Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp

Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp

Schorzenia dotyczące stóp wynikają z bardzo różnych, często niezależnych od siebie przyczyn. Ciągły pośpiech, nieodpowiedni tryb życia, niewygodne obuwia- to tylko zaledwie początek całej długiej listy, na której znajdziemy wiele źródeł powodujących nieprzyjemne doznania związane z nogami. Ból to najlżejszy objaw każdego z opisanego poniżej schorzenia - dochodzą do tego konieczność odpowiedniej profilaktyki, a także rekonwalescencji pochorobowej, aby w przyszłości zapobiec niepożądanym dolegliwościom.

Ostroga piętowa- objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Ostrogi piętowe to inaczej kilkumilimetrowe kostki, które znajdują się na podeszwowej stronie kości piętowej. Są one widoczne nie tylko na profesjonalnie wykonanym zdjęciu rentgenowskim, ale także widać je gołym okiem- wystarczy lepiej się przyjrzeć swojej stopie. Powodują one niesamowity ból zwłaszcza przy chodzeniu na długie dystanse i dają odczuwalny dyskomfort podczas zakładania ciaśniejszego obuwia. Ostrogę piętową można nazwać również zapaleniem przyczepu rozcięgna podeszwowego, gdyż przyczyną dolegliwości podczas poruszania się jest właśnie stan zapalny, a nie sam wyrostek kostny. Rozcięgno podeszwowe stanowiące połączenie między piętą a palcami, to pasmo kluczowe do wykonywania ruchów stopą, które bierze na siebie największy ciężar, jaki równomiernie rozkłada się na całej stopie podczas przemieszczania się. Jest to dość wytrzymały mechanizm, ale jednocześnie wrażliwy zwłaszcza na niewłaściwe traktowanie stopy (nieregularne biegi bez rozgrzewki, nieodpowiednie obuwie itp.). W nielicznych przypadkach uważa się, że ostrogi wywierają ucisk na okoliczne tkanki i ścięgna, co dodatkowo pogłębia ból i jest przyczyną wzrostu dolegliwości, a nawet zaostrzenia stanu zapalnego. Niemal identyczne objawy daje także zespół cieśni kanału stępu. Nie wynikają one jednak z powodu stanu zapalnego rozcięgna, a gałęzi nerwowej, jaka unerwia okolice guza piętowego. Częstą przyczyną jest także sama koślawość stopy- wówczas nie da się uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych, a samo usunięcie tego schorzenia wymaga przeprowadzenia poważnej operacji.

Gdy rozpoznamy już u siebie ostrogi piętowe, warto od razu skierować się do ortopedy. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad i dokładnie obejrzy stopę, po czym wyda wyrok dotyczący sposobu leczenia tej przypadłości. Bardzo istotną kwestią jest dokładne ustalenie docelowego miejsca bólu- przy ostrodze piętowej zazwyczaj pojawia się on pośrodku pięty, od strony podeszwy. Po wykonaniu końcowego badania, jakim jest prześwietlenie, można przejść do ustalania odpowiedniego sposobu na wyleczenie tej nieprzyjemnej przypadłości. Zapalenie przyczepu rozcięgna nie jest oczywiście usuwane chirurgicznie- zazwyczaj w leczeniu kluczową rolę pełni właściwy dobór obuwia do stopy i podawanie leków przeciwzapalnych, które zazwyczaj podaje się pacjentowi doustnie. Żele i maści o podobnym działaniu nie przynoszą wyraźnych efektów, gdyż nie są w stanie przeniknąć przez tkankę tłuszczową, jaka znajduje się na spodzie pięty. Oczywiście to nie wszystko- w dużej mierze leczenie ostrogi piętowej opiera się na terapii ruchowej oraz manualnej (w postaci masażu, który poprawia ukrwienie i odżywienie okolic rozcięgna). Dobrym uzupełnieniem rehabilitacji jest także noszenie w butach odpowiednich żelowych wkładek (najczęściej podpiętek), stanowiących idealną pomoc przy kojeniu bólu. Gdy zwykłe leczenie nie pomaga, zwykle poszerza się diagnostykę, a następnie przepisuje zabiegi wykonywane falą uderzeniową, która blokuje bodźce bólowe, likwiduje stan zapalny, pobudza gojenie się tkanek. Niekiedy stosuje się nieco bardziej innowacyjne metody leczenia i pozyskane z krwi chorego tkanki wykorzystuje do regeneracji zniszczonych komórek.

Oczywiście podczas leczenia ostróg piętowych należy pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość- nie wszystkie środki stosowane przez danego pacjenta szybko dają zadowalające efekty, a często zdarza się tak, że nic nie jest w stanie ukoić jego cierpienia. Dlatego też warto sięgnąć po sprawdzony lek, jakim jest Antispur Duo Forte. To niezawodny sposób zwłaszcza podczas walki z ostrogą piętową. Działa on na dwóch płaszczyznach- wkładka minimalizuje odczuwane dolegliwości, zaś krem regenerujący korzystnie wpływa na odnawianie się zniszczonych tkanek i szybko przywraca stopę do normy. Ponieważ krem jest wyposażony w pełen zestaw witamin (A i E, które nawilżają i odżywiają zniszczoną skórę, Panthenol łagodzący odczuwanie na skórze efektów stanu zapalnego, mocznik zmiękczający zrogowaciały naskórek), efekty są naprawdę porażające i widoczne już po paru razach od pierwszego stosowania. Aby zachować pełną skuteczność kuracji, oba elementy zestawu trzeba stosować jednocześnie. Na suchą, oczyszczoną skórę pięt najpierw nałożyć krem regenerujący, a następnie założyć wkładkę, która zapewni stopie prawidłową pozycję przez cały dzień i zminimalizuje odczuwalne skutki choroby. Zestaw można stosować zarówno w dzień, jak i w nocy- wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Haluksy- objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Haluksy to choroba zwyrodnieniowa, która polega na nienaturalnym wykrzywieniu stopy. Zazwyczaj dolegliwość tę odnotowuje się u kobiet. Najczęściej przyczyną występowania haluksów jest nieodpowiednia dieta oraz siedzący tryb życia prowadzący do powstawania znacznej nadwagi, która obciąża stawy i powoduje zniekształcenie dolnych kończyn. Oczywiście sama otyłość to nie jedyna przyczyna powstawania tej przypadłości- do rozwinięcia tej choroby przyczynić się może również częste noszenie obcasów, bądź butów na wyższej podeszwie, które powodują przeciążenie przedniej części stopy. Pod wpływem deformacji, jakiej ulega stopa, zaczyna ona nierówno pracować, co z kolei przyczynia się do nierównomiernego rozkładu ciężaru ciała oraz pogorszenia wytrzymałości struktur, jakie utrzymują cały ciężar ciała podczas przemieszczania się. Pacjenci, którzy cierpią na tę dolegliwość zazwyczaj lekceważą pierwsze objawy, jakie zwykle łatwo wyleczyć, bez konieczności przeprowadzania poważnych zabiegów. Niestety, wraz z upływem czasu oprócz bólu do objawów haluksów dołączają takie jak: zapalenie wysiękowe kaletki na poziomie stawu śródstopno-palcowego, kaletka, czyli woreczek wypełniony śluzem w miejscu tarcia na wystającą przy paluchu kość, bolące zgrubienia naskórka, a także narastające podwichnięcie stawu śródstópno-palcowego.

Częstą przyczyną występowania palucha koślawego jest genetyczna skłonność do powstawania podobnej przypadłości. Dziedzicząc nieprawidłowy kształt stawu śródstopno-stawowego, wiotkość tkanki łącznej i specyficzne ustawienie kości śródstopia, możemy być pewni, że w przyszłości i my będziemy mieć do czynienia z rozwijającymi się nader szybko haluksami. Rozwojowi tej deformacji sprzyja także płaskostopie podłużne.

Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, warto zacząć wcześniej zacząć o profilaktyce- przede wszystkim nosić wyłącznie wygodne, nieuciskające obuwie, ćwiczyć palce stopy, nie dopuszczać do nadmiernego otłuszczenia ciała, a także stosować sensowną dietę i regularne ćwiczenia fizyczne. Jeśli jednak już nabawiliśmy się haluksów, w pierwszej kolejności należy udać się na konsultację ortopedyczną. Lekarz obejrzy naszą stopę i zleci odpowiednie leczenie, do którego koniecznie trzeba się zastosować. Najprostsze metody, do jakich pacjenci mają obecnie dostęp to:

 • plastry i żelowe osłony na haluksy, które chronią bolące miejsce,
 • kliny międzypalcowe przywracające prawidłowe ustawienie stóp, zmniejszające ból i tarcie,
 • peloty dobrze wpływające na rozkład nacisku w stopie, zapobiegające płaskostopiu poprzecznemu, spowalniające rozwój koślawości palucha,
 • silikonowe wkładki nastawione na korygowanie koślawości palucha,
 • opaska na haluksy chroniąca przed otarciami i utrzymująca paluch w odpowiednim położeniu,
 • aparaty korekcyjne zmniejszające ból i hamujące pogłębianie się deformacji,
 • Hallufix- szyny korekcyjne korygujące płaskostopie poprzeczne, będące najczęstszą przyczyną występowania haluksów.

Jeśli ból jest ostry i ma charakter przewlekły, należy zacząć do tego stosować odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku gdy metody te nie odnoszą wyraźnych efektów, konieczne jest przeprowadzenie operacji. Rodzaj zastosowanej techniki podczas zabiegu zależy przede wszystkim od stopnia deformacji palucha oraz pozostałych elementów stopy. Możliwe jest do wykonania zabieg taki jak:

 • korekcja tkanek miękkich, która jest najczęściej stosowana w wypadku mało zaawansowanej wady,
 • osteotomia Chevron,
 • osteotomia klinowa i półkulista polegająca na wycięciu klina kostnego w obrębie kości i ewentualnie jego usunięciu, czy też przemieszczeniu w celu zlikwidowania deformacji,
 • metoda Scarf- operacyjne obciążenie kończyny oraz w miarę stabilne zespolenie odłamów kostnych pozwalające na leczenie bez wykorzystania gipsu, czy innych elementów stabilizujących.

Przy leczeniu haluksów warto również sięgnąć po sprawdzony lek, jakim jest Hallupro. Przywraca on prawidłowe ułożenie palców, likwiduje ból oraz dyskomfort, a także usuwa skutecznie haluksy i zapobiega dalszym deformacjom. Takie efekty są możliwe do uzyskania nawet do 18 dni, podczas których będziesz stosować Hallupro. Wszystko to ze względu na silne oddziaływanie leku na staw śródstopno-paliczkowy przez niemal całą dobę. Unikalna, motoryczna konstrukcja korektora zapewnia działanie na wielu płaszczyznach, toteż efekty są widoczne już po paru godzinach stosowania korektora. Dzięki jego lekkiej wadze, a także niewielkich rozmiarach, możesz spokojnie założyć go do każdego rodzaju obuwia bez konieczności martwienia się o dalszy dyskomfort związany z jego noszeniem. Od teraz uciążliwe dolegliwości podczas przemieszczania się to przeszłość- możesz raz na zawsze zapomnieć o haluksach za jedyne 137 zł.

piekne stopy przez cale lato Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp
Inne schorzenia stóp, o których należy pamiętać

Inne schorzenia stóp, o których należy pamiętać

Oczywiście na tych dwóch chorobach lista się nie kończy- istnieje o wiele więcej dolegliwości, które należy leczyć od razu po rozpoznaniu wywołujących je objawów. Jedną z takich chorób jest płaskostopie. Jest to deformacja stopy, polegająca na obniżeniu bądź w niektórych przypadkach całkowitym zaniku wysklepienia stopy. W wyniku takich zmian dochodzi później do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią. Zazwyczaj rozwój płaskostopia następuje w wyniku nieprawidłowo dobranego obuwia, nadmiernego obciążania stopy, nadwagi, osłabienia, czy też częściowego uszkodzenia więzadeł, wrodzonej wiotkości stawów i więzadeł. Aby uniknąć powstawania płaskostopia należy dobierać odpowiednie buty, czyli takie, które nie uciskają stopy i pozwalają na prawidłowe ułożenie stopy w bucie- w przypadku dzieci warto pamiętać o tym, aby unikać ubierania malucha w ciasne śpioszki, a podczas jego przewijania bawić się z nim, delikatnie łaskocząc dziecko w stopy. Leczenie płaskostopia polega przede wszystkim na rehabilitacji i stopniowym wzmacnianiu mięśni nóg. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich wkładek do butów i dbaniu o prawidłową pozycję ciała.

Równie nieprzyjemnym schorzeniem są palce młotkowate. Objawia się to przesunięciem dużego palca w miejsce palca sąsiadującego, zmuszając go tym samym do nienaturalnego wygięcia. Powodem są najczęściej zbyt ciasne, bądź zbyt krótkie buty, które utrudniają utrzymanie prawidłowej pozycji stopy w bucie. Palce młotkowate występują również u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na jej przednią część. Niestety palce młotkowate są możliwie do likwidacji jedynie za pomocą skomplikowanej operacji.

Trudną do pozbycia się chorobą związaną z dolnymi kończynami, jest też stopa wydrążona. Polega ona na nadmiernym wysklepieniu stopy na jej środkowym odcinku, co sprawia, że stopa staj się krótsza i znacznie wyższa niż być powinna. Głównymi czynnikami wiodącymi do powstawania tej dolegliwości jest głównie zaburzenie równowagi mięśniowej, jakie wynika ze zmian rozwojowych w obrębie rdzenia kręgowego, niedowład spastyczny, choroba mięśni, noszenie zbyt ciasnych skarpetek bądź butów. Zazwyczaj osobie dotkniętej tą przypadłością dokucza przewlekły ból stóp, przykurcze mięśni, zaburzenia lokomocji, gorsza sprawność ruchowa, nierównomierne ścieranie podeszwy stopy itp. Wsparciem dla tej dolegliwości są w dużej mierze odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniające pracę mięśni, masaże lecznicze, wkładki ortopedyczne, a także lekkie, wygodne obuwie o specjalistycznym przeznaczeniu w celu wyleczenia tej choroby. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie operacji- w większość przypadków jednak nie zachodzi taka potrzeba. By nie doprowadzić do powstania stopy wydrążonej, warto zadbać o dobranie prawidłowego obuwia już od najmłodszych lat. Buty nie powinny być za małe i pić dziecko w stopy, dlatego też należy je wymieniać przynajmniej raz na parę miesięcy. W przeciwnym przypadku nasze dziecko będzie mogło borykać się z podobnymi dolegliwościami.

Obfitującą w nieprzyjemne skutki chorobą jest także osławiona już od wielu lat choroba, jaką jest grzybica stóp. Grzybica stóp, zwana też stopą atlety, to choroba skóry, najczęściej dopadająca okolice międzypalcowe, objawiająca się zaczerwienieniem, świądem i obrzękiem zakażonego miejsca. Zakażona skóra może łuszczyć się i pękać, a jej kolor zazwyczaj zmienia się na żółty, bądź lekko pomarańczowy. Ponadto pacjent, który boryka się z grzybicą stóp, może skarżyć się na nieprzyjemny odór, jaki wydaje chora skóra. Zazwyczaj choroba ta rozprzestrzenia się w miejscach użyteczności publicznej, zwłaszcza na basenach i siłowniach, czyli tam gdzie ludzie zostawiają najwięcej zarazków. Warto zatem pamiętać o klapkach ochronnych i wzmożonej ostrożności podczas korzystania z miejsc, gdzie znajduje się dużo zanieczyszczeń w związku ze wzmożoną częstotliwością korzystania z tych miejsc przez ludzi. Jeśli już nabawimy się tego przykrego schorzenia, warto udać się do lekarza- ten z pewnością przepisze nam odpowiednie preparaty, które z dużą skutecznością pozwolą nam na pozbawienie się tej dolegliwości.

 

Jeszcze jedną poważną dolegliwością jest stopa cukrzycowa- polega ona na niedostatecznym ukrwieniu stóp, co znacznie zmniejsza ich wrażliwość bólową, utrudnia gojenie się ran i może być przyczyną powstawania owrzodzeń. Osłabieniu ulega także struktura kości i stawów, co przyczynia się do zwiększenia podatności na liczne urazy i uszkodzenia. Problem najczęściej dotyka osoby cierpiące na cukrzycę. Jej leczenie jest długie i kosztowne, a ponadto wymaga wielu wyrzeczeń ze strony osoby, która chce się z niej wyleczyć. Pacjent powinien trzymać ścisłą dietę, brać odpowiednie leki przepisane przez lekarza, nosić właściwe wkładki ortopedyczne, a także stosować zabiegi poprawiające stan stóp oraz szybkość gojenia się ran. Dodatkowo warto zadbać o usuwanie zmian skórnych, takich jak odciski i modzele, a w przypadku zaawansowanych zmian w obrębie naczyń krwionośnych, oddać się specjalistycznej operacji, która pomoże nam pozbyć się tego schorzenia. Niestety, jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć.

mainarticle2 14 Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp
Antispur Duo Forte na ostrogę - działanie, opinie

Antispur Duo Forte na ostrogę - działanie, opinie

Kość pięty jest największą kością w stopie i pochłania najwięcej wstrząsów i ciśnienia. Ostrogi piętowe rozwijają się jako nieprawidłowy wzrost kości pięty. Osady wapniowe tworzą się, gdy powięź podeszwowa odsuwa się od obszaru pięty, powodując pojawienie się kościstego występu na pięcie. Powięź podeszwy to szeroka gama tkanki włóknistej usytuowana wzdłuż dolnej powierzchni stopy, która biegnie od pięty do przedniej części stopy. Ostroga piętowa może powodować skrajne bóle w obrębie tylnej części nogi, zwłaszcza w pozycji stojącej lub chodzącej.

Ostrogi piętowe zazwyczaj nie powinny powodować dolegliwości bólowych. Ale rano zaraz po wstaniu z wypoczynku nocnego lub po chodzeniu przez cały dzień, może pojawić się kłujący, przeszywający lub ból w obrębie jednej lub obu pięt, mogą wystąpić bóle całej pięty. Dolegliwości te określane są także jako ostrogi guzowate lub narośl kostna. Ostrogi piętowe są ostre, haczykowate lub w kształcie szelfu i budują wapń na kości pięty . Choć same ostrogi nie stanowią dużego obciążenia dla człowiek,  to mają tendencję do wytwarzania miękkich, tłuszczowych tkanek na piętach które mogą powodować poważny dyskomfort przy każdym kroku. Dobra wiadomość to, taka, że dostępne są proste i niedrogie wkładki, które mogą pomóc złagodzić ból pięty.

Warto wiedzieć, że można też doświadczyć bólu, po przebywaniu dłuższy czas w pozycji siedzącej jak na przykład podczas wykonywanie pracy przy biurku lub po przejażdżce samochodem. Dyskomfort może się zmniejszyć po spędzeniu kilku minut na chodzeniu, aby powrócić później do pozycji siedzącej. Ostrogi piętowe mogą wysuwać się nawet o 1,25 cm i powodować przerywany lub przewlekłe przykre doznania. Ostroga piętowa jest też powszechna wśród ludzi starszych, u których z różnych przyczyn pojawiają się deformacje stóp.

Kto jest zagrożony tworzeniem się ostróg piętowych?

Chociaż ten zespół jest najczęstszy u osób powyżej 40 roku życia, może wystąpić w dowolnym wieku. Ponadto dolegliwość ta często nawraca – pojawia się przy każdym nadmiernym przeciążeniu stopy. Następujące czynniki zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju ostrogi piętowej:

 • Nierównomierny chód, który powoduje zbyt duże naciskanie na pewne obszary stopy.
 • Znaczna nadwaga.
 • Noszenie nieodpowiednich butów tzn. złego dopasowania obuwia.
 • Warunki pracy, które wymagają długich okresów spędzonych na stojąco lub konieczności podnoszenia ciężkie przedmiotów.
 • Proces starzenia, który prowadzi do zmniejszenia elastyczności więzadeł wzmacniających połączenia między kośćmi.
 • Kontuzja stawu skokowego bądź stopy, która nie została prawidłowo wyleczona

Rozciąganie powięzi podeszwowej jest zwykle wynikiem nadwieszenia (płaskostopia), ale osoby o wyjątkowo wysokich łukach (stopa wydrążona) mogą również być narażone na rozwinięcie się ostrogi piętowej. Kobiety mają znacznie wyższą częstość występowania tej dolegliwości ze względu na noszenie obuwia na wysokich obcasach. Czasami zdarza się, że chroniczny, dokuczliwy ból pojawia się nagle, powodując utrudnienie przy chodzeniu, postawienie kolejnego kroku jest znacznie ograniczone przez odczuwanie dużego dyskomfortu. Rosnąca narośl na pięcie nie zniknie samoistnie trzeba wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Ostroga piC499towa Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp
Dlaczego występują ostrogi piętowe ?

Dlaczego występują ostrogi piętowe ?

Te kostne występy są powszechnie spotykane w powiązaniu z stanem zwanym zapalenie powięzi podeszwy. Zapalenie takie występuje, gdy więzadło przyścienne podeszwy, które rozciąga łukowatość stóp, zostaje poddane obciążeniu, jest naciągnięte, lub toczy się stan zapalny. Niewspółosiowość i nadmierne poruszenie więzadła podeszwy jest najczęściej rezultatem nieprawidłowego chodzenia. Więzadło ma się rozciągać z przy każdym kroku, ale jeśli rozciąga się za dużo, wynikające z tego małe urazy i stany zapalne mogą powodować łagodny do ekstremalnego dyskomfortu.

Jednocześnie uważa się, że ostrogi piętowe są tworzone, gdy organizm próbuje zapewnić dodatkowe wsparcie dla nadciągniętego więzadła. Innymi słowy, wapń buduje się jako podpora do powięzi podeszwowej. Ponadto u osób starszych zmniejsza się elastyczność  powięzi podeszwowej i powiększa się ochronna tkanka tłuszczowa pięty. Cukrzyca również sprzyja wystąpieniu tej dolegliwości.

Jeśli organizm powoduje gromadzenie wapnia w celu podparcia więzadła przedniego podeszwy, za każdym razem, gdy wykonywany jest ruch stopą w dół, ostroga piętowa zagłębia się do miękkiej, tkanki tłuszczowej, która leży na dnie pięty. Osoby cierpiące z powodu ostrogi piętowej odczuwają kłujący ból ponieważ twarda wypukłość jest dosłownie wbijana w piętę. Jeśli nie jest to leczone, powięź podeszwy i ostroga piętowa mogą powodować ograniczenie i osłabienie tkanki tłuszczowej pięty i prowadzić do trwałego uszkodzenia stopy. Na szczęście większość przypadków można uleczyć bez leków i zabiegów.

Jak są wykrywane ostrogi piętowe?

Ostry ból zlokalizowany na pięcie może być przede wszystkim zdiagnozowany  przez lekarza, który musi dociec przyczyny jego powstawania aby potwierdzić obecność ostrogi piętowej. Można również pójść  do radiologa aby za pomocą promieni rentgenowskich potwierdzić obecności tego schorzenia. Zabiegi na ostrogi piętowe i związane z nimi stany obejmują ćwiczenia, ortezy (wkładki), leki przeciwzapalne i zastrzyki kortykosteroidowe. Jeśli podstawowe zabiegi nie będą działać poprawnie, operacja może być konieczna.

Jak można zapobiegać tworzeniu się ostrogi piętowej?

Jeśli nie doszło jeszcze do uwidocznienia się ostrogi piętowej, można podjąć kroki, które przed tym zabezpieczą. Najważniejsza jest zasada noszenia właściwego obuwia. Należy unikać znoszonych lub niedopasowanych butów, które nie posiadają już odpowiednich zabezpieczeń pięty a także takich, które ustawiają stopę w nieprawidłowej pozycji. Ponadto utrzymywanie prawidłowej wagi ciała zapewni właściwe naciąganie więzadła, ścięgna i kości nóg. Jeśli codzienne obowiązki wymagają poświęcenia dużej ilości czasu na pozycję stojącą należy pamiętać, aby zrównoważyć okresy aktywności z okresem odpoczynku dla nóg.

Jak się leczy ostrogi piętowe?

W skrajnych przypadkach lekarz może zalecić operację usunięcia ostrogi kości pięty. Na szczęście jest to wyjątek, a nie reguła. Większość przypadków można rozwiązać kombinacją odpoczynku, rozciągania nóg i podparcia stopy za pomocą ortopedycznej wkładki do butów przeznaczonych specjalnie do tego stanu. Kluczem do właściwego leczenia ostróg piętowych jest określenie, co powoduje nadmierne rozciąganie powięzi podeszwowej. Jeśli przyczyną jest płaskostopie ortoterapia umożliwia skuteczne leczenie tego schorzenia. Noszenie wkładek silikonowych zapewnia dodatkowy komfort i wsparcie dla pięt, a także redukuje ilość wstrząsów, których doświadcza się przy codziennych czynnościach.

Potwierdzenie rozwijania się ostróg piętowych należy rozpocząć od wizyty u lekarza specjalisty, najczęściej jest to ortopeda, który kieruje pacjenta na prześwietlenie RTG.  Pierwsze zalecenia medyczne wiążą się z odbywanie zabiegów fizykoterapeutycznych jak na przykład jonoforeza, krioterapia czy też ultradźwięki.

Podstawą każdego leczenia nawet nie farmaceutycznego, jest przyjęcie wszystkich zalecanych zabiegów. Pozwoli to uzyskać jak najlepsze efekty lecznicze i pozbyć się przykrych dolegliwości. Takie zabiegi mogą uchronić przed kolejną opcją, jaką są zastrzyki zwane potocznie „blokadą”. Każda osoba, u której stwierdzono ostrogi piętowe musi ograniczyć aktywność fizyczną i ograniczyć się do zaleceń fizjoterapeutów. Wykorzystanie możliwości niechirurgicznych oraz używanie wkładek niwelujących objawy ostrogi piętowej jest lepszym wyjściem niż poddanie się zabiegowi chirurgicznemu.

Problemy z ostrogami piętowymi? Warto wypróbować zestaw Antispur Duo Forte

Gdy chroniczne stany zapalne powodują problemy z codziennym funkcjonowaniem i odczuwa się problemy z bólem pięty, ze względu na utworzenie się ostrogi piętowej, można zastosować zestaw Antispur Duo Forte. Dzięki doskonale dopasowanej do nogi wkładce silikonowej i przy użyciu specjalistycznego kremu, osiągnie się rozwiązanie, które pozwoli Ci poruszać się normalnie, utrzymywać stopę we właściwym położeniu i zmiękczyć szorstką skórę.

Jak działa AntiSpur Duo?

Antispur Duo Forte to produkt, który minimalizuje dyskomfort spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi i zapalnymi w kości piętowej.  Antystur Duo Forte działa jak amortyzator, redukując mikro urazy powstające podczas kontaktu pięty z twardym podłożem. Wkładka wykonana jest z miękkiego silikonu, łagodzi nacisk na trudnych obszarach i pomaga utrzymać stopę we właściwej pozycji. Dzięki swojej delikatnej strukturze, imituje właściwości tkanek miękkich i doskonale pasuje do rozmiaru i kształtu stopy.  Wewnętrzna wkładka została w znacznym stopniu sprawdzona, a jej skuteczność w walce ze zmianami w strukturze kości została potwierdzona.

Antispur Duo Forte chroni przed dalszym rozwojem choroby. Ten pakiet jest przeznaczony dla tych, którzy chcą pozbyć się choroby w warunkach domowych. Zestaw składa się z silikonowej wkładki, która idealnie pasuje do kształtu stóp, i łagodzi ból wywołany przez nacisk.

Krem Duo Forte przeznaczony jest do szorstkiej, suchej skóry. Mocznik i duża ilość witaminy A, witamina E nawilża i regeneruje uszkodzone warstwy skóry. D-Panteon łagodzi stany zapalne i podrażnienia oraz przywraca i wzmacnia osłonę naskórka i tworzy ochronną warstwę lipidową.

Jak używać wkładki i kremu?

Krem Duo Forte należy stosować na całkowicie czyste nogi, zwracając szczególną uwagę na suche obszary. Po aplikacji, delikatnie wmasować krem, aż będzie całkowicie wchłonięty. Następnie umieść wkładkę Antispur Duo Forte. Należy upewnić się, że idealnie pasuje do nóg i nie powoduje dyskomfortu. Pakiet może być używany w dzień iw nocy.

Jak zmaksymalizować wpływ pakietu?

 • Nosić odpowiednie obuwie
 • Zapomnieć o wysokich obcasach i twardych butach
 • Zadbać o prawidłową wagę ciała
 • Unikać wykonywania przez długi czas czynności w pozycji stojącej
 • Zmienić rodzaj aktywności fizycznej
 • Jeśli osoba obciążona ostrogami piętowymi wykonuje sport, taki jak: bieganie, tenis i podnoszenie ciężarów, powinna zamień go na łagodniejsze np. pływanie, aerobik.
 • Unikać nadmiernego zginania i rozciągania nóg.

Dlaczego warto zamówić Antispur Duo Forte?

 • Zmniejsza ból spowodowany ostrogą piętową i obrzękiem nóg.
 • Ułatwia przyjmowanie obciążenia i chroni przed urazami.
 • Krem wspomaga regenerację i uszkodzenia
 • Zapobiega pogarszaniu się problemu z ostrogami piętowymi.

Antispur DUO FORTE reprezentuje zestaw dwóch produktów. Muszę przyznać, że jest całkiem dobrze przemyślane. Zestaw zawiera silikon wstawić Antispur DUO Forte i kroki krem Krem DUO Forte.

Wkładki Antispur Duo jest wykonana z bardzo miękkiego i elastycznego silikonu, który naśladuje właściwości tkanki ludzkiej. Różnica polega na tym, że naskórek stóp jest stosunkowo cienką warstwą, a wkładka jest kilka razy grubsza. Podczas chodzenia bez wkładki, stopa nie jest w stanie uniknąć kontaktu pięty z twardą powierzchnią, a to powoduje dolegliwości. Gdy pięta chroniona jest wkładką Antispur DUO forte każdy krok jest swobodniejszy nienarażona pięt na urazy ani przechyły stopy.

Antispur duo forte pozwala ludziom, cierpiącym na ostrogi piętowe powrócić do normalnego życia - chodzenia i stania bez bólu. Ulga jest odczuwalny natychmiast. Ze względu na fakt, że wkładka pasuje do pięty, jej zastosowanie jest dość wygodne. Oprócz funkcji tłumienia zmniejsza ona obciążenie stopy.

Zestaw zawiera nie tylko wkładki, ale również został dodany Duo krem Forte. Ten produkt jest przeznaczony do pielęgnacji i regeneracji skóry stóp. Nigdy wcześniej nie spotkano na rynku wkładek w komplecie z kosmetykami. Ale po zastosowaniu tego zestawu szybko okazuje się, że, koncepcję producenta była słuszna.

Krem Duo Forte zawiera aktywny kompleks witaminy, które całkowicie regenerują skórę nóg zapewniające wytrzymałość, miękkość i elastyczność. Co więcej, nawilżają i przyspieszają gojenie wszelkich zmian? Kluczem do pełnego sukcesu tego zestawu jest fakt, że krem Duo Forte zawiera witaminy, które są całkowicie absorbowane przez skórę, witaminę B5 (D-pantenol), witaminy A i witaminy E.

Warto zastosować ćwiczenia, jakie może zlecić rehabilitant jest rozciąganie ścięgien podeszwy, niweluje to ograniczenie elastyczności a wspiera szybsze rozpoczęcie bezbolesnego chodzenia. Piłeczka jest doskonałym rozpoczęciem każdego dnia, wystarczy włożyć ją pod chorą stopę i przesuwać od pięty do palców. Połączenie zestawu  Antispur duo forte z zaleceniami wykonywanymi w domu może przynieść doskonałe rezultaty.

8e1e3eccf5ac5cd9e69e4976be7b879e 696x464 Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp
Kto może korzystać z Antispur DUO FORTE? Zalecenia dotyczące stosowania.

Kto może korzystać z Antispur DUO FORTE? Zalecenia dotyczące stosowania.

 

Aantispur duet forte przeznaczony jest do leczenia ostróg piętowych dla osób, które wskutek tego schorzenia odczuwają ból i dyskomfort. Produkt przynosi ulgę zarówno w początkowej fazie choroby, jak i u osób o zwiększonym nasileniu objawów zapalenia powięzi.

Antispur DUO FORTE ma charakter uniwersalny - bardzo precyzyjnie dopasować do kształtu stopy i nie zmienia położenia podczas chodzenia.

Badania naukowe nad skutecznością zestawu Antispur DUO FORTE?

Naukowcy z jednego z wiodących ośrodków w USA przeprowadzili eksperyment, w trzech grupach testowych. Wszyscy uczestnicy testów cierpieli na ostrogi piętowe pięcie, co najmniej od pięciu lat. Pierwsza grupa otrzymywała konwencjonalne wkładki dla osób z zapaleniem powięzi podeszwowe wraz ze zwykłym krem do regeneracji stóp. W drugiej grupie użyto zestawu Antispur Forte Duo. Obie grupy uważały, że używają tego samego produktu o nieznanej nazwie. Natomiast trzecia grupa - zidentyfikowany, jako kontrola - nie otrzymała żadnych specjalnych zaleceń. W badaniach wzięło udział 210 osób.

Efekty Antispur duet forte po jednym miesiącu po rozpoczęciu badania, w grupie kontrolnej nie stwierdzono istotnych zmian. Grupa, która wykorzystywała tradycyjne środki odczuwała pewną poprawę w zakresie zmniejszenia bólu w pięcie dotyczyło to tylko u 8% uczestników, a poprawy skóry stóp u 16% uczestników. Na tym tle wyniki testów ustawić Antispur Forte Duo jest rewelacyjny. Niemal 91% uczestników w doświadczeniu podało, że ból wywołany przez ostrogi piętowe, zmniejsza się w dużym lub bardzo dużym stopniu. Ponadto, 95% uczestników zauważył poprawę stanu skóry.

Antispur Duo Forte Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp
Cena zestawu Antispur DUO FORTE

Cena zestawu Antispur DUO FORTE

Obecna cena wynosi: Opakowanie 35 ml kremu + specjalne wkładki silikonowe (na lewą i prawą stopę) od 87 złotych do 137 zł (cena promocyjna). Zestaw ten można zakupić jedynie poprzez strony internetowe. Najlepszym wyborem jest zakup zestawu Antispur Duo Forte na stronie producenta, który gwarantuje nabycie produktu oryginalnego, co jest podstawą osiągnięcia 100 procentowego efektu.

 

Zestaw krem z wkładką wpływa na odnowienie tkanek, niweluje zrogowaciałą skórę, chroniąc ją przed powstawaniem takich zmian w następnych miesiącach. Podczas ich stosowania zaobserwowano pozytywny wpływ tych dwóch elementów na krążenie i funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Szybki czas oddziaływania pozwala przyśpiesza regenerację tkanek, pomaga zwalczyć zrogowaciałą skórę i zapobiega jej narastaniu w na odnowienie skóry na piętach i wygrania walki z ostrogami piętowymi. Kliknij tutaj, aby kupić.

mainarticle3 13 Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp

Haluksy, ostroga piętowa - przyczyny, leczenie

Postęp medycyny powoduje, że obecnie można z powodzeniem leczyć schorzenia, które jeszcze kilkanaście lat temu były śmiertelne. Dostęp do nowinek medycznym powoduje, że można uśmierzyć ból, czy przyśpieszyć powrót do zdrowia w trakcie choroby. Jednak nawet przy tak zaawansowanym rozwoju medycyny, odkryciu tak wielu chorób i przyczyn dolegliwości wciąż pojawiają się problemy, które powodują dyskomfort a leczenie ogranicza się do zmniejszenia odczuwania bólu. Ciało ludzkie jest pełne zagadek, których odkrywanie może zająć specjalistą wiele lat. Dość specyficzną częścią ciała jest stopa, pomimo tego, że czasami dość filigranowa, to jednak jest w stanie każdego dnia dzielnie dźwigać ciężar całego ciała. Jednak i ona czasami odmawia posłuszeństwa. Dolegliwości stóp są szczególnie uciążliwe, ponieważ to od nich zależny jest sposób poruszania się, oraz komfort chodzenia. Poniższy artykuł opisuje dwa najczęstsze rodzaje dolegliwości związanych z dyskomfortem w trakcie chodzenia oraz sposobami radzenia sobie z taką sytuacją.

Opis dolegliwości

 

Ostroga piętowa- powoduje dyskomfort w trakcie chodzenia. Wiele osób mylnie wyobraża sobie ją jako wystającą kość, czy też zmiany w układzie kostnym stopy. Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą?Jest to zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego, czyli przyczyną bólu jest stan zapalny, a nie wyrostek kostny. Przez stopę od piety aż do palce rozciągnięte jest ścięgno, które wyglądem przypomina nieco hamak. Odgrywa bardzo ważną rolę w procesie chodzenia, dlatego nadmierne obciążanie stopy bez wcześniejszego przygotowania prowadzi do naciągnięć, mikrourazów, co w efekcie końcowym powoduje przerost tkanki kostnej a tym samym następuje zjawisko zwane zapaleniem przyczepy rozcięgna podeszwowego. Przerośnięta tkanka uciska okoliczne nerwy, co powoduje dyskomfort, a następnie ból przy bieganiu i chodzeniu.

Haluksy- koślawy paluch, objawia się bocznym odchyleniem dużego palca w stronę pozostałych. Zauważony w początkowym stadium może być 100% wyleczony, pod warunkiem noszenia specjalnego prawidła. Najczęściej na samym początku nie daje żadnych objawów bólowych, a jedynie wizualne. Z czasem jednak noszenie obuwia, które uciska na wystającą powoduje dyskomfort, ból, obtarcia. Wiele pań pierwsze objawy zauważa w momencie noszenia obuwia na wysokich obcasach. To właśnie wtedy pojawia się największy ucisk na przednią część stopy, a tym samym mogą pojawić się bóle haluksa w początkowym stadium. Interesującym zjawiskiem jest możliwość wystąpienia bólu również w innych stawach, jak przykładowo staw biodrowy. Promieniujący ból związany z postępem zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyny

 

Ostroga piętowa- stan zapalny zlokalizowany w miejscu przyczepu powoduje, że w tej okolicy tworzą się złogi wapienne, to powoduje, że na kości piętowej tworzy się narośl zwana ostrogą piętową. Przyczyną powstania tego typu schorzenia bardzo często noszenie nieodpowiedniego obuwia, które może powodować nie tylko dyskomfort ale również obtarcia przez co pacjent stawia nieprawidłowo stopy by ulżyć sobie w bólu. Ostroga piętowa bardzo często występuje również u osób borykających się z nadwagą, dlatego zachowanie prawidłowej sylwetki odgrywa tutaj kluczowe znaczenie, zwłaszcza gdy w rodzinie występuje problem z ostrogami. W przypadku zbyt dużej masy ciała, łuk skopy po pewnym czasie ulega spłaszczeniu, a tym samym rozcięgno piętowe jest naciągane. Powstaje stan zapalny, który jest początkiem ostrogi. Problem ostrogi piętowej może występować również wskutek przeciążenia, urazu.

Haluksy- nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim powodują ból. Początkowo może być on jedynie przejściowy, jednak jeżeli w miarę szybko nie zostanie zastosowane leczenie, nawet krótki spacer będzie mógł być dyskomfortowy, a kończyć się bólem. Haluksy mogą być przyczyna noszenia butów na wysokim obcasie, ponieważ stopa znajduje się w nienaturalnie wygiętej pozycji, a oraz następuje przeciążenie przedniej jej części. Dość niebezpieczne są również buty z ostrym czubkiem ponieważ powodują one ucisk na palucha, co dodatkowo potęguje jego wygięcie. Te sytuacje powodują nienaturalne układanie się stopy, a tym samym wykrzywienie palucha. Na początku może to być przejściowe, jednak po pewnym czasie skrzywienie staje się trwałe oraz się pogłębia.

 

halluksy jakie sa objawy 52011 665x320fc Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp

Objawy

Ostroga piętowa- najczęściej na samym początku przebiega zupełnie bezobjawowo. Przejściowe bóle pojawiają się dopiero w znacznym stopniu zaawansowania. O ile bóle mogą pojawić się przy chodzeniu, to w znacznym stopniu rozwoju schorzenia mogą pojawić się one również w trakcie siedzenia a nawet leżenia. Nie wszyscy pacjenci borykający się z ostrogami cierpią z powodu bólu, ponieważ około 20% z nich nie odczuwa żadnego dyskomfortu w trakcie poruszania się, pomimo dość zaawansowanego stadium zmian. Co bardziej interesujące, bardzo często identyczne objawy daje zespół cieśni kanału stępu. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwa diagnostyka problemu.

Haluksy- na samym początku najczęściej przebiegają zupełnie bezobjawowo. Przejściowe bóle pojawiają się w momencie, gdy wizualnie paluch już jest wykrzywiony. Dlatego tak ważnym jest tutaj, by regularnie sprawdzać ułożenie palców u stóp, by móc dość szybko wykryć początkowe zmiany, oraz zacząć z nimi walczyć. Objawem jest zmiana miejsca palucha dużego, oraz wystająca kość z boku stopu. Pojawia się problem z dopasowaniem obuwia, ponieważ źle dopasowane powodują ucisk na kość, a tym samym uniemożliwiają prawidłowe poruszanie się. W skrajnym przypadkach i bardzo zaawansowanym stadium duży paluch nachodzi na pozostałe palce, co powoduje trwałe uszkodzenie stopy, oraz uniemożliwia poruszanie się nawet na krótkie dystanse.

Sposób przeciwdziałania

Pomimo tego, że obie dolegliwości mogą być dziedziczne, to jednak odpowiedzialne działanie powoduje, że można będzie zmniejszyć stan zaawansowania objawów, a czasami spowolnić lub całkowicie zatrzymać ich rozwój.

Ostroga piętowa- istnieje kilka sportów, których uprawianie przez długi czas może skutkować pojawieniem się ostrogi, należą do nich bieganie, siatkówka oraz tenis. W przypadku gdy któryś z tych sportów nas interesuje, warto jest przeplatać go z innymi, by stopy miały szansę znaljdowac się w różnym ułożeniu. Dość pomocne może być spacerowanie na boso po piasku czy trawie, ponieważ to właśnie wtedy stopy będą mogły w prawidłowy sposób się układać, a tym samym przyniesie to ulgę danej osobie. Podstawą jest dopasowanie właściwego obuwia, które będzie powodowało równomierny ucisk na całą stopę. Ważne jest zachowanie prawidłowej wagi, ponieważ ostroga piętowa to częsta przypadłość osób otyłych, gdzie nacisk na stopę jest znacznie większy, a tym samym ulega ona spłaszczeniu.

Haluksy- najczęściej występują u kobiet gdyż posiadają one znacznie słabszy aparat więzadłowy stopy. Haluksy bywają dziedziczne, czynniki genetyczne mogą osiągać nawet 88%, i najczęściej pochodzą od strony matki. Dobór właściwego obuwia odgrywa tutaj kluczową role, zarówno w przypadku przeciwdziałania powstawaniu tego typu zmian zwyrodnieniowych, jak i w przypadku chęci ich zmniejszenia. Bardzo ważne jest tutaj to by dobierać właściwie obuwie w taki sposób, by nacisk na całą stopę rozkładał się równomiernie, oraz by w miejscu wystającej kości znajdował się rozciągliwy materiał. Wielu specjalistów poleca zakupienie obuwia ze skóry naturalnej, ponieważ dzięki temu obuwie dopasuje się do stopy i nie będzie powodowało dyskomfortu w trakcie chodzenia.

Sposoby leczenia

Ostroga piętowa-pierwszą i najważniejszą sprawą, jest udanie się do specjalisty już przy pierwszych objawach, ponieważ im wcześniej wykryte zmiany, tym łatwiejsze do leczenia. Ortopeda przeprowadzi z pacjentem wywiad, następnie zbada stopę, oraz zleci wykonanie prześwietlenia RTG. to dzięki temu można będzie uzyskać obraz tego, jak daleko zaszły zmiany, oraz jaki można zastosować proces leczenia, by był on jak najbardziej skuteczny. Bardzo duże znaczenie ma noszenie wygodnego obuwia na niskim obcasie. Warto jest zainwestować w model butów, który posiada podeszwę amortyzującą, dzięki temu poruszanie się nie będzie powodowało dyskomfortu, oraz stopy nie będą narażone na wstrząsy. Zakupienie obuwia nie cofnie choroby, jednak z drugiej strony stanowi niezbędny element w trakcie leczenia. Ogromne znaczenie ma rehabilitacja, ponieważ to właśnie dzięki niej można w niedługim czasie zauważyć jej pozytywne oddziaływanie na stan zdrowia. Można stosować ją z pomocą pola magnetycznego, jonoforezy lub ultradźwiękami. Efekty daje również terapia manualna czyli specjalistyczny masaż. Za jego pomocą można poprawić ukrwienie, a to przyspiesza cały proces gojenia. Wielu pacjentów nastawionych jest na noszenie specjalistycznych wkładek rehabilitacyjnych, jednak nie należy ich nosić zbyt długo gdyż mogą powodować przykurcz ścięgna Achillesa. Można również zastosować zabiegi fizykoterapeutyczne, odznaczają się wysoka skutecznością, jednak z uwagi na skutki uboczne (czasowo zwiększony ból, fakt, że są sterydowe) wielu lekarzy niechętnie je zleca.

Haluksy- metod leczenia haluksów jest sporo, dlatego indywidualnie należy dobrać najlepszy sposób dla danego przypadku. Ogólnie wszystkie metody można podzielić na dwie grupy:

*Nieoperacyjne-wiele osób odczuwa ulgę po stosowaniu plastrów żelowych, które są nasączone olejkami leczniczymi o działaniu przeciwbólowym. Modne są również separatory między palcowe, gdyż za ich pomocą można odchylać dużego palucha do właściwego kąta, a tym samym zmniejsza się widoczność wystającej kości. Można stosować opaskę na haluksy, która odciąga paluch i ustawia go we właściwej pozycji. Już samo noszenie opaski połączone jest z uczuciem ulgi, natomiast by można było trwale zauważyć poprawę, należy stosować przez dłuższy czas.

*Operacyjne- gdy stopień zaawansowania zmian jest znaczny, czasami jedyną opcją powrotu do pełnej sprawności wydaje się być zastosowanie operacji. Można tutaj wyróżnić różne jej opcje. Jedną z nich jest korekcja, która znajduje zastosowanie tylko i wyłącznie na tkankach miękkich, można ją zastosować w sytuacji gdy wada nie jest zbyt zaawansowana. W sytuacji gdy pojawił się objaw palucha koślawego, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a przejście nawet na krótki spacer wiąże się z ogromnym dyskomfortem najczęściej stosuje się operacje polegającą na wycięciu klina kostnego, który znajduje się w obrębie kości, a także na usunięciu lub zmianie miejsca poprzez przesunięcie- dzięki temu można cofnąć zmiany.

 

0d50658143c7b502ee760857fdc7360e Ostroga piętowa, haluksy i inne choroby stóp

Produkty na halluksy, ostrogę piętową

Ostroga piętowa- nie ma sposobu na szybkie wyleczenie właśnie tej dolegliwości, jednak przy wykazaniu się cierpliwością, oraz systematycznością można uzyskać wspaniałe efekty. przy tym schorzeniu można stosować specjalistyczne wkładki do obuwia, które poprzez fakt, że są odpowiednio wyprofilowane zmniejszają uczucie bólu, oraz powodują ulgę. Dobrze rokują również zastrzyki sterydowe, jednak prawdą jest, że niewielu lekarzy je zleca z uwagi na fakt, że mogą one powodować zwiększone uczucie bólu po podaniu. Wielu lekarzy zleca przyjmowanie doustnych leków przeciwzapalnych, które również mają bardzo dobre działanie. Z uwagi na umiejscowienie zmian odradza się stosowania maści przeciwzapalnych, gdyż nie wnikają one w tak głębokie warstwy oraz nie działają na układ kostny.

Haluksy- leczenie zachowawcze ma na celu wyeliminowanie uczucia dyskomfortu jak i również bólu. Dlatego na samym początku, bez względu na stan zaawansowania zmian warto jest postawić na obuwie, które będzie mogło odciążyć wystająca kość. Przydaje się obuwie wykonane ze skóry, ponieważ jest ona w stanie rozciągnąć się właśnie w tym miejscu. Dodatkowo można zastosować wkładki i plastry, które posiadają środki znieczulające i łagodzące objawy. W warunkach domowych można stosować stabilizatory, które są w stanie odciągnąć palucha do właściwej pozycji, a tym samym będzie to mogło spowodować zmniejszenie uczucia dyskomfortu. W skrajnych sytuacjach niezbędna jest operacja, jednak wiele osób robi wszystko by można było jej uniknąć. W czasie leczenia pooperacyjnym niezbędne jest chodzenie w specjalistycznym obuwiu ortopedycznym przez około miesiąca po wykonaniu operacji.

Leczenie - domowe sposoby

Na rynku wciąż pojawia się coraz więcej produktów, które mają za zadanie zwiększyć komfort w czasie leczenia, czy tez ogólnie przeciwdziałać pogłębieniu się problemu z haluksami czy ostrogą piętową. Ciężko jest jednak znaleźć idealny lek dla każdego, ponieważ jak wiadomo indywidualne podejście do zwyrodnień tego typu jest gwarancją optymalnego ulżenia w bólu. Warto jest zainteresować się produktami, które zdobyły uznanie u wielu osób. Poniżej znajduje się opisów dwóch z nich, które posiadają najlepsze opinie i są uznawane za najbardziej skuteczne.

Ostroga piętowa- Antispur DUO FORTE- produkt w postaci wkładki do butów. Na czym polega jego działanie? Przede wszystkim stanowi doskonałe wsparcie mechaniczne jak i również ochronę dla stopy. W trakcie jego stosowania osoby dotknięte ostrogą piętową zauważają znaczną poprawę, ponieważ wkładka doskonale amortyzuje piętę, przeciwdziała wstrząsom w trakcie poruszania się, a tym samym zmniejsza uczucie dyskomfortu czy też bólu. Wkładka jest wykonana z delikatnego włókna, które dopasowuje się do kształtu stopy, dając jej dodatkową ochronę.

Haluksy- HalluPro- produkt który zyskał uznanie w oczach wielu pań, które z zadowoleniem zaczęły wyciągać ukochane szpilki z dna szaf. Na czym polega fonemem tego produktu? Przede wszystkim innowacyjny kształt korektora, który można stosować zarówno poruszając się po domu, jak i w trakcie snu. W sposób stopniowy, a jednocześnie efektywny zmniejsza odchylenie się palucha koślawego, a tym samym uśmierza ból i dyskomfort w trakcie poruszania się. Efekty można dostrzec już po tygodniu stosowania tego produktu. Dzięki specjalnemu tworzywu oraz konstrukcji produkt dopasowuje się do kształtu stopy, co automatycznie zmniejsza obciążenie dla całego stawu. Już w momencie pierwszego użycia można zauważyć uczucie ulgi. Doskonałe rozwiązanie dla osób borykających się z problemem haluksów bez względu na stopień zaawansowania problemu oraz wiek. W kilka tygodni można zauważyć, jak kość się cofa, a koślawy paluch wraca na właściwe miejsce. Największa zaletą produktu jest to, że można go stosować zarówno w trakcie snu, jak i codziennej aktywności fizycznej. Doskonała alternatywa dla osób które chcą odwlec w czasie, lub też całkowicie oddalić od siebie wizję operacji.

Podsumowanie

 

Sposób poruszania się w dużej mierze zależny jest od dopasowania obuwia, jak i również tego, czy stopa ma równomierny nacisk na całej powierzchni. Zarówno przy jednym jak i drugim schorzeniu już w momencie przeciwdziałania należy zadbać o wygodne obuwie, jak i również o to by od czasu do czasu chodzić na boso po trawie czy też piasku. To właśnie wtedy stopy wykonują pewnego rodzaju trening, który w dużej mierze będzie mógł okazać się pomocny, jak i również w dużym stopniu będzie mógł przeciwdziałać pojawieniu się takiego typu zmian zwyrodnieniowych.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz