Choroby zawodowe policjantów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Praca zawodowa policjantów jest uznawana jako praca w szczególnych warunkach, a choroby zawodowe policjantów uznawane są za jedne z najbardziej szkodliwych i ujemnie wpływających nie tylko na zdrowie fizyczne ale również na stan psychiczny tej grupy zawodowej. Jednak rząd, a w szczególności Ministerstwo Zdrowia, szukając oszczędności znacznie ograniczyło listę chorób zawodowych, które są powodem problemów zdrowotnych funkcjonariuszy policji. Zmiany te nie dotyczą tylko chorób zawodowych policjantów, ale również innych grup zawodowych. W przypadku policji z listy chorób zawodowych zniknęły takie schorzenia jak żylaki, nadciśnienie tętnicze, a także nowotwory, które były efektem ogromnego stresu, na który jest narażona ta grupa zawodowa.

Kiedy mówimy o chorobie zawodowej policjantów?

Zgodnie z nowymi obowiązującymi przepisami choroby zawodowe policjantów definiowane są jako te schorzenia, które powstały na skutek warunków w jakich wykonywana jest służba. Jak twierdzą eksperci zmiany na liście chorób zawodowych policjantów, nie wynikają z faktu, że ktoś chce oszczędzać, na tej grupie zawodowej ale wynikają że tego, ze część schorzeń, które znajdowały się na liście chorób zawodowych policjantów, zostały uznane za choroby cywilizacyjne i cierpi na nie określona liczba osób w określonym przedziale wiekowym.

Na co chorują policjanci?

Obecnie do chorób zawodowych policjantów, których jeszcze kilka lat temu nie było na liście znajdują się takie schorzenia psychiczne jak depresja, zaburzenia lekowe czy stres pourazowy. Wydaje się, że jest to znaczący krok naprzód gdyż zawód policjanta jest zawodem, który powoduje ogromy stres i napięcie oraz pracę pod wieloraką presją (ze strony przełożonych, osób poszkodowanych, przestępców czy okoliczności i zdarzeń). Niestety nie rozładowywane napięcie powoduje liczne schorzenia natury psychicznej, które u policjantów pojawiają się dość często, praca policjantów nie wiele ma wspólnego z tym co ogląda się na amerykańskich filmach. Choroby zawodowe policjantów według nowego wykazu to również alergiczny katar, beryloza czy wirusowe zapalenie wątroby. Pojawiają się głosy, które są raczej rozpatrywane w formie żartu, ze takim schorzeniem powinna być również choroba alkoholowa. To co może budzić uśmiech na ustach jest niestety przerażająca rzeczywistości, gdyż znaczna cześć policjantów ma problem właśnie z uzależnieniem od alkoholu, który bywa wykorzystywany jako lekarstwo na stres.

Jak wynika z danych statystycznych prowadzonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

policjanci są grupą zawodową, która choruje najczęściej. Istnieją podejrzenia, że to dlatego, że mają oni 100% płatne zwolnienia lekarskie, ale czy tak jest rzeczywiście. Choroby zawodowe policjantów zdarzają się stosunkowo częściej niż w innych grupach zawodowych, szczególnie te spowodowane stresem i obciążeniem psychicznym, nic więc dziwnego, że mając taką możliwość jaką są zwolnienia lekarskie, które choć trochę pomagają zregenerować siły i poprawić stan psychiczny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz