturalne spalacze tłuszczu na bazie przypraw (pieprz cayenne, imbir). Nie należy jednak pokładać zbyt wielkich nadziei w suplementach. Są one jedynie dodatkiem – to głównie prawidłowa dieta oraz dobry trening są w stanie przybliżyć Cię do celu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz