Dieta Paleo

Dieta Paleo

Co to jest dieta Paleo?

W epoce paleolitu nie było rolnictwa, więc większość pokarmów, które dzisiaj spożywamy, w tamtych czasach była niejadalna. Wielu zwolenników diety Paleo twierdzi, że od tamtego czasu nasze systemy trawienne nie zmieniły się zbytnio od tamtego czasu, a zatem następujące pokarmy są dla niego obciążeniem:

 

 • Rośliny strączkowe
 • Ziarna zbóż
 • Cukier rafinowany
 • Ziemniaki
 • Przetworzona żywność
 • Sól
 • Nabiał
 • Rafinowane oleje roślinne
 • Warzywa korzeniowe

Jak już wspomniano, różne formy diety różnią się od siebie pod względem restrykcyjności więc w niektórych przypadkach produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i warzywa korzenne będą dozwolone. Wszystkie wersje tej diety zachęcają do spożywania chudego białka, owoców, warzyw i zdrowych tłuszczy z całej żywności, takiej jak orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i mięso ze zwierząt karmionych trawą.

Dieta ta jest opisywana jako „dożywotni program, a nie szybka utrata masy ciała”. Dieta Paleo zachęca do czystszego, bardziej naturalnego jedzenia z mniejszą ilością cukru. Chodzi o to, że jest to bardziej w zgodzie z tym jak ewoluowały nasze ciała i jimage 20180316 120050 131 300x180 Dieta Paleoak na przestrzeni wieków napędzalibyśmy siebie. W związku z tym plan pomija produkty mleczne, ziarna zbóż, warzywa bogate w   image 20180316 100145 3 300x169 Dieta Paleoskrobię, na rzecz dzikich, chudych pokarmów zwierzęcych, nie-skrobiowych owoców i warzyw, oraz miodu. Zachęca się do spożywania zdrowych tłuszczy takich jak oliwa z oliwek, olej z lnu, orzechy czy też awokado.

W konsekwencji, dieta ta jest stosunkowo uboga w węglowodany, ale bogata w chude białko i rośliny, które zawierają wszystkie ważne witaminy, błonnik i minerały. W przeciwieństwie do niektórych, innych diet o niskiej zawartości węglowodanów, dieta Paleo nie sprzyja wysokiej zawartości tłuszczu i słonych potraw, i zachęca do wyłączenia niektórych warzyw i owoców. Wyeliminowanie tak szerokiej gamy produktów spożywczych, takich jak zboża, nabiał, przetworzona żywność i cukier oznacza, że  w tej diecie jest bardziej niż prawdopodobne to, by stracić na wadze. Zobacz też dietę south beach.

Dieta Paleo całkowicie ignoruje korzyści z jedzenia produktów pełnoziarnistych, a także roślin strączkowych i tych bogatych w skrobię. Natomiast liczne badania wskazały, zmniejszoną częstotliwość występowania chorób serca, u pacjentów, którzy spożywali w ciągu dnia trzy porcje całych ziaren dziennie. Przy niskim IG (indeksie glikemicznym) właściwości fasoli i roślin strączkowych są szczególnie przydatne dla osób z problemami cukru we krwi, a warzywa skrobiowe są doskonałym źródłem energii i składników odżywczych. Wszystkie te pokarmy, zawierają w sobie witaminy z grupy B, które między innymi pozwalają nam odblokować energię z naszego pożywienia.

U osób stosujących tę dietę, ograniczającą spożywanie pewnych grup żywności, występują:

 • brak energii, zmęczenie i zawroty głowy spowodowane niedoborem węglowodanówimage 20180316 100136 300x200 Dieta Paleo
 • niedobory składników odżywczych, ze względu na ograniczony wybór żywności
 • problemy z dietą, szczególnie podczas spotkań towarzyskich, ze względu na ograniczenie jedzenia ziaren i produktów mlecznych
Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 445 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz