Czynniki odpowiedzialne za występowanie cellulitu

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Czynniki genetyczne i socjalne
Ilość adipocytów jest genetycznie uwarunkowana. Niestety, skłonność jest dziedziczna, dlatego skórka pomarańczowa występuje ściśle u osób podatnych na otyłość. Nawyki żywieniowe i styl życia rodzin również odgrywają istotną rolę w występowaniu cellulitu. Poza tym, pod uwagę powinny być również brane nawyki żywieniowe, kultura i tradycje różnych nacji, krajów (np. wystarczy porównać przepracowanych, zawsze śpieszących się i zabieganych mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych, preferujących żywność typu fast food, którą można wprawdzie przygotować w ciągu kilku minut, ale jest ona bogata w rozmaite dodatki, z innymi nacjami, gdzie spożycie świeżych owoców i warzyw, ryb i wody jest częścią nawyków żywieniowych i tradycji, łącznie z odpowiednim czasem spędzonym na przygotowanie i zjedzenie pożywienia).

Estrogeny
Kiedy w organizmie zaczyna wzrastać poziom estrogenów, np. u nastolatków, w okresie ciąży lub podczas stosowania antykoncepcji, łatwiejsze staje się magazynowanie wody i tłuszczu. Oczywiście, estrogeny zwiększają skłonność do tworzenia obrzęków. Cellulit może wystąpić u szczupłych i wysokich kobiet, ale przede wszystkim dotyczy tych pań, które mają wyższy poziom estrogenów, odpowiedzialnych za tworzenie bardziej żeńskich cech płciowych. Cellulit może również pojawić się u mężczyzn, u których z jakichś przyczyn zaburzona zostaje równowaga pomiędzy męskimi a żeńskimi hormonami płciowymi. Może być związany z zaburzoną pracą wątroby, która nie jest w stanie neutralizować i usuwać estrogenów. W takich przypadkach podstawowa struktura włókien tkanki łącznej pod skórą zmienia się, biorąc udział w zatrzymywaniu soli i wody oraz magazynowaniu tłuszczu w podskórnej tkance łącznej, która staje się galaretowata. W przypadku poważniejszych uszkodzeń wątroby mogą wystąpić inne zmiany, np. u mężczyzn cierpiących z powodu marskości poalkoholowej może rozwinąć się jednostronna ginekomastia (powiększenie piersi)

Zaburzone krążenie limfy
Zaburzone krążenie limfy leży w tle cellulitu. Zastój limfy może pojawić się jako następstwo rozciągniętych włókien elastycznych i zmniejszenia napięcia skóry; w efekcie w komórkach tłuszczowych zostają zgromadzone produkty uboczne metabolizmu. Obrzęknięte komórki tłuszczowe, wysycane substancjami ubocznymi, utrudniają przepływ płynu tkankowego, a w rezultacie zaburzają metabolizm i wydalanie substancji toksycznych.

Zwiększenie masy ciała
Wyżej wspomniane zjawisko coraz częściej dotyczy osób z otyłością, ponieważ komórki tłuszczowe, dzięki ich zwiększonym wymiarom, jeszcze bardziej spowalniają krążenie krwi i limfy, tak więc niebezpieczne produkty uboczne metabolizmu mogą gromadzić się w przestrzeni międzykomórkowej.

Niewłaściwe odżywianie
Gdy istnieje równowaga pomiędzy magazynowaniem a spalaniem tłuszczu, wystąpienie cellulitu jest mało prawdopodobne. W przypadku jedzenia zbyt dużych ilości tłustego pożywienia, równowaga ulega zachwianiu i pojawia się przewaga magazynowania. W efekcie komórki tłuszczowe mogą powiększyć się nawet stukrotnie, wywołując dobrze widoczne zmiany na skórze. Hormony w żywności, słodycze, alkohol, produkty mięsne, wędzone, różnego rodzaju dodatki żywieniowe, kawa i cola-cola w nadmiernych ilościach mogą mieć udział w gromadzeniu się dużych ilości produktów ubocznych. Lekarstwa przyjmowane podczas terapii chorób sercowo-naczyniowych, preparaty zawierające hormony oraz nieodpowiednie spożycie płynów również mają niekorzystny wpływ na mikrokrążenie skóry.

Nieodpowiednie spożycie płynów
Spożycie płynów może przyspieszyć krążenie limfatyczne i usuwanie produktów ubocznych z organizmu. Szczególnie skuteczne odtruwanie zapewnia picie alkalicznej wody poprzez rozpuszczenie oraz wydalenie kwaśnych i innych substancji ubocznych. Zalecana jest tylko czysta, zdatna do picia woda. Ani napoje alkoholowe, ani „soft drinki”, zawierające cukier i sztuczne barwniki, nie wezmą udziału w rozwiązaniu tego problemu.

Brak aktywności fizycznej
Siedząca praca i brak codziennej aktywności fizycznej w naszym życiu negatywnie wpływają na krążenie krwi i limfy, spalanie tłuszczu i metabolizm, co nasila gromadzenie toksycznych substancji i wzrost komórek tłuszczowych, jak również ryzyko rozwoju cellulitu. Oprócz codziennej porcji intensywnych ćwiczeń zalecane jest także bieganie, spacerowanie, jazda na rowerze (również na stacjonarnym) i pływanie.

Stres
Stres i przepracowanie również mogą mieć udział w zaburzeniu równowagi naszego metabolizmu. Przewlekłe zdenerwowanie i frustracje naruszają procesy metaboliczne, a zatem utrudniają usunięcie produktów ubocznych z organizmu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz