Euterpa warzywna czyli Euterpe oleracea

Euterpa warzywna czyli Euterpe oleracea

Warzywnia warzywna to inaczej naukowa nazwa Jagód Acai (Euterpe Oleracea). Owoce warzywni warzywnej są coraz bardziej popularne na światowych rynkach. Warzywnia warzywna to coraz bardziej popularny owoc. A jak rośną Jagody Acai? Potrzebują one specjalnego, ciepłego klimatu.

Acai a odchudzanie

Niektórzy uważają że warzywnia warzywna może powodować odchudzanie. Muszę niestety obalić ten mit. Nie jest to prawda tak jak w przypadku jagód. Bardzo dużo tekstów reklamowych poleca warzywnie warzywną na odchudzanie jednak nie można im wierzyć. Bez naszego wysiłku nie zrzucimy wagi. Jagody acai nie są magicznym środkiem, który sprawi, że w tydzień będziemy mieć taką wagą jaką oczekujemy.

Warzywnia warzywna jest to owoc, który niestety bardzo szybko traci właściwości dobre dla zdrowia ( nawet w ciągu dwunastu godzin), dlatego nie dostaniemy tych owoców jak innych w sklepach. Owoce acai muszę być przetworzone, wysuszone w krótkim czasie. Suszenie owoców warzywni warzywnej nie powoduje utraty jej właściwości. Euterpe Olearcea możemy dostać do kupienia w formie tabletek, proszku albo soku.

Acai (Warzywnia, euterpa) – informacje o roślinie

Euterpe Oleracea należy do gatunku arekowatych palm. Pochodzi z Ameryki Południowej-terenów tropikalnych .Euterpe warzywną rozprzestrzeniono w strefie podzwrotnikowej na całym świecie. Drzewo posiada smukły pień Jest to wysokie drzewo dorastające aż do piętnastu metrów, Jej liście są długie na trzy i pół metra i wyrastają podobnie jak u palm na szczycie pnia. Roślina ma rozgałęziony kwiatostan obupłciowy a jej kwiaty są gęste z białym kielichem i czerwoną koroną. Owoce tego drzewa to jednosienna, ciemnofioletowa jagoda włóknista. Szczyty pędu warzywni warzywnej można spożywać jak jarzynę. Niektórzy używają jej do przetworów marynowanych lub solonych. Roślina ma owoce przypominające winogrona , które zawierają w środku jedną pestkę o dużej średnicy i mało miąższu. Drzewo rodzi owoce dwa razy jagody acai w postaci dużych gron od 500 do 900 jagód. Miąższ z tych owoców wykorzystują Brazylijczycy w swojej kuchni. W Amazonii to podstawa diety ludności zamieszkującej dżungle i stanowi około czterdzieści dwa procent całości pożywienia. W dorzeczu Amazonki gdzie rośnie drzewo wyciska się zielony olej z owoców palmy i używana leczniczych, aby zapobiegać działa biegunce. Do podstawowych składników jakie zawiera olej można zaliczyć kwas oleinowy (56%), palmitynowy (24%) i linolowy (12,5%), ale zidentyfikowano aż 37 różnych kwasów tłuszczowych. Inne związki to sterole (alfa-sitosterol, kampesterol, sigmasterol), aminokwasy (19 związków, w sumie 7,9 g/100 g) i białka. W stanie Para położonym na północy Brazylii miąższ warzywni warzywnej jest podawany z tapioką a w zależności od regionu soli się go lub słodzi miodem czy cukrem. Miąższ nie jest słodki ale charakteryzuje się specjalnym aromatem.

Właściwości warzywni warzywnej

W południowej części Brazylii miąższ z owoców jest spożywany na zimno z granolą . Inne zastosowanie owocu to produkcja z niego lodów i napojów również alkoholowych. W dwudziestym wieku sok i koncentraty z warzywni warzywnej są popularne na świecie a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. W 2009 Agencja Bloomberg musiała alarmować. Z powodu popularności owocu zaczęło brakować podstawowego pożywienia dla mieszkańców dżungli, którzy stosują go w tradycyjnej diecie. Owoce eurerpy zostały nazwane jagodami acai. Kilka lat temu zyskały dużą popularność jako środek odchudzający oraz ładunek witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Teraz produkuje się z nich suplementy diety. Warzywnia warzywna inaczej jagody acai nie są jednak tak naprawdę środkiem wspomagającym odchudzanie. Tylko pozornie możemy się łudzić, że chudniemy zażywając na przykład tabletki z owoców warzywni warzynej. W Stanach Zjednoczonych można również kupić sok z jagód acai oraz pulpę owocową. Do celów leczniczych jagody acai używa się w postaci proszku , który jest bardzo kaloryczny.

Mikro i makroelementy euterpy warzywnej

Sproszkowane jagody acai zawierają wapń, żelazo, fosfor,potas , witaminę C, prowitaminę A, witaminę E, sterole roślinne i nisko nasycone kwasy tłuszczowe jak kwas oleinowy czy Omega-3. owoce warzywni posiadają równie flawonoidy, który mają właściwości przeciw utleniające. Dzięki temu pomagają zwalczać wolne rodniki oraz zapobiegają zbyt wczesnemu starzeniu się organizmu. Poprawiają również kolor skóry jest ona delikatniejsza i odmłodzona .Warzywnia warzywna rodzi owoce doskonałe dla osób z chorobami układu krwionośnego. Euterpa poprawia stan naczyń krwionośnych i serca oraz obniża poziom cholesterolu. Związki antyoksydacyjne, które znajdują się w tych owocach są również doskonałe na nadciśnienie. Jest to choroba cywilizacyjna naszych czasów dotykająca szczególnie ludzi otyłych, którzy mało się ruszają, mają niezdrową dietę, nadmierny stres, prace związaną z siedzącym trybem życia.

Warzywnia warzywna – działanie

Okazuje się również, że te owoce są bardzo dobre na układ trawienny redukcję, wzdęć i zatwardzeń. Jest tak dlatego, że owoce te zawierają błonnik, który daje poczucie sytości i redukuje pracę układu pokarmowego. Dzięki tej cudownej roślinie możemy również zmniejszyć poziom stresu, który powodują różne codzienne sytuacje. Witamina C zawarta w jagodach acai może zwiększyć odporność naszego organizmu. Amerykańcy naukowcy odkryli ostatnio dużą skuteczność owoców z Euterpi warzywna na zwalczanie komórek nowotworowych, które wywołują białaczkę. Przeciwutleniacze z owocu pomagają w terapii antynowotworowej. Owoc acai  nie został jednak uznany jako nowa żywność w Unii Europejskiej, ponieważ ten gatunek jagody  był używany w znaczących ilościach przed rokiem 1997 oraz znajduje się w katalogu Unii Europejskiej. Z powodu bardzo dużych właściwości zdrowotnych owoce acai są coraz powszechniejszym składnikiem napojów soków, żywności. Obecność różnych związków o silnym działaniu antyoksydacyjnym w owocach acai sugeruj, że mogą one mieć właściwości przeciwzapalne. Próby potwierdziły, że ekstrakt z owoców euterpy warzywnej hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy COX-1 i 2, może więc znaleźć zastosowanie jako potencjalne środek przeciwzapalny oraz antyalergiczny.

Warzywnia a wolne rodniki

Warzywnia warzywna podobnie jak popularne borówki ma wysoki poziom orac. Jest to skrót z języka angielskiego (Oxygen radical absorbance capacity)). Dzięki temu wskaźnikowi może sprawdzić zdolność do pochłaniania reaktywnych form tlenu czyli tak zwanych wolnych rodników przez przeciwutleniacze, które są zawarte w próbkach biologicznych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jagody acai to ich wskaźnik orac wynosi aż 1026. Jest to najwyższa pozycja wśród owoców, które znamy o działaniu przeciwutleniającym. Jest to związane z warunkami wegetacji. Palmy Euterpy warzywnej rosną na żyznych glebach a klimat amazońskiej dżungli sprawia, że jagody acai. są wystawione na intensywne działania światła słonecznego. W wyniku tego warzywnia warzywna musiała utworzyć specjalny system chroniący przed narażeniem na ogromne nasłonecznienie. W wyniku tego owoce jagody acai wytwarzają w sposób ciągły dużą ilość antyoksydantów. Są one magazynowane w tych jagodach. Funkcją antyoksydantów dla rośliny jest wiązanie wolnych rodników oraz toksyn, które mogą powodować niszczenie komórek roślinnych i zaburzenie w przemianie materii. Jeżeli chodzi o organizm ludzki to jesteśmy stale narażeni na wytwarzanie substancji szkodliwych w naszym wnętrzu oraz wchłanianie toksyn oraz wolnych rodników ze środowiska naturalnego, które jest coraz bardziej zanieczyszczone. Wolne rodniki i toksyny są zawarte również w przetworzonej żywności, którą codziennie zjadamy. W związku z tym dostarczone wolne rodniki mogą uszkadzać struktury komórkowe a przez to zdolności obronne naszego organizmu. Może się to przyczyniać do powstawania chorób nowotworowych. Ekstrakt z warzywni warzywnej może pomóc jako suplement diety zapobiegać osłabieniu naszego układu immunologicznego. Jagody acai są rekomendowane w profilaktyce nowotworów oraz chorób serca i układu krążenia .Regularne zażywanie ekstraktu z warzywni warzywnej może pomóc nam w obronie przed szkodliwym atakiem wolnych rodników. Z ciekawostek euterpia warzywna zawiera trzydzieści razy więcej antyoksydantów niż czerwone wino, które piją ludzie w krajach południowych w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób nowotworowych Warzywnia warzywna zawiera również witaminy oraz minerały wpływające pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie, które osłabiają się wraz z wiekiem. Owoce jagody acai można stosować również dla wzmocnienia układu nerwowego oraz jako środek przeciwzapalny. Niektóre firmy w Stanach Zjednoczonych produkują napoje alkoholowe z soku wyciśniętego z miąższu owoców warzywni warzywnej.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz