Epilepsja stanem chorobowym mózgu

Epilepsja stanem chorobowym mózgu Tag: atak epilepsji    epilepsja    napady padaczkowe    padaczka    padaczka pierwsza pomoc

W Polsce 14 lutego obchodzone jest nie tylko międzynarodowe Święto Zakochanych, ale również Dzień Chorego na Padaczkę. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż to właśnie św. Walenty  jest patronem osób cierpiących na to nietypowe schorzenie ośrodkowego układu nerwowego. Według statystyk epilepsja jest bardzo powszechną chorobą, na którą choruje ok. 400 tysięcy ludzi w naszym kraju.

Czym jest epilepsja?

Choroba znana powszechnie pod określeniem „padaczki” charakteryzuje się nagłymi napadami, które są oznaką tymczasowych zaburzeń czynności pracy mózgu. Podstawowymi objawami epilepsji, które mogą okazać się bardzo groźne dla chorego, są przede wszystkim gwałtowna utrata świadomości i przytomności, przyczyniające się do niebezpiecznych i bezwiednych upadków, zatrzymanie procesu oddychania, powodującego tzw. sinicę, czyli zauważalny niebiesko-siny odcień skóry powstały wskutek powstania podwyższonej hemoglobiny odtlenowanej we krwi, oraz  liczne paroksyzmy, grożących przygryzieniem języka. Powyżej opisane symptomy są znamienne dla dużych uogólnionych ataków padaczkowych tzw. toniczno-klonicznych. W przypadku małych napadów osoby chorujące na epilepsję, które trwają krótko, występuje chwilowe poczucie nieświadomości, podczas której następuje przerwa w wykonywanej czynności i brak kontaktu z innymi, ale nie dochodzi do upadku ani drgawek całego ciała. Jedynie mogą pojawić się tzw. konwulsje ogniskowe o naturze psychoruchowej bądź czuciowej. Jak widać, padaczka uzewnętrznia się pewnym zespołem charakterystycznych objawów.

Jak żyć z padaczką?

Pomimo tego epilepsja nie powinna pozbawiać chorego szansy na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie i uniemożliwiać wykonywanie wymarzonego zawodu. Jedynie wskazane jest przestrzeganie specjalnej profilaktyki, która umożliwi uniknięcie napadów padaczkowych. Działania zapobiegawcze polegają przede wszystkim na wystrzeganiu się napojów alkoholowych, zagwarantowaniu organizmowi odpowiedniej dawki snu i odpoczynku, zminimalizować sytuacje stresowe. Ponadto w padaczce fotogennej zalecane jest ograniczenie czasu spędzanego przed monitorem komputera oraz unikanie migotliwych świateł dyskotekowych, które mogą wywołać atak. Jednakże przeważnie trudno go przewidzieć, gdyż w nielicznych przypadkach pojawia tzw. aura. Co prawda, sam napad padaczkowy nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia osoby cierpiącej na epilepsję, ale miejsce, w którym on występuje, np. na ruchliwej ulicy lub prowadząc samochód, może stanowić dla niej ogromne niebezpieczeństwo. Z wiadomych względów.

Pierwsza pomoc

Każdy z nas może być świadkiem ataku padaczki, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie można pomóc choremu. Po pierwsze nie można wpadać w panikę i pozostawić osoby z napadem epilepsji samej sobie. Jeżeli napad nastąpił na często uczęszczanej przez samochody ulicy, należy chorego przetransportować w bezpieczne miejsce i ułożyć na boku, głowę umieścić na miękkim gruncie, a jego twarz skierować subtelnie w kierunku podłoża, aby zapobiec możliwości zakrztuszenia się śliną. W trakcie ataku epilepsji w żadnym razie nie wolno krępować ruchów ani cokolwiek wkładać do ust, w tym podawać lekarstw doustnych albo napojów. Dopóki napad padaczkowy nie ustąpi, a osoby poszkodowana będzie nadal rozkojarzona, zostań z nią do momentu aż poczuje się lepiej. Uwaga! Gdy wystąpi tzw. stan padaczkowy polegający na atakach trwających ponad 30 minut, niezwłocznie należy wezwać Pogotowie Ratunkowe.

No related posts.

Tag: atak epilepsji    epilepsja    napady padaczkowe    padaczka    padaczka pierwsza pomoc

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz