Dieta Dukana

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dieta Dukana

Dieta Dukana jest bardzo podobna do diety ketagonicznej, obydwie zalecają spożycie tłuszczy i białek i pominięcie węglowodanów. Ciało zmieni najpierw zapas glikogenu (węglowodanów) w energię. Dieta ketagoniczna zasadniczo zmusza organizm by ze spalania węglowodanów przerzucił się na spalanie tłuszczy. Dzięki temu występuje pożądany efekt zrzucenia wagi, ale mogą także występować objawy ketozy.

Cztery fazy diety Dukana streszczono na dukandiet.co.uk

  • Faza ataku

Pierwszy etap trwa od pięciu do dziesięciu dni i obiecuje natychmiastowe rezultaty. Mamy do wyboru 72 potrawy wysokobiałkowe w diecie, ale żadne węglowodany nie są dozwolone.

  • Faza rejsu

Już w trakcie czysto białkowych dni , można ponownie wcielać do diety węglowodany w postaci 28 zatwierdzonych warzyw. Ta faza trwa aż do momentu osiągnięcia swojego wagowego celu. Poziom ten występuje też w tej diecie.

  • Faza konsolidacji

Wcześniej zabronione pokarmy takie jak owoce czy nabiał, można powoli zacząć dodawać z powrotem do swojej diety. Następnie dochodzą dwa posiłki „celebracyjne” na tydzień, w trakcie których można jeść prawie wszystko, jednak nadal obowiązują pewne ograniczenia.

  • Faza stabilizacji

Jeżeli udało ci się przywrócić do swojego jadłospisu węglowodany, bez przybrania na wadze, masz prawo do przejścia do kroku 4 i odblokowania „zasad życia”.

To jak długo pozostanie się na tej diecie zależy od wagi wyjściowej, kondycji oraz od celu jaki się sobie wyznaczy.

W początkowej fazie spodziewanym jest chudnąć bardzo szybko, co często działa jak motywator. Dieta ta jest szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy nie lubią liczenia kalorii i wolą bardziej normatywny sposób odżywiania, który dokładnie określa co mogą jeść, a czego nie.

W przeciwieństwie do diety Atkinsa, dieta Dukana ogranicza spożywanie tłuszczu i warzyw na początku, w pierwszej fazie, ze stopniowym ich ponownym przyłączaniem w kolejnych fazach. Niektóre doniesienia sugerują, że faza stabilizacji – czyli ta ostatnia – powoduje najwięcej problemów. To dlatego, że trudno z powrotem wprowadzić szerszy wybór pokarmów, bez narażenia się na ponowny przyrost wagi.

Jest ograniczone wsparcie naukowe, co do tego czy aby na pewno dieta dukana była skuteczna i czy można stosując ją uzyskać trwałe efekty odchudzania. Więc, chociaż można schudnąć we wczesnych, rygorystycznych fazach tej diety, to później jest wielce prawdopodobne, że te kilogramy wrócą.

Co ważniejsze dieta ta ignoruje totalnie zasady zdrowego odżywiania – w tym wypadku korzyści z jedzenia warzyw, owoców, czy pokarmów pełnoziarnistych i bogatych w błonnik. Z tych powodów dieta ta może być niewyważona odżywczo.

W efekcie diety z małą ilością węglowodanów, ludzie uskarżają się na:

  • brak energii, zmęczenie i zawroty głowy spowodowane niedoborem węglowodanów
  • nieświeży oddech i suche usta
  • zaparcia i problemy z powodu niskiej zawartości błonnika
  • niedobory składników odżywczych, ze względu na ograniczony wybór żywności
O Anna Bajkowska 353 artykuły
Niewielu zna prawdziwą Anne Bajkowską ale przynajmniej odkryje, że jest zaskakująca i przekonująca. Oczywiście jest także realistyczna, chętna do współpracy i czuła, ale często jest lekko skażona nastawieniem do bycia równie destrukcyjnym. Jej zaskakująca natura jest jednak tym, za co ją lubią. Wiele razy przyjaciele liczą na to i jej życzliwość, kiedy potrzebują wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Lucy ma również wiele wad. Jej negatywna postawa i wrogość mogą sprawić, że rzeczy się nagrzewają nawet w najlepszych momentach. Na szczęście jej perswazyjna natura pomaga rozjaśnić ciosy i nastroje w razie potrzeby.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*