Niewydolność nerek – objawy i leczenie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Niewydolność nerek jest stanem w którym nie są one zdolne do usuwania z krwi i wydalania z moczem szkodliwych metabolitów. Może mieć ona rożne przyczyny jednak niezależnie od nich dzieli się ją na ostre i przewlekłe. Ostre występuje nagle, gwałtownie zmniejsza się ilość wydalanego moczu a wraz z nim pojawia się obrzęk całego ciała. Powoduje również ogóle osłabienie organizmu oraz mdłości. Stan ten jest bardzo niebezpieczny i wymaga bardzo szybkiej pomocy lekarskiej. Przyczyny ostrej niewydolności nerek są różne jednak u większości chorych pojawia się ona w związku z przebytą operacja lub wstrząsem. Przewlekła niewydolność rozwija się pomału i stopniowo. Zazwyczaj jest nieodwracalna. We wczesnym okresie choroby może być ono pozbawione objawów. Wraz z jej rozwojem pojawiają się między innymi zmęczenie, senność, bole głowy, bóle kończyn i drżenie mięśni. Pacjent traci masę ciała ponieważ występuje brak łaknienia, mdłości, wymioty oraz niedobry smak w ustach. Przyczyna jest zazwyczaj zapalenie nefronów (kłębuszków nerkowych).

Rozpoznanie niewydolności nerek

Lekarz dokonuje rozpoznania na podstawie dokładnego badania fizycznego oraz analizy moczu i krwi. Dodatkowo wykonuje się również zdjęcia rentgenowskie. Zdarzają się wypadki, w których konieczne okazuje się również wykonanie biopsji nerek. Niezależnie od typu choroby, ostrego czy przewlekłego często konieczne okazuje się dializowanie chorego. Pozwala ona usunąć nagromadzone w organizmie szkodliwe metabolity. W przypadku ostrego stanu zapalnego podjęcie dializowana zazwyczaj poprawia pracę narządów i chory zostaje odłączony od aparatury. Inaczej sprawa wygląda w przypadku niewydolności przewlekłej, wtedy to dializy muszą być prowadzone już do końca życia chorego. Jedyna alternatywą dla takiego stanu rzeczy jest wykonanie przeszczepu nerek. W większości przypadków przeszczepy się przyjmują jednak problemów nastręcza znalezienie odpowiedniego dawcy. Obecnie stosuje się dwa rodzaje dializ. Hemodializa to filtrowanie krwi przez półprzezroczystą błonę sztucznej nerki. Drugim typem jest dializa śródotrzewnowa. W jej wypadku błoną dializacyjna staje się otrzewna.

Alternatywne sposoby leczenia niewydolności nerek

Co prawda niewydolność nerek zawsze wymaga leczenia przez specjalistę, w tym wypadku nefrologa, jednak można stosować alternatywne metody leczenia w celu uzupełnienia terapii podstawowej. Jednym ze sposobów jest ziołolecznictwo. Starym środkiem wykorzystywanym w wypadku podrażnień i stanów zapalnych nerek jest mącznica lekarska. Zalecane jest stosowanie 1 lub 2 kapsułek zawierających wyciąg z tej rośliny 3 razy na dobę. Innymi cennymi roślinami stosowanymi w terapii są skrzyp polny, liście brzozy oraz znamiona kukurydzy. Wiele skutecznych środków jest wykorzystywanych w medycynie chińskiej i tybetańskiej. Osobom chorym na nerki zaleca się również stosowanie specjalnej diety. Jej najważniejszym założeniem jest regularne przyjmowanie białek. Zbyt duża ich ilość obciąża nerki. Ważne jest również ograniczenie ilości dostarczanych płynów. Ważna jest również pewna aktywność fizyczna, zapewnia ją trenowanie tai chi. Dzięki niemu chory jest chroniony przed utratą masy mięśniowej i kostnej oraz osłabieniem organizmu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz