Jak przygotować ciało do sezonu zimowego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Lada chwila spadnie śnieg, którego nie mogą doczekać się miłośnicy zimowych szaleństw na stoku. Przed sezonem należy nie tylko zadbać o sprzęt, ale również poczynić stosowne kroki przygotowując mięśnie do zimowych sportów.

I choć sezon wakacyjny sprzyja ruchowi, wiele osób nie zwykło spędzać urlopu aktywnie, wobec czego mięśnie warto rozruszać, zwłaszcza jeśli zamierzamy udać się na stok celem wykorzystania zimowych uroków. Ci, którzy raz zasmakowali tego, czym jest jazda na narach czy snowboardzie rzadko kiedy nie powracają na stok. Wiedzieć jednak warto, aby wyprawę w góry poprzedzić, już na kilka miesięcy przed, ćwiczeniami mającymi na celu wzmocnienie i rozciągnięcie tych partii ciała, które na śniegu będą najbardziej aktywne. Dzięki nim zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji.

Przed wyprawą na stok warto wykonywać ćwiczenia, które poprawią ogólną kondycję ciała, naszą zręczność, szybkość oraz siłę wykonywanych ruchów. Szczególną uwagą należy objąć mięśnie nóg, pośladków, grzbietu oraz brzucha.
– Przy sterowaniu nogami podczas jazdy na stoku najsilniej zaangażowane do pracy są mięśnie wewnętrznej strony uda. Natomiast mięśnie grzbietu i mięśnie skośne wewnętrzne brzucha wpływają na lepszą kontrolę podczas zakręcania i obracania się np. podczas skoków na snowboardzie. Ważne są też boczne mięśnie brzucha – odpowiednio wzmocnione poprawią naszą stabilność podczas jazdy – mówi mgr fizjoterapii z Centrum Zdrowia Promedica w Kielcach Aneta Syska.
Przygotowując się do sezonu zimowego warto pamiętać o pracy nad propriocepcją, a więc czuciem głębokim, dzięki której mięśnie będą odpowiednio reagować na zmiany podłoża.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie
Przed rozpoczęciem sezonu odpowiednie będą ćwiczenia wykonywane na zajęciach TBC (Total Body Condition), jogi czy pilatesie. Wszystkie one nie tylko wzmacniają, ale i rozciągają mięśnie, poprawiając również elastyczność stawów.
Pierwsze ćwiczenia warto wykonywać pod okiem fachowca co najmniej dwa-trzy razy w tygodniu.
To pozwoli uodpornić nasz organizm przed kondycjami , dzięki czemu jazda na stoku będzie na pewno przyjemnością.

Przed wyjazdem w góry nie zapomnijmy o zabraniu ze sobą odpowiedniego kremu ochronnego, który zabezpieczy naszą skórę przed niekorzystnie działającymi na nią czynnikami zewnętrznymi. Z myślą o narciarzach marka DaxCosmetics wypuściła na rynek serię kremów Perfecta Winter Care, wśród których znajdziemy Krem ochronny dla narciarzy Sport Active Formula.
Krem dedykowany osobom aktywnie spędzającym zimę, a więc szczególnie narażonym na trudne warunki pogodowe.
W składzie kremu znajduje się Sport Active formula, na którą składają się składniki skutecznie chroniące skórę przed mrozem, wiatrem oraz słońcem. Krem odbudowuje płaszcz lipidowy zapewniając skórze gładkość, wilgotność oraz barierę ochronną.
Zawiera filtry UVA i UVB o faktorze 14, kompleks witamin C i E.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz