Haluksy – groźna choroba czy zwykła przypadłość?

szpitalspecjalistyczny.bialystok.pl/
szpitalspecjalistyczny.bialystok.pl/

 

Pewnie nie raz słyszeliście, że "musisz cierpieć, aby być pięknym", ale w momencie, gdy masz haluksy, ciężko nie cierpieć, a piękno jest zaburzone. Haluksy to bolesna, koścista bryła, która może rozwinąć się z boku stopy i wpływać na sposób poruszania się. Jedną z rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko ich powstania, jest noszenie butów, które obciążają kości i mięśnie stopy. Uważa się, że połowa dorosłych w Wielkiej Brytanii może mieć problemy z haluksami, ale, być może zaskakująco, są one znacznie częściej u kobiet niż mężczyzn.

Objawy haluksów:

Jeśli cierpisz z powodu hallux valgus, możesz mieć:

• ból w stawach dużych palców stóp

• obrzęk dużego palca u stopy

Może to utrudnić chodzenie, a buty mogą przestać pasować na zdeformowaną stopę.

Te objawy mogą być spowodowane przez problemy inne niż haluksy, więc jeśli masz jakieś z nich, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Alternatywnie umów się na spotkanie z podiatrą lub ortopedą (specjaliści od opieki zdrowotnej, którzy specjalizują się w układzie kostno-stawowym). Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do podiatry lub ortopedy lub możesz się do niego wybrać osobiście, bez skierowania.

Diagnoza hallux valgus

Twój ortopeda lub podiatra (specjalista od opieki zdrowotnej, który specjalizuje się w stanach, które dotykają stóp), zdiagnozują twój problem z haluksem, pytając o występujące objawy. Będą również badać nogi i mogą poprosić o spacer, aby zobaczyć, czy i jak haluksy wpływają na twój sposób poruszania się.

Możesz mieć badania krwi, aby wykluczyć inne choroby, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa.

Jeśli potrzebujesz operacji, będziesz miał dodatkowe testy, takie jak:

• zdjęcie rentgenowskie - zdjęcie rentgenowskie zrobione podczas obciążania palców

• badanie ultrasonograficzne

• Skan MRI

haluksy Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?
Diagnoza hallux valgus

Leczenie hallux valgus

Noszenie odpowiednich butów, przy użyciu wkładek do butów (ortez) i wyściółek, a także używanie środków przeciwbólowych może pomóc złagodzić objawy haluksów. Ale nie powstrzymają waszej przypadłości przed pogarszaniem się. Jeśli u pacjenta występuje ciężki ból związany z haluksami, może być konieczne przeprowadzenie operacji w celu ich całkowitego usunięcia.

Samopomoc

Jedną z najważniejszych rzeczy jaką można zrobić jest noszenie właściwego obuwia. Staraj się oprzeć jakiejkolwiek pokusie noszenia wysokich obcasów, jeśli masz problemy z haluskami, ponieważ mogą tylko pogłębić ich stan. Wysokie obcasy pchają stopę do czubka do buta i ściskają palce u nogi. Poszukaj szerszych butów z niższym obcasami, które Ci odpowiadają i odpowiednio leżą na nodze.

Może to pomóc umieścić cienką wkładkę, kilka warstw gazy lub plaster z opatrunkiem w okolicy haluksów, aby zabezpieczyć je przed naciskaniem butów. Zwykle można kupić odpowiednie przyklejane wkładki w apteki lub otrzymać je od swojego podiatry lub ortopedy. Mogą oni też polecić wkładkę do butów, którą można formować specjalnie do stopy – na zamówienie.

Jeśli twój haluks jest bolesny i spuchnięty, może okazać się, że pomoże i przyniesie ulgę lód który przyłożysz do niego  - torba mrożonych warzyw lub lodowy kompres, który można schłodzić w zamrażarce w domu. Uważaj, aby nie przykładać lodu lub zamrożonych rzeczy bezpośrednio do skóry, ponieważ może to zaszkodzić - owiń wszystko, co użyjesz w ręcznik lub ścierkę kuchenną.

Leki

Możesz wziąć bez recepty środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen, w celu złagodzenia bólu i obrzęku haluksów. Zawsze należy przeczytać ulotkę informacyjną dotyczącą wybranego przez Ciebie leku, a jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z farmaceutą w celu uzyskania porady.

Jeśli u pacjenta występuje zapalenie stawów spowodowane zapaleniem stawów, lekarz może zalecić leki w celu ich leczenia. Na przykład twój lekarz może zalecić wstrzyknięcie sterydów do stóp palców. Może to być również opcja, jeśli nie masz zapalenia stawów, ale dokucza ci silny ból z powodu haluksów.

Fizjoterapia

Twój ortopeda lub podiatra może zalecić wykonywanie kilku ćwiczeń. Pomogą one wzmocnić mięśnie i ścięgna wokół palców u nogi, ale nie będą wpływać leczniczo na haluksy.

Chirurgia

Jeśli próbowano zabiegów przez co najmniej trzy miesiące, ale nie pomogły, a twoje haluksy są bardzo bolesne, warto pomyśleć o operacji. Twój lekarz może skierować Cię do lekarza ortopedii lub chirurga, aby sprawdzić, czy jest taka opcja. Jednakże Twój lekarz może skierować Cię tylko do operacji, jeśli Twój haluksy są naprawdę bolesne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli chcesz mieć operację z powodów kosmetycznych, będziesz musiał wykonać prywatną operację i za nią zapłacić.

Istnieje ponad 130 różnych operacji w celu leczenia haluksów. Większość operacji tej przypadłości ma na celu poprawienie i wyrównania palca. Spowoduje to zwężenie stopy i wyprostowanie stawu kolanowego na tyle, na ile jest to możliwe. Operacja nie powróci do normalnej stopy, ale większość osób uważa, że ​​zmniejsza to objawy i poprawia kształt ich stopy.

Rodzaj operacji zależy od tego, jak poważny jest Twój haluks i czy ma się zapalenie stawów czy też nie.

Przyczyny hallux valgus

Problem z twoim dużym palcem, nazywanym "hallux valgus", może powodować wystającą kość w zewnętrznej stronie stopy. "Hallux" oznacza twój duży palec u nogi i "valgus" oznacza, że ​​skierowany jest na zewnątrz w kierunku innych palców. Jeśli masz paluch koślawy, kości w stopie u podstawy palca u nogi poruszają się na bok. Twój duży palec u nogi sięga do innych palców.

Inne rzeczy mogą zwiększyć ryzyko powstania haluksów również, w tym następujące.

• Sposób, w jaki chodzisz, może powodować powstawanie haluksów, na przykład jeśli Twoja stopa wraca do środka. Z biegiem czasu może to prowadzić do powstania haluksów.

• Haluksy mogą występować w rodzinach, ale tylko wtedy, jeśli twoi rodzice lub dziadkowie mają haluksy. Często ta przypadłość związana jest z genetyką i przenosi się na kolejnych członków rodziny.

• Rodzaj noszonych butów może mieć wpływ na to, czy masz paluch koślawy. Jeśli nosisz wąskie lub wysokie buty, może to spowodować dodatkowe obciążenie kości i mięśni stopy. To z kolei może naciskać palce u nogi i zmusić palec u nogi do przybliżania się do pozostałych palców. Noszenie źle dopasowanych butów powoduje powstawanie haluksów oraz może pogłębić już te powstałe wcześniej.

• Bardziej prawdopodobne jest, że masz haluksy, jeśli jesteś kobietą. Może to być spowodowane noszeniem ściślejszego obuwia, takiego jak wysokie obcasy, lub z powodu innych więzadeł w stopach (struktury, które łączą kości).

• Haluksy są czasami związane ze stanami, które mają wpływ na stawów, takie jak zapalenie kości i stawów.

• Inne stany chorobowe związane z haluksami obejmują: dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów lub uraz stopy.

6 Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?
Przyczyny hallux valgus

 

Zapobieganie haluksom

 

Możesz zmniejszyć ryzyko powstania paluch koślawego, nosząc odpowiedni, pasujący do twojej stopy typ butów. Aby uzyskać poradę na temat obuwia, poproś swojego ortopedę lub podiatrę. Prawdopodobnie doradzą, aby wybrać buty, które:

• są wystarczająco szerokie, aby nie stwarzały nacisku na stawy u stóp nóg i dzięki temu można wygodnie poruszać palcami

• z niskimi obcasami, najlepiej 1-2 cm

• z regulowanymi zapięciami, takimi jak klamerki lub paski, które utrzymują Twoje stopy wygodnie wewnątrz buta i nie powodują przesuwania się stopy podczas chodzenia

 

Mogą też sugerować użycie wkładek do butów w celu naprawienia chodu, jeśli masz problemy.

mainarticle2 9 Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?

Z Hallu Motion zapomnisz o haluksach w 30 dni!

Według przeprowadzonych badań najczęstszą metodą radzenia sobie z halluksami jest zabieg chirurgiczny. Niestety wiąże się on z wieloma skutkami ubocznymi, a nie koniecznie daje zadowalający rezultat. Zabieg tak naprawdę tylko chwilowo likwiduje ból, gdyż problem po jakimś czasie ponownie się pojawia. Ponadto interwencja chirurgiczna jest bardzo kosztowna, a rekonwalescencja zajmuje bardzo dużo czasu. Dlatego naukowcy opracowali inny całkiem nieinwazyjny sposób na poradzenie sobie z halluksami. Tym innowacyjnym sposobem jest aparat Hallu Motion.

Co to jest Hallu Motion?

Jest to aparat najnowszej technologii, wykonany specjalnie z myślą o osobach, które mają deformację stopy, zwłaszcza palucha. Metoda ta w naturalny sposób pozwala w szybki i bardzo prosty sposób wrócić do pierwotnego wyglądu stóp. Aparat został zaprojektowany i stworzony ze specjalnie dobranych materiałów. Hallu Motion nosi się w ciągu dnia, czyli w sytuacji, kiedy stopy są najbardziej narażane na przeciążenia. Dzięki temu koślawość palucha jest korygowana w naturalny sposób, podczas wykonywania czynności dnia codziennego. Dużym atutem aparatu jest to, iż dopasowuje się do stopy. Wpasowanie jest do tego stopnia, że prawie wcale nie czuje się, że się go ma na stopie.

shutterstock 33545938 Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?

W jaki sposób działa aparat korekcyjny Hallu Motion?

Aparat Hallu Motion zaczyna działać już w momencie, kiedy zauważymy pierwsze objawy powstawania halluksów. Hallu Motion działa w trzech etapach:

1. Likwiduje powstałe już halluksy – wpływa na staw śródstopno – paliczkowy poprawiając jego ustawienie.

2. Poprzez systematyczne likwidowanie stanów zapalnych, obrzęków i innych nagniotków, zmniejszony zostaje również ból.

3. Powstrzymuje tworzenie się dalszych zmian chorobowych w obrębie stawu.

4. Aparat pełni funkcję ochronną, dzięki czemu wzmacnia stopę. Poprzez systematyczne noszenie Hallu Motion stopa staje się mocniejsza i bardziej elastyczna.

Co to jest halluks?

Paluch różni się od innych palców tym, iż składa się z 2 paliczków, natomiast pozostałe palce z 3. Pomiędzy paliczkami występują połączenia stawowe, natomiast podstawa paliczków bliższych łączy się za pomocą stawów z głową kości śródstopia. Paliczki palucha są dużo większe od paliczków innych palców.

Halluks, czyli paluch koślawy jest to zwyrodnienie polegające na koślawym ustawieniu palucha. Dzieje się tak w skutek zbyt dużego przeciążenia tylnej części stopy. Dochodzi wówczas do zmian biomechanicznych stopy. Paluch jest zbyt słaby, aby być podporą podczas chodu i następuje wówczas osłabienie mięśni. Następnie tworzy się stan zapalny stawów stopy. Najczęstszymi objawami tworzenia się zwyrodnienia jest: ból, obrzęk, duża tkliwość danego miejsca oraz tworzy się wypukłość na pierwszej kości śródstopia.

Czynniki wpływające na powstawanie zwyrodnienia palucha

• Może być wynikiem noszenia nieodpowiedniego obuwia, typu na wysokim obcasie, za ciasne czy za wąskie.

• Uwarunkowania genetyczne – jeżeli w rodzinie ktoś cierpiał na tego typu schorzenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo odziedziczenia tego zwyrodnienia.

• Zbyt długa pozycja stojąca lub siedząca – np. wielogodzinna praca w pozycji stojącej.

• Zbyt duża waga – otyłość.

W jaki sposób należy nosić aparat Hallu Motion?

Hallu Motion jest bardzo prosty w obsłudze. Główną zaletą tego aparatu jest prostota oraz wygoda noszenia. Jest on uniwersalny, oznacza to, że dopasowuje się do każdego kształtu i rozmiaru stopy. Można go nosić przez cały dzień.

Instrukcja stosowania Hallu Motion:

1. Należy rozluźnić pasek do maksimum.

2. Zakłada się przednią część aparatu w taki sposób, aby znalazła się po wewnętrznej stronie palucha, a gąbka powinna znaleźć się na miejscu zmienionym chorobowo.

3. Pasek należy owinąć po zewnętrznej stronie stopy i przymocować go do zaczepu znajdującego się w górnej części. Później trzeba zapiąć taśmę.

4. Trzeba dopasować pasek, tak, aby był stabilny i lekko uciskał paluch.

5. Siła naciągania paska ściągającego powinna być regulowana i dociskania w miarę użytkowania.

aparat hallu motion 3 Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?
Dlaczego warto kupić akurat na Hallu Motion?

Dlaczego warto kupić akurat na Hallu Motion?

Hallu Motion to najnowsza, profesjonalna metoda, która poradzi sobie z problemem, jakim są halluksy w zaledwie 3 tygodnie. Działanie aparatu przebadało i potwierdziło wielu specjalistów. Produkt ten posiada również bardzo dużo pozytywnych opinii zadowolonych klientów. Separator w bardzo bezpieczny i mało inwazyjny, ale za to w bardzo efektywny sposób koryguje ustawienie dużego palca. Dzięki temu lepszy jest przepływ krwi w stopie, a co za tym idzie lepsze odżywienie, ochrona przed otarciami i nagniotkami. Za pomocą takiego działania przywrócony zostaje komfort chodzenia oraz likwidowane są stany zapalne i związany z nimi ból. Aparat Hallu Motion został stworzony ze specjalnego medycznego plastiku, który posiada właściwości korygujące. Ponadto jest bardzo wygodny w utrzymaniu czystości, wystarczy umyć pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć.

Hallu Motion czy jest wart swojej ceny?

Szukając informacji o aparacie Hallu Motion okazuje się, że jego cena w porównaniu z innymi produktami tego typu jest bardzo atrakcyjna. Na stronie producenta można znaleźć produkt w cenie 137 zł. Jest to bardzo dobra promocja, gdyż normalna cena produktu oscyluje w granicy 297 zł. Hallu Motion posiada wiele pozytywnych opinii, a jego skuteczność sprawia, iż cena nie gra roli. Poza tym pozbycie się bólu i poprawienie wyglądu stóp warte jest tej ceny.

Gdzie można szukać Hallu Motion?

Należy zwracać uwagę, na jakich stronach szuka się produktu, gdyż ceny mogą się znacznie różnić. Z wyszukiwarki wynika, iż najlepszą cenę ma producent produktu. Ponadto jest to najlepsze miejsce zakupu, gdyż mamy pewność, że nie dostaniemy podróbki. Warto wybierać stronę producenta, ponieważ tylko on daje gwarancję bezpieczeństwa. Gwarancja polega na tym, iż jeżeli nie spełni oczekiwań, można go zwrócić. Bardzo często podróbki mogą powodować jeszcze więcej złego niż dobrego, dlatego warto wystrzegać się kupowania Hallu Motion z podejrzanych stron internetowych i sklepów.

Opinie innych użytkowników o Hallu Motion

Marcelina z Gdańska

Wady stóp odziedziczyłam po rodzicach. Od dziecka miałam problem z płaskostopiem, a wraz z wiekiem i aktywnością w pracy zawodowej pojawiły się halluksy. Oczywiście moja mama miała tego typu schorzenie, to, dlaczego ja miałam go nie odziedziczyć. Nie raz widziałam jak mamę bolą stopy, ale dopiero teraz wiem, jaki to jest ból. Musiałam coś z tym zrobić i wtedy mama poradziła mi, abym kupiła Hallu Motion. Na początku nie mogłam się przyzwyczaić do tego aparatu, ale po kilku dniach noszenia nawet zapominałam, że mam go na nogach. Jak dla mnie Hallu Motion jest najlepszym produktem dla osób, które posiadają problem z halluksami. Polecam!

Franek z Olsztyna

Ból moich stóp ustąpił już po kilku dniach stosowania. Bardzo polecam Hallu Motion! Myślę, że warto wydać te kilka złotych na aparat, niż męczyć się z ciągłym i uporczywym bólem. Hallu Motion jest numerem jeden wśród produktów na halluksy.

Olga z Sanoka

Moja kariera zawodowa związana jest z światem mody. Dlatego zawsze muszę dobrze wyglądać. Niestety następuje to kosztem stóp. Cały czas w biegu i to w dodatku na obcasie. W pewnym momencie moje stopy tego nie wytrzymały i zaczęły mnie boleć. Wówczas okazało się, że jest to symptom pojawiających się halluksów. Koleżanka z branży podsunęła mi aparat Hallu Motion. Okazało się, że mogę go zakładać nawet do pracy, gdyż pasuje do każdego rodzaju butów i go nie widać. Ten sposób przyniósł moim stopom wielką ulgę, a w dodatku nie musiałam rezygnować z pracy zawodowej. Dlatego bardzo dziękuję producentowi tego rewelacyjnego produktu, jakim jest Hallu Motion.

4600 cover Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?

W jaki sposób można zamówić Hallu Motion?

1. Trzeba wejść na stronę producenta.

2. Kliknąć ikonę KUP TERAZ!

3. Wypełnić załączony formularz.

4. Można wybrać przesyłkę za pobraniem.

5. Później wystarczy tylko czekać na kuriera z przesyłką.

6. Trzeba rozpakować, przeczytać instrukcję i można cieszyć się działaniem korektora.

Problem z halluksami da się pozbyć, a pomoże Ci w tym Hallu Motion. Już teraz zamów aparat Hallu Motion i przekonaj się na własnej skórze, że to naprawdę działa!

mainarticle3 8 Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?
Kontuzje i zabiegi ortopedyczne

Kontuzje i zabiegi ortopedyczne

Ścięgna i więzadła rąk

Mięśnie ręki nie byłyby w stanie funkcjonować, gdyby nie pomoc ścięgien i więzadeł. Wykonane z elastycznej i niezwykle mocnej tkanki łącznej pomagają mięśniom rąk koordynować taki, a nie inny ruch. Więzadła są bardzo gęsto utkanymi pasmami, które łączą ze sobą poszczególne kości rąk. Pozwala to na określone ruchy ręki i utrzymanie jej stabilności ruchowej. Ścięgna to swego rodzaju łącznik pomiędzy mięśniami i kośćmi. Gdy mięsień się kurczy, wówczas zadaniem ścięgna jest przyciągnąć kość, do której dany mięsień przylega. By ruch był taki jak trzeba, musi być równoważony przez inny, przeciwstawny do danego mięsień. Ruch palców także jest koordynowany przez odpowiednią grupę mięśni. Takich grup małych mięśni jest dwadzieścia. Dodatkowo czternaście innych grup mięśniowych „obsługuje” niejako przedramię. Kciuk jest tak, a nie inaczej giętki dzięki dziewięciu mięśniom, które gwarantują mu większą niż u innych palców ruchomość. Grupy mięśniowe ręki łączy kilkanaście ścięgien, które oplatają każdy palec, niczym drobną siatka. Każdy z mięśni ręki, ścięgien i więzadeł pokryty jest dodatkową porcją tkanki łącznej, składającej się w głównej mierze z elastyny oraz kolagenu. Dzięki tym substancjom ręka  wraz z palcami ma taki, a nie inny kształt, jest też dość dobrze chroniona.

Jak postępować, gdy nagle ulegliśmy wypadkowi i nasze kończyny zostały uszkodzone? Oto, co należy w takich przypadkach zrobić:

skręcenie – rozciągnięta torebka stawowa, ogromny ból, obrzęk i siniak. W takim przypadku należy przyłożyć zimny okład, a kończynę ułożyć na podwyższeniu. Następnie najlepiej unieruchomić staw na podwyższeniu.

zwichnięcie – zerwanie więzadeł, zniekształcenie stawu, opuchlizna, ogromny ból. Należy jak najszybciej unieruchomić kończynę i w miarę możliwości, jak najszybciej wezwać pogotowie.

złamanie zamknięte – kończyna bardzo boli, jest zniekształcona i nie można nią ruszać. W przypadku złamania należy niezwłocznie wezwać pogotowie, bez zmiany pozycji. Jeśli samemu musimy dostać się do szpitala, trzeba koniecznie unieruchomić stawy.

złamanie otwarte – złamanie kości spowodowało przerwanie skóry, pojawia się wówczas krew. W takim przypadku należy jak najszybciej zatamować krwotok i wezwać pogotowie. Na ranę należy położyć opatrunek, ale w taki sposób, by nie przesuwać kości.

Wady i zalety gipsu

Złamania leczy się już od starożytności. Dawniej do usztywniania kończyn używano różnych łupek, bandaży nasączonych krochmalem lub woskiem. Popularne były również tkaniny przesycone substancjami, które mają właściwości usztywniające, np. żywica czy mąka.

A kiedy zaczęto stosować gips? W Europie zaczęto go stosować około XVIII wieku, jednak metoda ta budziła wśród lekarzy wiele zastrzeżeń. Dopiero na początku XIX wieku uznano gips za doskonały sposób na usztywnienie kończyn i leczenie wszelkich złamań. W Polsce stosuje się go po dziś dzień, jednak coraz częściej zaczyna budzić wiele zastrzeżeń.

Dlaczego? Ponieważ skutki uboczne wynikające z usztywniania gipsem mogą w poważny stopniu zagrozić różnym częściom ciała. Najczęstsze z nich, to: martwica skóry, spowodowana uciskiem, niedowład uciskanego nerwu, zmiany martwiczne w naczyniach krwionośnych. Długotrwałe noszenie gipsu powoduje nawet zanik mięśni. Czasem dochodzi do demineralizacji kości, osłabienia ścięgien, zaburzeń krążenia.

Co zamiast gipsu?

Alternatywą dla gipsu może być opaska syntetyczna. Jej skład powoduje, że w chwili kontaktu z wodą, zaczyna twardnieć. Po 30. minutach jest już w pełni utwardzona, co w porównaniu z gipsem, który schnie około doby, jest naprawdę ogromnym udogodnieniem. Co więcej, opatrunek syntetyczny jest dużo lżejszy od gipsu, a jego właściwości są tak dobrane, że ze spokojem można zamaczać go w wodzie, więc prysznic nie jest zabroniony. Syntetyczny opatrunek charakteryzuje się także wysoką przepuszczalnością powietrza oraz promieni RTG, co w przypadku skomplikowanych złamań pozwala na kontrolowanie prawidłowego zrastania się kości.

Czy opaski syntetyczne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Niestety, opaski syntetyczne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Możemy jednak zakupić je na własną rękę w aptece. Należy pamiętać, że są one dość drogie. Gdy złamaniu ulegnie np. kość podudzia, musimy liczyć się z wydatkiem około 250 złotych.

%name Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?

Co jeść po kontuzji ortopedycznej?

Po kontuzji nasze kości są bardzo osłabione. Należy więc stosować odpowiednią dietę, by jak najszybciej powrócić do dawnej sprawności. Co w takim razie jeść, by zregenerować słabe kończyny? Na pewno warto postawić na wapń. Mleko, chude twarogi, kefiry czy jogurty z pewnością pomogą powrócić nam do zdrowia. Koniecznie trzeba również spożywać produkty bogate w białko, którego mnóstwo znajduje się w tłustych rybach morskich: śledziach, makreli, łososiu czy sardynce. Produkty te zawierają dużo witaminy D, która zbawiennie wpływa na stan naszych kości.

Czasami musimy poddać się zabiegom ortopedycznym, aby naprawiać uszkodzenia ciała. Uszkodzeniami są często: rozdarcia więzadła, złamania kości lub naciągnięcia ścięgna. Chirurgia ortopedyczna stwarza ogromny stres i w okresie rekonwalescencji, tempo metabolizmu organizmu jest bardzo wysokie, a jedzenie odpowiedniej dawki po każdym zabiegu jest bardzo ważne i może przyspieszyć proces regeneracji. Odzyskiwanie sprawności nie polega jedynie na tym, aby odpocząć i zapewnić odpowiednią pielęgnację. Dobrze zrównoważona i zdrowa dieta wypełniona substancjami odżywczymi jest niezbędna i może nie tylko pomóc wzmocnić układ odpornościowy, ale także odzyskać siłę ciała.

Dieta niskokaloryczna

Po zabiegu dobrze jest przejść na dietę o niskokaloryczną, która składa się z niskokalorycznych składników, takich jak owoce, warzywa, delikatne mięso i jaja, aby ułatwić trawienie, co pomoże spowolnić ruch jelit.

Dieta bogata w białko

Dieta bogata w białko jest niezbędna, aby pomóc organizmowi budować i naprawiać mięśnie i narządy, szczególnie ważne po zabiegach ortopedycznych. Niedobór białka może powodować zmęczenie i szybsze męczenie się mięśni. Białko działa jako "paliwo" do naprawy ciała i zaleca się od dwóch do trzech porcji ryb, kurcząt, wieprzowiny, wołowiny, jaj, serów i mleka podczas początkowej fazy gojenia. Koktajle białkowe są również doskonałym sposobem na dodanie większej ilości białka bez większego przygotowania.

Żelazo

Żelazo jest w stanie zapobiec występowaniu działań niepożądanych po zabiegu - anemii. Nasze ciało wymaga regularnego zaopatrzenia w żelazo, aby pomóc w tworzeniu hemoglobiny, która pozwala komórkom czerwonym przenosić tlen w całym ciele. Nieprzerwany i stały przepływ tlenu w całym ciele jest w stanie wspomóc i wspomagać gojenie się. Suszone morele, wątroba, kawior, nasiona sezamu, małży i ostrygi są doskonałymi źródłami żelaza.

Witamina A

Witamina A pomaga w naprawie tkanek i jest korzystna dla procesu gojenia. Stymuluje również organizm do wzrostu nowej tkanki i lepszej ich regeneracji. Witaminę A można znaleźć w wątrobie, oleju z ryb i serze. Witamina A także zwiększa odporność organizmu na zakażenie, co jest szczególnie ważne po zabiegu chirurgicznym.

Witamina C

Witamina C pomaga stymulować produkcję kolagenu, a to pomaga leczyć rany. Witamina C pomaga również w produkcji elastyny, która jest ważna, aby umożliwić rozciąganie się ran bez powodowania dalszych uszkodzeń. Witamina C można znaleźć w owocach takich jak cytryna i pomarańcze oraz papryka, kapusta, kalafior i ziemniaki.

Dieta Sirtfood Haluksy   groźna choroba czy zwykła przypadłość?
Witamina C

Rehabilitacja po zabiegu chirurgicznym jest niezwykle ważną częścią procesu gojenia, a posiadanie diety bogatej w składniki odżywcze może nie tylko przyspieszyć proces odzyskiwania pełnej sprawności, ale także przyczynia się do wzmocnienia układu immunologicznego, który jest osłabiony przez operację.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz