Ostroga piętowa – jak wygląda i leczenie

Max Robust Xtreme– opinie – cena Z jednej strony, jest tryb dla  poprawy masy ciała, co prowadzi do intensywnego rozwoju rynku suplementów, samouczki, podręczniki, ćwiczenia. Z drugiej strony, nauka i technologia,opinie cena istniejących nie rozwiązały wszystkich problemów, które napotykają w zakresie budowy masy mięśniowej poprawnie. Udowodniono, że wiele organizacji mają “gruzu”, naturalne, które spowalniają proces [...]

Ostroga piętowa - jak wygląda i leczenie

     Ostroga piętowa jest spowodowane przemieszczeniem wapnia na kości, tworzącej się na spodzie pięty. Może to być jeden mały występ kostny lub zbiór drobnych, nieregularnie ukształtowanych narośli na kościach pięty, zwanej kością piętową. Ostroga piętowa jest czasem bolesne - opisywana, jako ranienie nożem - a czasami ostrogi nie zauważa się i jest wykrywana jedynie przez promieniowanie rentgenowskie. Ponieważ wiedza na temat objawów ostróg piętowych jest nieco ograniczona, powszechnie uważa się, że jest to błędne założenie, a objawy wskazują na zapaleniem powięzi podeszwy. Ostrogą na pięcie jest po prostu obecność dodatkowego występu na powierzchni kostnej pięty, podczas gdy zapalenie powięzi podeszwowej jest zapaleniem grubej tkanki łącznej, która rozciąga się od kości pięty do głów kości śródstopia. Jest pięć długich kości w stopie usytuowanych między piętą a palcami.

Ta tkanka łączna tworzy linę, która podtrzymuje łuk na dnie stopy. Naciąg na powięzi podeszwy prowadzi do podrażnienia, obrzęku, a następnie osłabienia łuku - powoduje to ból w tylnej części pięty. Z drugiej strony, ostroga pięty jest widoczna tylko za pomocą promieniowania rentgenowskiego i jest bolesna, gdy stany zapalne rozwijają się w tkankach otaczających go. Najczęściej spotykane są u mężczyzn i kobiet w średnim wieku, ale można je spotkać we wszystkich grupach wiekowych. Często zdarza się, że ludzie mają ostrogi piętowe, nie wiedząc o tym. Uważa się, że około 70 procent pacjentów z zapaleniem powięzi podeszwy, którzy odczuwają dyskomfort, ma również ostrogi, obserwowane za pomocą RTG.

Co powoduje tworzenie się ostrogi piętowej?

Proces powstawania ostrogi piętowej jest inicjowany, gdy pięta jest poddawana ciągłemu zużyciu. Jest to typowe wśród większości sportowców, biegaczy, a nawet osób, które zaczynają jogging lub chodzą codziennie lub po latach bez ćwiczeń. Powięź podeszwy to gruba tkanka łączna, która podpiera łuk na dnie stopy. W mięśniach stóp i więzadła rozciąga się powięź podeszwy i naciąga membranę, która pokrywa kość pięty.

W celu ochrony tkanek otaczających pięty przed powtarzającym się uszkodzeniem i naprężeniem komórki, które specjalizują się w tworzeniu kości, migrują do miejsca i zaczynają osadzać wapń, co prowadzi do powstania ostróg piętowych. To gromadzenie się wapnia na spodzie kości piętowej jest procesem, który zazwyczaj występuje w ciągu wielu miesięcy.

Niektóre przyczyny ostróg piętowych i podeszwowego zapalenia powięzi obejmują:

 • Nieprawidłowe lub nierówne chodzenie, co powoduje nadmierne napięcie kości piętowej, wiązadeł i nerwów.
 • Bieganie, jogging lub skakanie, szczególnie na twardych powierzchniach.
 • Słabo wyposażone lub źle dopasowane buty, zwłaszcza te, które nie posiadają odpowiedniej wkładka do buta w płaskostopiu.
 • Otyłość.
 • Cukrzyca.

Objawy ostróg piętowych

Częściej ostrogi piętowe nie mają objawów i ludzie nie odczuwają bólu. Dzieje się tak, ponieważ ostrogi piętowe nie są szpiczastymi lub ostrymi kośćmi, w przeciwieństwie do powszechnego przeświadczenia. Ostrogi pięty nie nacinają tkanki za każdym razem, gdy występuje ruch. Są to faktycznie złogi wapnia na kości, które są w danym miejscu przez mechanizmy kościotwórcze. Oznacza to, że są gładkie i płaskie, podobnie jak wszystkie inne kości. Ponieważ w miejscu pięty znajduje się już tkanka, czasami ten obszar i okoliczna tkanka ulegają stanowi zapalnemu, co prowadzi do wielu objawów, takich jak przewlekły ból pięty, który występuje podczas joggingu lub chodu.

Inną przyczyną bólu ostrego bólu pięty jest rozwój tkanki włóknistej wokół kręgosłupa kostnego, który działa jak poduszka pod ciśnieniem. W miarę jak ta tkanka rośnie, kostnina tworzy i zajmuje jeszcze więcej miejsca niż pięta, co prowadzi do mniejszej przestrzeni dla grubej siatki ścięgien, nerwów, więzadeł i tkanki podtrzymującej. Te ważne struktury w stopie mają ograniczoną przestrzeń ze względu na gromadzenie się wapnia lub tkanki, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia stopy, a głęboki pulsujący ból pogarsza się z wysiłkiem fizycznym.

Ból spowodowany przez ostrogi pięty może być ostry, kłujący, gdy chodzenie rozpoczyna się po długim okresie odpoczynku. Czasami zmniejsza się do tępego pulsowania, które może pogarszać się podczas wykonywania takich czynności jak bieganie lub skakanie. Ludzie czasami opisują ból ostróg piętowych i zapalenie powięzi podeszwy, jako szpilki przylegające do dna stóp, kiedy wstają rano. Ten ból później zamienia się w ciągły ból. Przyczyną bólu nie jest zwykle ostroga piętowa, ale związana z tym miękka tkanka. Ludzie często narzekają, że ostry ból powraca po tym jak wstają po długim przebywaniu w jednej pozycji.

 

353400 0f0d47662e254fcaa9b6ee938d005897mv2 Ostroga piętowa  jak wygląda i leczenie
Objawy ostróg piętowych

 

Konwencjonalne leczenie ostróg piętowych

Tradycyjne leczenie ostróg piętowych obejmuje typowo odpoczynek, ćwiczenia rozciągające, leki przeciwzapalne. Wielu ludzi uważa za trudne przechodzenie przez cały dzień bez jakiejś rutynowej aktywności lub ćwiczeń, przedłuża podrażnianie pięty i zmusza ludzi do opierania się na lekach przeciwzapalnych. Jednak na dłuższy okres czasu może to być szkodliwe z powodu wielu skutków ubocznych tych leków, w tym problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wyciek jelita, krwawienie i objawy wrzodowe.

Inna konwencjonalna terapia na ostrogi piętowe to zastrzyk sterydowy. Ból pięty może reagować na leki bez recepty, takie jak acetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Advil) lub naproxen (Aleve). W wielu przypadkach funkcjonalne urządzenie ortezyjne może poprawić przyczyny bólu pięty takie jak zaburzenia równowagi biomechanicznej. W niektórych przypadkach można wykonać zastrzyk kortykosteroidem, aby zmniejszyć stan zapalny w okolicy. Leczenie to nie zawsze jest skuteczne ze względu na wiele struktur w pięcie, co czyni go trudnym miejscem do wstrzykiwania. Jeśli leczenie nie powiedzie się, może powodować początkowe objawy bólowe.

Innym interesującym środkiem leczenia jest Cryoultrasound, innowacyjne urządzenie elektromedyczne, które wykorzystuje kombinację dwóch technik terapeutycznych: krioterapii i terapii ultrasonograficznej. Zabiegi z zastosowaniem Cryoultrasound przyspieszają proces gojenia, przerywając proces chorobowy, ból i skurcze. Ta forma terapii zwiększa krążenie krwi i metabolizm komórek. Pobudza eliminację toksyn i ma przyspieszyć regenerację. W niektórych przypadkach ostrogi piętowe są usuwane po zabiegu prześwietlania. Chociaż operacja jest zazwyczaj skuteczna, jest to czasowa i droga procedura. Nawet po zabiegu, ostrogi pięty mogą się powtórzyć, jeśli pacjent kontynuuje tryb życia, który doprowadził do powstania problemu. Te powody powodują, że większość osób posiadających ostrogi piętowe zaczyna poszukiwać naturalnych środków zaradczych.

Zabieg chirurgiczny nie jest konieczny przy ostrogach piętowych. W rzeczywistości więcej niż 90 procent osób lepiej się leczy bez zabiegów operacyjnych. Jeśli zabiegi nieoperacyjne nie rozwiążą objawów ostróg piętowych po 12 miesiącach, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny w celu złagodzenia bólu i przywrócenia mobilności. Oczywiście istnieją możliwe powikłania w leczeniu ostróg, w tym ból nerwów, drętwienie trwałe w tym obszarze, zakażenie, powtarzające się bóle pięty i bliznowacenie. Jeśli powięź podeszwy jest zwolniona, jest to wspólna metoda chirurgiczna, istnieje ryzyko skurczów nóg, napięcia, zapalenia ścięgien i niestabilności.

Przed chirurgicznymi zabiegami konieczne jest zidentyfikowanie optymalnych warunków i ważne jest, aby przestrzegać zaleceń pooperacyjnych dotyczących odpoczynku, okładów, podniesienia stopy i kiedy należy umieścić ciężar na stopie. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne, aby pacjenci chcieli korzystać z bandaży, kul, oraz innych pomocy ortopedycznych.  Możliwe powikłania zabiegu na ostrogi piętowe obejmuje ból nerwowy, nawracający ból pięty, trwałe odrętwienie okolicy, zakażenie i bliznowacenie. Ponadto, przy usuwaniu ostróg piętowych istnieje ryzyko wystąpienia niestabilności, skurczów nóg, i zapalenia ścięgien.

 Naturalne rozwiązania w leczeniu ostróg piętowych

Magnez jest niezbędnym minerałem dla tworzenia kości i wykorzystuje wapń. Ponad połowa magnezu w ludzkim ciele jest przechowywana w kościach i jest wymagana przez organizm do syntezy białek, funkcji nerwowej i wytwarzania przeciwutleniacza glutationu. Jednym ze sposobów leczenia objawów ostróg piętowych jest gorąca kąpiel z solą Epsom. Sól Epsom to siarczan magnezu i ma wiele korzystnych właściwości, jeśli chodzi o złagodzenie bólu i zapalenia. Należy dodać kubek soli Epsom do kąpieli i delikatnie masować pięty, aby uwolnić napięcie. Istnieje również wiele wspaniałych potraw bogatych w magnez, które dostarczają pierwiastka i można złagodzić dolegliwości.

Na przykład jedną z korzyści z awokado jest duża ilość magnezu. A także szpinak, botwina, banany i spożywanie czarnej fasoli w celu uzyskania wspaniałych źródeł magnezu. Wreszcie, nasiona dyni, soczewica, ciecierzyca, biała fasola, czarne oczka grochu, fasola pinto, brązowy ryż, proso i suszone figi zawierają również magnez. Witamina B5 - jednym z głównych objawów poważnego niedoboru witaminy B5 jest upośledzenie i ból mięśni. Witamina B5 odpowiada za pomoc w czynności nerwowej, tworząc w szczególności istotną cząsteczkę zwaną acetylocholiną. Acetylocholina służy do wysyłania sygnałów nerwowych do mięśni. To pomaga organizmowi uniknąć uszkodzenia nerwu i upośledzenia. Wiadomo, że witamina B5 przyspiesza proces gojenia.

Niektóre produkty spożywcze naturalnie bogate w witaminę B5 obejmują awokado, słoneczniki, jaja, łososia i soczewicę. Stosowanie witamin z dodatkiem witaminy B jest skorelowane z niższym poziomem bólu stawów, zwiększoną siłą mięśni i mniejszymi objawami związanymi ze zmęczeniem mięśni lub stawów. Proteolityczne Enzymy - zapalenie jest naturalnie redukowane enzymami proteolitycznymi - grupą enzymów, które łamią cząsteczki białek o długim łańcuchu w krótsze fragmenty, a następnie w aminokwasy. Badania wskazują, że enzymy proteolityczne obniżają czas leczenia i zwiększają czas reakcji. Jest stosowany w terapii u pacjentów cierpiących na silne bóle stawów i mięśni, rak i choroby związane z wiekiem.

Jednym z przykładów enzymu proteolitycznego jest bromelina, która zwalcza zapalenie przez blokowanie metabolitów, które powodują obrzęk. Działa również zmniejszając obrzęk poprzez aktywację chemikaliów we krwi, które rozkładają fibrynę, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku. Korzyści zdrowotne bromeliny, które można znaleźć w łodydze i owocach ananasa, są dużo, a często zaleca się zabiegi przed zabiegami, aby przyspieszyć czas gojenia i zmniejszyć stan zapalny często związany z zabiegami chirurgicznymi. Ograniczenie stanów zapalnych pomaga w leczeniu szpilki pięty i przynosi ulgę.

Dieta Alkaliczna - ważne jest, aby ciało miało prawidłowy bilans pH w celu uniknięcia zapalenia i gromadzenia się wapnia, co powoduje bolesność pięty i tworzenie się ostróg.  Aby jak najlepiej funkcjonować, ciało musi utrzymywać właściwy i delikatny układ kwaśny / zasadowy, który jest określany, jako równowaga pH. PH jest krótkie dla potencjału wodoru i jest miarą kwasowości lub zasadowości płynów i tkanek organizmu. Wartość pH 7 jest neutralna, co oznacza, że jest ona w środkowej części podstawy kwaśnej zasady i nie jest ani kwaśna, ani alkaliczna. Kiedy chemia ciała staje się zbyt kwaśna, rozwija się wiele zaburzeń i chorób.

System zbyt wysokiego w alkalii ma ciężki czas pochłaniający wapń prawidłowo, co jest niezbędne do wzmocnienia kości. Kiedy kości są pod napięciem, sformułują ostrogi kości, aby "rozwiązać" problem. Jeśli system jest zbyt kwaśny, wapń jest przyciągany do kwaśnych obszarów, ponieważ jest tak alkaliczny. Ciało używa wapnia, jako buforu w celu zneutralizowania nadmiaru kwasu i pobiera wapń z kości, gdy jest to konieczne do zneutralizowania nadmiaru kwasowości we krwi i tkankach. Dlatego zbyt duża kwasowość w organizmie przez długi okres czasu powoduje osteoporozę, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche.

Mimo, że w środowisku istnieje wiele źródeł kwasowości i toksyczności, największa przyczyniająca się do niezbalansowanego pH w diecie. Problem polega raczej na tym, że nie jest przyjmowane wystarczająco dużo środków alkalicznych, lecz kwasowych. Owoce i warzywa są potrawami bogatymi w potas, i służą, jako naturalny bufor do kwasowości. Surowe pożywienie, napoje zielone i woda o zwiększonej alkaliczności z cytryny lub wapna.

Z drugiej strony przetwory spożywcze zawierają tony chlorku sodu lub soli stołowej, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i powoduje kwasowość. Zbyt wiele białka zwierzęcego, bogatych w wapń mleka i ziaren powodują również tworzenie się kwasu siarkowego we krwi, gdy aminokwasy są rozkładane.

Olej z ryb - kwasy tłuszczowe omega-3, jedna z korzyści płynących z oleju rybiego, są najsilniejszymi narzędziami przeciw zapaleniom. Żywność typu omega-3 obejmuje olej z ryb i codziennie można przyjmować tabletki z olejami z ryb, bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, aby zmniejszyć ból i podrażnienie. Wiele problemów zdrowotnych można stwierdzić z powodu braku równowagi tłuszczów omega-3 i omega-6. Z umiarkowaniem tłuszcze omega-6 nie są dla ciebie złe, ale jeśli są spożywane w dużych ilościach bez tłuszczów omega-3, powodują zapalenie prowadzące do przewlekłej choroby.

Fizjoterapia i zapobieganie tworzeniu się ostróg piętowych

Masaże lecznicze - masaże ciepłymi olejami są bardzo korzystne dla nóg. Częste masaż stóp zwiększa przepływ płynów, przyspiesza proces gojenia i niweluje blizny. Poprzez rozciąganie palców i masowanie palców i pięty, blizny zmieniają się w silniejszą i bardziej sprężystą tkankę. Jeśli ktoś cierpisz na ból pięty, powinien rozgrzać trochę oliwy z oliwek i głęboko wmasować w ją w pięty. Jest to również jeden z najlepszych zastosowań dla oleju kokosowego. Również jednym z olejków eterycznych jest jego działanie przeciwzapalne. Należą do nich olej rozmarynowy, olej tymiankowy, olej różany i olej lawendowy.

Można zapobiec ostrogom piętowym nosząc dobrze dopasowane buty z podeszwami chłonącymi wstrząsy, sztywnymi podeszwami i wsparciem pięty.  Wybieranie odpowiednich butów dla każdej aktywności fizycznej czyli nosić buty odpowiednie dla stylu życia Buty zbyt ciasne ograniczają ruch ścięgien, które uszkadzają kości nóg. Noszenie odpowiednich butów zmniejsza nacisk na piętę i pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała.

Należy robić rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające przed każdą czynnością. Należy unikać noszenia butów nadmiernie zużytych na piętach i podeszwach. Jeśli istnieje nadwaga, utrata masy ciała może również pomóc w zapobieganiu tworzeniu się ostróg piętowych.

Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą przynieść znaczną ulgę przy ostrogach piętowych. Można skorzystać z zabiegu takiego jak: ultradźwięki, podczas którego wykorzystywane są fale uderzeniowe. Niestety nie jest to tania metoda, ale warto wziąć ją pod uwagę. Ponadto należy pamiętać, aby przybierać prawidłową postawę ciała tzn. nie wykrzywiać stopy.

Jeżeli takie zabiegi nie przyniosą wystarczającej poprawy, można wspierać się leczeniem farmakologicznym w postaci leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

mainarticle3 12 Ostroga piętowa  jak wygląda i leczenie
Ostroga piętowa - objawy, leczenie, zapobieganie

Ostroga piętowa - objawy, leczenie, zapobieganie

Ból pięty może pojawić się znienacka i to nie tylko u zawodowych biegaczy. Ból pięty początkowo może doskwierać tylko podczas ruchu, chodzenia. Jeśli nie podejmie się w tym czasie żadnych działań, ból będzie nasilał i z czasem nie będzie ustępował nawet podczas siedzenia czy leżenia. Osoby cierpiące na ból pięty oceniają, że jest on tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jaka jest w ogóle przyczyna ostrego bólu pięty? Najczęstszą przyczyną bólu pięty jest zapalenie rozcięgna podeszwowego stopy, zwane również ostrogą piętową czy ostrogą Haglunda. Ostroga piętowa to schorzenia osób aktywnych, uprawiających sporty obciążające stopy, np. tenis ziemny, bieganie, siatkówka. Zapalenie rozcięgna stopy może pojawiać się też w podeszłym wieku, u których częste są deformacje stóp.

Ostroga piętowa (ostroga Haglunda)

Ostroga piętowa, czyli Calcar calcanei jest zespołem bólowym lub stanem zapalnym w podeszwie stopy, który często dotyka osób z nadwagą, osób spędzających sporo czasu na stojąco oraz zawodowych biegaczy długodystansowych.  Ból u podstawy pięty, tzn. Calcar calcanei, jest postrzegany jako zwyrodnienie narastające, ponieważ występuje głównie w wyniku powstania narośli kostnej spowodowanej przez długotrwałe przeciążenie stopy w okolicy pięty. Stan ten wywołuje zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest bardzo bolesne i może uniemożliwiać ruch lub ograniczać poruszanie się.  Główną przyczyną ostrogi piętowej jest ostro zapalenie pojawiające się w miejscu połączenia kości stopy z rozcięgnem piętowym. Jest to newralgiczna część stopy, która ulega ciągłemu napinaniu i rozluźnianiu podczas każdego kroku. Na pojawienie się ostrogi piętowej może też wpływać źle dopasowane, niewygodne obuwie, które stymuluje powstawanie niebezpiecznych przeciążeń stóp.  Istotną przyczyną ostrogi piętowej może też być nadwaga. Zbyt  duża waga ciała wywołuje silny nacisk na stopę, a to sprawia, że łuk stopy spłaszcza się, a samo rozcięgno podeszwy ulega jeszcze mocniejszemu naciągnięciu. Gdy dochodzi do powstawania stanu zapalnego, to w miejscu przyczepu kości do rozcięgna mogą odkładać się złogi wapienne. To właśnie te zgłosi tworzą narośl kostną przypominającą kształtem ostrogę. Skutkiem ubocznym pojawienia się ostrogi piętowej jest ogromny, ostry ból, który w dużym stopniu ogranicza normalne poruszanie lub w ogóle je uniemożliwia. Dolegliwość jest trudna do wyleczenia, ponieważ nawraca się przy każdym nadmiernym obciążeniu stopy.

Przyczyny powstania ostrogi piętowej:

 • Stojący tryb pracy
 • Uprawienie sportów obciążających stopy: np. bieganie, tenis ziemny, siatkówka
 • Nadwaga (zbyt wysoka masa ciała)
 • Niewygodne obuwia (buty na wysokim obcasie)
 • Płaskostopie
 • Podeszły wiek (wraz wiekiem dochodzi do naturalnego niszczenia elementów kostno-stawowych)

Ostroga piętowa – objawy

Ból może być ostry lub przewlekły, w ostrej fazie ból jest intensywny i nagły, a przewlekły ból ma niższą intensywność, ból jest tępy, występuje stopniowo i może mieć efekt długotrwały, w ciągu dnia nie ustępuje. Aby zmniejszyć ostry ból stosuje się odpowiednie leczenie lub rehabilitację. Zespół ostrogi piętowej najczęściej dotyka osób, które wykonują pracę stojącą lub ich praca wiąże się z zawodowym chodzeniem czy bieganiem.  Ostroga piętowa może łączyć się z różnymi odkształceniami stopy (stopa płaska, sztywność ścięgna Achillesa itp.)

Pierwszym objawem, który pozwala zidentyfikować dolegliwość jest ostry ból pięty. Początkowo ból pięty pojawia się tylko podczas chodzenia i może słabnąć lub zanikać w trakcie chodzenia. Ból pięty pojawia się zawsze po dłuższym spacerze lub po intensywnym obciążeniu stopy. Wielu chorych ocenia, że ból po pojawieniu bardzo długo utrzymywał się na podobnym poziomie. W pewnym momencie, ból może nagle zintensyfikować się i uniemożliwić poruszanie. Chorzy twierdzą, że w zaawansowanym stadium, ból utrzymywał się nawet podczas leżenia czy siedzenia. Aby ostatecznie zdiagnozować ostrogę piętową, należy wykonać zdjęcie RTG. Na wykonanym zdjęciu rentgenowskim powinna być widoczna ostra narośl kostna na stopie.

Leczenie ostrogi piętowej

Gdy okaże się, że cierpimy na ostrogę piętową lub dopiero podejrzewamy u siebie tą dolegliwość należy skontaktować się z lekarzem specjalistą, aby wykonać badania i potwierdzić lub wykluczyć ostrogę piętową.   Tym schorzeniem zajmują się głównie ortopedzi, ale w przypadku wątpliwości możesz udać się do lekarza rodzinnego. Ostroga piętowa jest trudna w leczeniu, dlatego pierwszym etapem jest zmniejszenie dolegliwości i przywrócenie komfortu chodzenia. Jeśli ból jest ostry i doszło do zapalenia rozcięgna, specjaliści zalecają stosować okłady z lodu, odpoczywać oraz stosować metody terapeutyczne, takie jak: masaż, terapia uderzeniowa, ultradźwięki. Następnie zwraca się uwagę na wagę chorego, jeśli jest zbyt wysoka, należy skupić się na uzyskaniu optymalnej masy ciała. Chorzy muszą też bezdyskusyjnie zrezygnować z niewygodnego obuwia (np. buty na obcasie) oraz w maksymalnym stopniu ograniczyć sporty, które obciążają stopy czy pracę na stojąco.

Metodyka leczenia ostrogi piętowej

Ultradźwięki  (fonoforeza)  – zwykle należy odbyć serie 3 zabiegów z ultradźwiękami, aby zauważyć poprawę. Stosowana dawka to 0,8 W/cm2. Zabieg działa silnie bodźcowo na organizm, dlatego jego wpływ jest naprawdę spory i daje doskonałe efekty terapeutyczne. Zabieg polega na tym, że na chorą stopę są nakładane specjalne preparaty przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a następnie stosuje się ultradźwięki, które ułatwiają i zwiększają wchłanianie substancji aktywnych.

Jonoforeza – w pewnym stopniu polega na tym samym, co fonoforeza. W tym zabiegu również nanosi się na stopę substancje przeciwzapalne i przeciwbólowe, jednak tym razem leki aplikowane są przez skórę z pomocą prądu stałego.

Krioterapia – jest to zabieg o działaniu silnie przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Krioterapia miejscowa polega na intensywnym schłodzeniu chorego miejsca, wykorzystując do tego ciekły azot i temperaturze od -100 stopni Celsjusza do -180 stopni Celsjusza. Zarówno w przypadku krioterapii, jak i kinezyterapii efekty zabiegów są dobre, niestety nie pojawiają się one od razu.

Zabiegi laserowe – jest skutecznym zabiegiem na ostrogę piętową. Polega na naświetlaniu chorych tkanek stopy wiązką lasera o działaniu biostymulującym. Jest to laser zaliczany do wysokoenergetycznych, które wywierają bardzo silny wpływ na ludzką tkankę, nie wywołując skutków ubocznych.  Laser wykorzystuje energię w spektrum podczerwieni, która ma zdolność miejscowej stymulacji tkanki. Efektami działania lasera biostymulującego są; szybsze gojenie, stymulowanie metabolizmu tkanek, intensyfikacja reakcji uśmierzających ból . Regularne stosowanie zabiegów laserowych pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.  Warto wspomnieć, że naświetlanie laserem daje też najbardziej trwałe efekty.

Kinezyterapia miejscowa – pod tym trudnym pojęciem kryje się gimnastyka lecznicza, która jest wykonywana pod okiem fizjoterapeuty. Może być też wykonywana samodzielnie w domu, ale bardzo ważna jest systematyczność. Wykonywanie kinezyterapii pozwala skutecznie rozluźnić oraz rozciągnąć mięśnie i rozcięgno podeszwowe.

Fala uderzeniowa  (ESWT) – najczęściej rekomendowanym zabiegiem na ostrogę piętową jest fala uderzeniowa, która nie tylko redukuje nieprzyjemne objawy, ale przede wszystkim zwalcza ich przyczynę! Na czym polega zabieg z uderzeniem fali? Otóż chora stopa jest poddana działaniu ultradźwięków o bardzo wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki kumulują się w chorej tkance, a następnie niszczą złogi wapienne, które tworzą narośl kostną będącą przyczyną bólu.

Wstrzykiwanie czynników wzrostu – jest to najbardziej nowoczesna metoda terapeutyczna.  Polega na wstrzykiwaniu, bezpośrednio w rozcięgno czynników wzrostu. Czynniki wzrostu to białka, które są produkowane przez płytki krwi, ale te pozyskane z krwi chorego.  Wstrzyknięcie czynników wzrostu powoduje szybkie wyeliminowanie stanów zapalnych oraz stymulowanie regeneracji chorych tkanek.  Efekty zabiegu są widoczne dopiero po 6 tygodniach. Ponieważ jest to nowoczesna metoda , rzadko jest refundowana w państwowych szpitalach. Wykonanie zabiegu w prywatnej klinice to koszt sięgający nawet 2000 zł.

Jeśli ból jest bardzo silny, stosuje się maści przeciwbólowe zawierające niesteroidowe substancje o działaniu przeciwzapalnym. Możliwe jest też nastrzykiwanie bolesnego miejsca, tworzenia tzw. blokady. Zastrzyki zawierają glikokortykosteroidy, najczęściej jest to zawiesina hydrokortyzonu w nowokainie.

208 fasciitis plantaris 0471600  Ostroga piętowa  jak wygląda i leczenie
Leczenie chirurgiczne ostrogi piętowej

Leczenie chirurgiczne ostrogi piętowej

Istnieją ciężki przypadki ostrogi piętowej, gdzie ani leczenie farmakologiczne, ani metody terapeutycznie nie przynoszą jakichkolwiek efektów. W takich sytuacja może dojść nawet do mocnej deformacji stopy. Wówczas jedynym wyjściem jest usunięcie deformacji stopy operacyjnie. Niestety po operacji wymagana jest długa rekonwalescencja, rana trudno się goi, a na dodatek ostroga piętowa bardzo lubi się nawracać.

Jak zapobiegać ostrodze piętowej?

Aby zapobiec pojawieniu się zwyrodnienia należy podjąć odpowiednie działania.  Specjaliści rekomendują wykonywać regularne ćwiczenia fizyczne oraz dodatkowo wykonywać rozciąganie ścięgna Achillesa. Jest to szczególnie ważne dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Kolejna istotną kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia oraz unikanie przeciążenia stopy, można stosować specjalne podkładki ortopedyczne. Warto przyłożyć też uwagę do utrzymania prawidłowej osi kończyny dolnej, czyli unikać koślawienia stopy. Ostroga piętowa  pojawia się też częściej u osób z nadwagą, dlatego należy dbać o utrzymanie właściwej masy ciała.

Ostroga piętowa – ćwiczenia, rehabilitacja

Jeśli jesteś osobą, u której zdiagnozowano ostrogę piętową, właściwe ćwiczenia fizyczne powinny stać się stałą częścią Twojego planu leczenia. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala przede wszystkim zmniejszyć ból. Większość tego typu ćwiczeń nie jest trudna ani czasochłonna. Ćwiczenia można wykonywać w domu, nie trzeba umawiać się na sesje z rehabilitantem.  Podczas wykonywania ćwiczeń należy zawsze pamiętać o kilku elementarnych zasadach:

 • Podczas wykonywania ćwiczeń nie powinieneś odczuwać bólu, jedynie delikatne rozciąganie.
 • Ćwiczenia na ostrogę piętową powinny być wykonywana rano, kiedy nasze stopy są wypoczęte. Można ćwiczyć kilka razy dziennie, np. rano i wieczorem.
 • Każde ćwiczenie powinno być wykonane w seriach po 10 powtórzeń. Pojedyncze ćwiczenie powinno trwać ok. 10 sekund.
 • Nie wykonuj ćwiczeń, gdy Twoje stopy są zmęczone. Przed wykonywaniem ćwiczeń zapewnij swoim stopom ok. 20 minut odpoczynku.
 • Aby ćwiczenia przyniosły efekt należy je wykonywać regularnie. Intensywność ćwiczeń powinna być dopasowywana indywidualnie.  Specjaliści zalecają ćwiczyć przez minimum 8 tygodni, wykonując każdego dnia trzy serie ćwiczeń.
 • Nie trzeba wykonywać każdego dnia tego samego zestawu ćwiczeń.

Podstawowe ćwiczenia na ostrogę piętową

Ćwiczenie polegające na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego – to ćwiczenie warto jest wykonywać każdego poranka podczas swojego zestawu ćwiczeń. W czasie nocnego wypoczynku, rozcięgno podeszwowe kurczy się i traci swoją elastyczność. To dlatego właśnie po przebudzeniu i szybkim wstaniu z łóżka może być odczuwalne wzmocnienie bólu. Jak należy ćwiczyć?  Za pomocą dłoni lub ręcznika postaraj się delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia. Przytrzymaj je w takiej pozycji przez 10 sekund. Warto jednocześnie masować śródstopie stopy za pomocą kciuka drugiej ręki.

Ćwiczenie z piłeczką – warto wykonywać masaż stóp za pomocą piłeczki. Po przebudzeniu, usiądź na brzegu łóżka i delikatnie opuść stopy na podłogę. Pod obolałą stopę włóż piłeczkę (np. piłeczka do tenisa stołowego) lub butelkę napełnioną  wodą.  Umieszczony przedmiot przesuwaj od pięty w stronę palców.

Ćwiczenie rozciągające mięśnie łydki -  jest zalecane jako ćwiczenie uzupełniające. Stajemy naprzeciwko ściany, opieramy się na wyprostowanych rękach. Następnie jedną nogę wystawiamy do przodu i uginamy ja w kolanie. Drugą nogę przesuwamy do tyłu, ale utrzymujemy ją wciąż w pozycji wyprostowanej.  Przednią (zgiętą) nogę uginamy tak mocno, aż poczujemy napięcie mięśni w  drugiej nodze.

Antispur Duo Forte – zestaw wkładek i kremu na ostrogę piętową – cena, gdzie kupić?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy walka z ostrogą piętową nie jest prosta. Leczenie ostrogi piętowej  nie powinno się ograniczać tylko do zabiegów, ćwiczeń czy operacji. Wciąż trwają badania, medycyna się rozwija, dlatego możemy walczyć z różnymi dolegliwościami, w tym z ostrogą piętowa na co raz to nowe i lepsze sposoby.  Obecnie najlepiej ocenianym sposobem jest zestaw Antispur Duo Forte, który zawiera specjalny krem i wkładkę wyprofilowaną  specjalnie dla osób cierpiących na ostrogę piętową. Stosowanie zestawu pozwala zregenerować chorą piętę i zredukować ból.

Jak dokładnie działa zestaw Antispur Duo Forte?

Głównym zadaniem wkładki dołączonej do zestawu Antispur Duo Forte  jest zapewnienie mechanicznego wsparcia chorej stopy. Dzieje się to poprzez skuteczną amortyzację chorej stopy podczas każdego ruchu, stawiania każdego kroku. Za sprawą wkładki stopa nie doświadcza mechanicznego „uderzenia” o podłoże w trakcie ruchu. W innym przypadku każdy ruch, każdy krok powoduje powstawanie całej serii mikrowstrząsów. Te mikrowstrząsy są odpowiedzialne za silny, nieprzyjemny ból. Dzięki amortyzacji mikrowstrząsów, zanika odczuwanie silnego bólu. Wkładka jest wykonana z wytrzymałego, ale miękkiego silikonu, który dopasowuje się do każdego kształtu stopy.  Materiał, z którego jest wykonana wkładka zalicza się go grupy polimerów biokompatybilnych, co daje uczucia posiadania dodatkowej, ochronnej warstwy pokrycia na stopie.

Do zestawu dołączono również krem, który pielęgnuje skórę stóp, minimalizuje podrażnienia i redukuje ból. Krem zawiera witaminy A i E, które natłuszczają, regenerują i nawilżają skórę. Pozwala to wyeliminować ryzyko pojawienia się bolesnych otarć i odcisków. Nawilżenie skóry zwiększa jej elastyczność i zapobiega częstemu pękaniu skóry na piętach. Do składu kremu dodano również D-Panthenol (witaminę B5), która koi stany zapalne, podrażnienia skóry i przynosi ulgę schorowanej stopie.

Czy jest Antispur Duo Forte jest skuteczny?

Zestaw został przetestowany w australijskim ośrodku badawczym na 183 osobach, które cierpiały na ostrogi piętowe. Grupa chorych została podzielona na trzy mniejsze grupy, gdzie grupa nr 1 stosowała tradycyjne metody leczenia, grupa nr 2 stosowała zestaw Antispur Duo Forte, natomiast grupa nr 3 nie podejmowała żadnych działań. Po 4 tygodniach badań, wyniki pokazały, że 87% badanych z grupy nr 2, która stosowała Antispur Duo Forte zaobserwowało poprawę. Dla porównania w grupie pierwszej  tylko 22% odczuło poprawę. Skuteczność zestawy Antispur Duo Forte potwierdzają też liczne, pozytywne opinie, które można znaleźć w Internecie.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz