Niezbędny sport i Niebezpieczne głodówki

Niezbędny sport

Dietetycy alarmują, że coraz więcej młodych dziewczyn się głodzi! W cywilizowanym świecie coraz większym problemem staje się wymuszony głód. Wszystko to w celu odchudzania. Zamiast zasięgnąć profesjonalnej porady młode dziewczyny same zaczynają stosować diety odchudzające. Kiedyś rzeczywiście były one modne a czasem dosłownie polecane. Okres dobrobytu głodówek dawno już minął, jednak jest jeszcze wiele osób, które z nich nie rezygnują. Jedyną dobrą głodówką, może być głodówka oczyszczająca nas z toksyn, która trwa np. kilka dni, w trakcie których nie pozbawiamy się całkiem pokarmu.

Warto stosować wtedy naturalne jogurty, kefiry, soki owocowe (zrobione przez siebie). Taka głodówka jest jednak krótkotrwała i ma służyć tylko celom zdrowotnym a nie odchudzaniu. Kiedy pojawia się napis dieta a pod nią widnieje namową do głodzenia się to zapomnij o tym. Dieta nigdy nie powinna namawiać do niejedzenia, dosłownie odwrotnie do jedzenia, ale tylko wartościowych rzeczy.

W czasie głodówki można bardzo dużo schudnąć optycznie i wagowo. Po tygodniu stajemy na wagę i zauważamy ubytek 5 kg. Wpadamy w euforię i mobilizuje nas to do dalszego głodzenia się. Jednak nasze chudnięcie jest tylko złudne, powoduje całkowite odwodnienie się organizmu, stąd drastyczny spadek wagi. Kiedy tylko mamy chwilę słabości i coś zjemy, dosłownie kawałek marchewki odłoży nam się w postaci tłuszczyku. Na głodówce uczymy nasz organizm niebezpiecznego oszczędzenia. Nasze ciało jest bardzo mądre, wie że nie dostarczymy mu więcej pokarmu więc zaczyna robić zapasy. A ile człowiek jest w stanie wytrzymać na takiej głodówce? Różnie to bywa, ale najczęściej, poza chorobowymi przypadkami, jest to kilka tygodni. Po tym czasie jak gdyby nigdy nic wracamy do swoich starych nawyków żywieniowych. I następuje wielkie zdziwienie, że utracone kilogramy bardzo szybko wracają. Czasem nawet efekt jo-jo przewyższa stan początkowy. Okazuje się, że waga pokazuje więcej niż na początku naszej głodówki.

Nasz organizm jest tak zaprogramowany, że potrzebuje odpowiednich składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli mu tego wszystkiego nie dostarczymy to od razu zaczynają się problemy z niektórymi funkcjami organizmu. Pierwszą widoczną dysfunkcją jest problem z cerą, później można zauważyć coraz więcej wypadających włosów, połamanych paznokci. I nie wystarczy potem normalnie zacząć jeść, żeby wszystko wróciło do normy. Włosy, skóra, paznokcie przez długi czas nie będą wyglądały zdrowo i atrakcyjnie. W skrajnych przypadkach takie głodzenie się prowadzi do poważnych chorób. Z tych najgroźniejsza jest anoreksja. Jeśli poprzez głodzenie się nabierzemy wstrętu do jedzenia będzie to oznaczało długą drogę przez mękę. Niektórzy tak oszaleli na punkcie swojego wyglądu, że wręcz chcą tej choroby. A w niej nigdy nie osiągniemy satysfakcji z własnego wyglądu, gdyż dosłownie ważąc 29 kg przy 170 cm wzrostu będziemy uważać, że jesteśmy za grubi. Dlatego zanim zdecydujesz się na głodówkę, pomyśl jaką krzywdę sam sobie robisz.

Niebezpieczne głodówki

Sport obecny był w życiu ludzi już od niepamiętnych czasów dosłownie przed naszą erą kiedy to w miastach starożytnych organizowane były igrzyska czy różnego rodzaju inne rywalizacje mające na celu wyłonienie najsilniejszego czy najbardziej utalentowanego człowieka w dziedzinach sportowych. Tradycje tę przejęliśmy więc od naszych przodków chociaż śmiało można powiedzieć, że poczyniliśmy duże kroki jeśli chodzi o rozwój tej kategorii naszego życia. Dzisiaj sport to nie tylko dyscypliny z prymitywnymi przedmiotami jak kiedyś. Przede wszystkim trzeba też zauważyć, że sport obecnie przeniesiony jest niemal na wszystkie czynniki naszego życia co także w pewnym stopniu przekłada się na różnorodność dziedzin, które możemy wybrać.

Dla miłośników chociażby gier z udziałem piłki przygotowane są zarówno siatkówka jak i piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna czy dosłownie tenis. Wszystkie dyscypliny mają także oddzielne zawody tak aby każdy mógł pokazać się z jak najlepszej strony w swojej dziedzinie, w której niewątpliwie jeśli trenuje zwłaszcza długi okres czasu jest dobry. Trzeba również zauważyć, że takie rozgrywki przybrały charakter międzynarodowy a co ciekawe nie tylko sportowcy mogą wyjechać do innego kraju aby tam rywalizować ale my również możemy im kibicować niemal na całym świecie bez żadnych ograniczeń. Sport w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę, mogą o tym świadczyć chociażby coraz to nowsze hale sportowe, różnego rodzaju obiekty czy chociażby siłownie z wysoko wyspecjalizowanym sprzętem. Patrząc chociażby na obiekty przygotowane w celach sportowych na uczelniach wyższych w naszym kraju możemy stwierdzić, że z roku na rok poziom standardu podnosi się.

Obecnie każda uczelnia ma swoją halę sportową z wydzielonymi specjalnymi miejscami do osobnych rozgrywek w każdej dyscyplinie. Nie rzadkie są też korty tenisowe czy siłownie z bogato wyposażonym wnętrzem. Obowiązkowa jest także nauka pływania więc co za tym idzie każda uczelnia stara się o własny basen tak aby mieć możliwość rozwijania usportowienia młodych ludzi. Większość osób może uważać, że sporty są jedynie dla osób umięśnionych, którzy jeszcze bardziej chcą je wyeksponować jednak jest to jedynie mit, który należy rozbić. Sport przeznaczony jest dla wszystkich ludzi i tak naprawdę każdy z nas powinien poświęcić mu odrobinę czasu każdego dnia ze względu chociażby na własne zdrowie. Specjaliści od spraw zdrowotnych zapewniają niestety często nieskutecznie, że sport to zdrowie. Jeśli sami spróbujemy to z całą pewnością się o tym przekonamy.

Codzienny trening sprawi, że będziemy czuć się swobodniej, bardziej komfortowo, w dodatku może to rozwiązać nasze problemy z sercem czy innymi narządami, które potrzebują ruchu i świeżego powietrza dla prawidłowego funkcjonowania. Czynnikiem zachęcającym może być także fakt, że dzięki odrobinie sportu w naszym życiu można się w bardzo łatwy i przyjemny sposób pozbyć zbędnych kilogramów, których przecież nikt nie chce dla siebie zachować – tak więc nie ma się co zastanawiać.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz