Czy stawianie baniek jest skuteczne metod na przeziębienie?

szpitalspecjalistyczny.bialystok.pl
szpitalspecjalistyczny.bialystok.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Stawianie baniek to kontrowersyjny sposób leczenia, współcześnie praktykowany przez sympatyków medycyny tradycyjnej, o nieudowodnionej naukowo efektywności. Sympatycy tej metody polecają jej stosowanie szczególnie w infekcjach górnych dróg oddechowych, chorobach układu trawiennego, reumatyzmie, nerwobólach oraz profilaktycznie we wzmacnianiu układu immunologicznego.

Stawianie baniek bezogniowych.

Aktualnie możemy nabyć bańki bezogniowe, zwane inaczej zimnymi lub próżniowymi. W przeciwieństwie do baniek klasycznych ogniowych, może je postawić każdy. Przeważnie takie bańki mają specjalny zawór, a wytworzenie ciśnienia następuje przez wyssanie powietrza pompką, już po przyłożeniu bańki do skóry chorego. Takie zastosowanie baniek bezogniowych jest o tyle dobre, że można kontrolować za pomocą pompki podciśnienie. W tym celu u dzieci, jak również i u osób osłabionych, można zastosować znacznie delikatniejszą kurację.

Stawianie baniek u dzieci.

Kuracja bańkami może być zastosowana już u dzieci, które ukończyły rok. Skórę dziecka smaruje się kremem, by nie była naprężona i stawia się nad, pod oraz między łopatkami 6 małych baniek. Przez 10 minut trzyma się je po każdej stronie pleców, szczelnie okrywając dziecko. Najlepiej aby zabieg wykonywać przed snem, w ten sposób podczas snu będą mogły spokojnie wypocząć. Po stawianiu baniek dziecko powinno zostać w domu co najmniej dwa, trzy dni.

Przeciwwskazania do stawiania baniek.

Przeciwwskazaniem do stosowania baniek są między innymi choroby serca, wysoka gorączka, skurcze, stany alergiczne skóry lub owrzodzenia. Poza tym ta metoda leczenia nie powinna być stosowana w okresie ciąży.

Czy stawianie baniek boli.

Tylko umiejętne stawianie baniek nie powoduje bólu. Nieodpowiednie ich stosowanie może bowiem przynieść dokładnie odwrotny skutek od zamierzonego.

Jak często stawiać bańki.

Częstotliwość stawiania baniek powinna być ustalana indywidualnie w zależności od danego przypadku. W okresie zachorowalności na grypę, zaleca się rozpocząć kurację na około sześć tygodni, przed nasilonym okresem zachorowań. Następnie dwa razy w tygodniu przeprowadzić serię zabiegów, tak aby razem było ich nie więcej niż dwanaście. Natomiast w przypadku przewlekłych i ostrych chorób powinno zabieg stawiania baniek powtarzać trzy razy w ciągu jednego tygodnia.

O Marcin Turczyn 117 artykułów
Wiele można przypuszczać, kiedy po raz pierwszy widzisz Marcina Turczyn, ale przynajmniej jest wesoły i ciekawy. Oczywiście jest także punktualny, zaradny i uważny, ale jest też skażony i przyzwyczajony do przyzwyczajenia do głodu energii. Jego radość jest jednak tym, za co często go uwielbia. Wiele razy przyjaciele liczą na to i jego rozumną naturę, gdy tylko potrzebują dopingu. Nikt nie jest doskonały, a Marcin ma mnóstwo deszczowych dni. Jego żądza władzy i chytrość często podrażniają jego nastrój i powodują, że czuje się nieswojo. Na szczęście jego ciekawość jest zwykle po to, by złagodzić ciosy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*