Gładkie i dobrze nawilżone usta zimą

 

Zimą na utratę wilgoci narażona jest nie tylko nasza skóra, ale również okolice czerwieni wargowej. Spierzchnięte usta są dla nas ogromnym dyskomfortem, gdyż nie wyglądają ładnie, a co gorsza może im towarzyszyć nieprzyjemne uczucie szczypania i pieczenia. Co zrobić, aby w tym czasie usta były odpowiednio zadbane i piękne?

Najczęstsze przyczyny pierzchnięcia ust w okresie zimy

W związku z tym, że w okresie chłodniejszych dni nasze kaloryfery intensywnie grzeją, powietrze w naszych mieszkaniach i domach staje się wyjątkowo suche. Jest to jedna z głównych przyczyn odpowiedzialnych za odwodnienie skóry i wysuszenie ust. W czasie zimy warto stosować nawilżacze powietrza albo chociaż kłaść wilgotne ręczniki na kaloryfery, gdyż zwiększy to wilgotność powietrza panującą w naszym mieszkaniu.

Kolejnym czynnikiem niekorzystnie działającym na usta jest ich oblizywanie (szczególnie na mrozie) oraz skubanie suchych skórek zlokalizowanych w ich obrębie. Skutkiem tego jest silne podrażnienie czerwieni wargowej, a nawet krwawienia z tej okolicy. Najlepiej jak najszybciej zapomnieć o tych dwóch, złych nawykach.

Niekiedy przyczyną spierzchniętych i pękających warg może być również niedobór witaminy B2. Dlatego warto w okresie zimy zaopatrzyć się w suplementy zawierające ten składnik.

Niekorzystnie na wygląd czerwieni wargowej działają również papierosy. Szczególnie w okresie zimy mogą one nasilać suchość ust. Poza tym palenie sprzyja również powstawaniu nieestetycznych zmarszczek w tej okolicy, nie wspominając już o zwiększonym ryzyku wystąpienia groźnych chorób. Lepiej zrezygnować z tego nałogu.

Ochrona i pielęgnacja ust w czasie mroźnych dni

Jeżeli usta przejawiają tendencję do nadmiernego wysuszenia i przerznięcia w okresie zimy, nie wystarczy zwykła pomadka w celu ich nawilżenia. Pielęgnacja musi być bardziej złożona i trzeba jej poświęcić trochę więcej czasu niż w okresie wiosny czy lata.

Co najmniej dwa razy w tygodniu warto zafundować wargom intensywną terapię wygładzającą. Pierwszym etapem jest zastosowanie w ich obrębie toniku nawilżającego lub kojącego. Istotne jest to, aby kosmetyk ten nie zawierał alkoholu. Następnie na okolice czerwieni wargowej warto zaaplikować peeling enzymatyczny i pozostawić go na 15-20 minut. Po upływie tego czasu usta należy ponownie przetrzeć tonikiem. Jeżeli są one bardzo przesuszone to warto nasączyć tym kosmetykiem gazę i owinąć ją wokół palca. Następnie można wykonywać koliste ruchy w obrębie czerwieni wargowej, aż do momentu uzyskania pożądanej gładkości ust. Na tak przygotowane wargi warto nałożyć grubą warstwę miodu lub tłustego kremu przeznaczonego do ich pielęgnacji. Miód usuwamy po 10-15 minutach, natomiast tłusty krem można pozostawić na dłużej.

Kolejną istotną rzeczą jest to, aby przed wyjściem na mróz aplikować na usta pomadkę lub balsam natłuszczający. Ich zadaniem jest ochrona tej okolicy przed niską temperaturą i wiatrem. Dzięki temu unikniemy podrażnienia i wysuszenia czerwieni wargowej.

Usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji również nocą. Przed położeniem się do łóżka nie trzeba stosować kosmetyków natłuszczających. W tym czasie usta nie wymagają ochrony, a jedynie nawilżenia. Po przetarciu ich tonikiem warto zaaplikować na ich powierzchnię kosmetyk nawilżający (balsam lub pomadkę).

W okresie mroźnych dni usta mogą być gładkie i dobrze nawilżone. Wystarczy, że każdego dnia poświęcimy im odrobinę czasu i będziemy stosować kosmetyki pielęgnacyjne.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz