Gry komputerowe dla dzieci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Świat dziecka powinien być wypełniony zabawą. Dobrze jest, jeśli jest ona połączona z przyswajaniem i utrwalaniem zagadnień, które przydadzą się dziecku każdego dnia. Planując zatem czas spędzony z dzieckiem warto dobierać gry, planszowe oraz komputerowe, które wniosą w jego życie wiele korzyści.

Wielu rodziców jest zdania, że gry komputerowe nie są niczym dobrym dla dziecka, dlatego nie powinny w nie grać. Tymczasem mogą one przyczynić się do wielu korzyści, w tym operowania myszką, opanowaniem klawiatury, ćwiczenia koordynacji ruchowej oko-ręka. To wszystko jest doskonałym wstępem do nauki pisania. Posługiwanie się strzałkami rozwija z kolei orientację przestrzenną. Wiele gier komputerowych doskonali umiejętności plastyczne, jeszcze inne matematyczne czy językowe, dlatego warto dawać dziecku możliwość korzystania z nich.

Jak każde zajęcie, tak i oddawanie się grom komputerowym powinno być przez rodziców monitorowane. Należy zatem sprawdzać, z jakich stron internetowych dziecko korzysta, można także zamontować blokadę rodzicielską ustalając, na jakie strony nasza pociecha może wejść.
Nie należy jednak odrzucać szansy, jaką daje możliwość grania w gry. Badania dowodzą, bowiem, że osoby praktykujące granie, mają znacznie lepszą koordynację wzrokowo-ruchową oraz refleks aniżeli ich niegrający rówieśnicy. Ważne jest jednak to, by gry były dostosowane do wieku gracza oraz ich rozwoju emocjonalnego a czas grania dostosowany do wieku dziecka.

Przed rozpoczęciem grania, warto samemu sprawdzić grę, bowiem wiele z nich przeznaczonych jest dla graczy pełnoletnich. Mogą one zawierać ukryte treści, które rzutują na samopoczucie dziecka, wywołując lęki, agresję, ukazując złe zasady, jak chociażby zdobywanie punktów za zabicie.
Warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie zawarte są na opakowaniu. Wskazane jest także zapoznanie się z opiniami tych, którzy mieli już okazję przetestowania gry.

Oddając się grom komputerowym zwrócić uwagę należy nie tylko na same gry, ale również na postawę i organizację biurka. Często zdarza się tak, że dziecko korzysta z tego samego komputera, co osoba dorosła, wobec czego przed korzystaniem z niego należy zmienić kilka ustawień.
Zadbajmy zatem o kilka istotnych szczegółów, które mają istotne znaczenie dla sylwetki dziecka.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wysokość krzesła. Stopy dziecka powinny swobodnie stać na podłodze. Jeśli nóżki są za małe, warto podstawić pod krzesło podnóżek, który umożliwi postawienie na nich stóp.
Ustawiając krzesło należy także zwrócić uwagę na jego oparcie. Prawidłowo ustawione odciąża kręgosłup, wobec czego powinno być nieco odchylone do tyłu. Jeśli krzesło, które posiadamy pozbawione jest systemu regulacji pod odcinek lędźwiowy należy podłożyć niewielką poduszkę.
Grając dziecko korzysta z klawiatury, przed którą znajdować powinna się podkładka pod nadgarstki. Ręce nie powinny zwisać w powietrzu, bo to mogłoby doprowadzić do przeciążenie stawów i mięśni.
Przed rozpoczęciem grania należy także przestawić monitor tak, by jego górna część znajdowała się tuż poniżej oczu a jego odległość winna znajdować się na wyciągnięcie ręki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz