Opryszczka narządów płciowych – informacje

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Chorobą, której specyfiką jest pojawianie się na skórze w obszarach narządów intymnych czy pośladków pęcherzy czy innego typu owrzodzeń jest bez wątpienia opryszczka (z ang. Herpes), a dokładniej opryszczka narządów intymnych. Wirusem wywołującym to nieprzyjemne schorzenie, które niestety może okresowo nawracać jest Herpes Simplex Virus – 2, mówiąc zwięźlej – wirus opryszczki typu drugiego, wywołujący również opryszczkę wargową nazwaną także „zimnem”. HSV-1 jak i HSV-2 to zaledwie dwa z licznych wirusów opryszczki jakie może dożywotnio nosić w swoim organizmie człowiek. Występują one przez większy okres życia człowieka w postaci „bezobjawowej” w zwojach czuciowych nerwów, które umiejscowione są w obszarach infekcji początkowej. Jako ciekawostkę warto w tym miejscu dodać, że po raz pierwszy termin „opryszczka” został użyty przez Hipokratesa ponad 25 wieków temu.

Wirusy opryszczki pospolitej

Opryszczka narządów płciowych jest wysoce zaraźliwa. Głównym czynnikiem, jaki wywołuje przeniesienie choroby jest po pierwsze bezpośredni, cielesny kontakt z nosicielem, jednak aby doszło do zarażenia wenerycznego dojść musi do kontaktu płciowego – oralnego bądź genitalnego. Jak dowodzą przeprowadzone w tym kierunku badania, aż do 70% zakażeń dochodzi wówczas gdy na skórze wokół narządów płciowych osoby zarażonej nie występują ani pęcherzyki ani owrzodzenia. To jednak zmiany skórne są główną informacją dla osoby mającej kontakt seksualny o stanie zdrowia partnera. Warto w tym miejscu dodać, że osoba zakażona sama wcale nie musi być tego świadoma. Zakażenie opryszczką typu 1 może stanowić zabezpieczenie przed zarażeniem wirusem typu HSV-2.

Większość z nas zarażona jest wirusem HSV jednak często albo o tym nie wiemy albo do tej pory nie dotknęły nas żadne z typowych objawów. Wirus ten tak jak wcześniej wspomniano żyje w naszym organizmie, ale nie ujawnia się, lub robi to tylko wtedy kiedy przykładowo mamy gorączkę, ogólnie jesteśmy przegrzani bądź odwrotnie – wyziębieni. W takich przypadkach wirus najczęściej ma ochotę ujawnić się na przykład poprzez zwykła opryszczkę wargową.

Należy pamiętać o tym, że wirus HSV, najczęściej ten typu drugiego, może stanowić zagrożenie. U kobiet w ciąży istnieje możliwość niepożądanego przekazania wirusa dziecku podczas porodu, co skutkować może w najlżejszym wypadku zakażeniem skóry. Sprawa może jednak przyjąć nieszczęśliwy obrót i wirus może dostać się do mózgu dziecka, krwi czy innych narządów wewnętrznych. Dowiedz się więcej o profilaktyce i leczeniu opryszczki narządów płciowych.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz