Postanowienia noworoczne w kwestii zdrowego trybu życia

Wszyscy dobrze wiemy jak trudno jest utrzymać dietę, czy także stosować się do żmudnych ćwiczeń. Otóż można sprawić by nasze życie było zdrowe i długie bez żmudnych, nudnych i monotonnych ćwiczeń. Wszyscy dobrze wiemy jak bardzo ważnym jest dla nas sen. Dlatego przesypiamy jedną trzecią życia, warto zadbać o komfort snu. Materac powinien dopasowywać się de kształtu ciała, nie może być, więc zbyt twardy ani za miękki. Pod głowę najlepsza jest niewielka poduszka lub specjalny wałek.

W sypialni powinno być cicho, ciemno i niezbyt ciepło (idealna temperatura to ok. 18 st. C). Jeżeli nie możesz spać przy uchylonym oknie, wieczorem dobrze wywietrz pokój. Zdaniem naukowców sen jest najbardziej wydajny przed północą. Jeżeli musisz dokończyć jakąś pracę, lepiej wstań wcześniej następnego dnia. A nadawany o późnej porze film możesz nagrać na wideo i obejrzeć w innym terminie. Sen jest tak ważny, bo… wtedy organizm się regeneruje. Gdy nie dosypiamy, stajemy się bardziej podatni na choroby. Nasz organizm domaga się snu ukazuje to w postaci ziewania, podkrążonych oczu i ogólnego zmęczenia organizmu. Warto jest się też zastanowić nad małym wyjazdem. Jeśli od dawna nigdzie nie wyjeżdżałaś to wart to zmienić, nic tak nie wpływa na zmianę samopoczucia, czy poprawę zdrowia jak jakieś małe wypady za miasto, czy również może gdzieś dalej. Wbrew pozorom urlop poza miastem nie musi być wcale kosztowny.

Spędzając urlop w domu nigdy dobrze nie wypoczniesz, bo zawsze znajdą się jakieś zaległe prace, które akurat wtedy będziesz musiała wykonać. Jeżeli nie chcesz wydać na wyjazd fortuny, to skorzystaj z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych działających nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Najlepiej takie w pobliżu, których można uprawiać sport. Ich adresy najszybciej znajdziesz online, tam też na pewno dowiesz się także wielu innych szczegółów na temat ich oferty. Warto jest także przeglądać oferty w biurach podróży, najlepiej typu last minute. Jeśli ty lub ktoś z twojego otoczenia stosuje jakiekolwiek używki to zareaguj, gdyż to wpływa też na twoje zdrowie. Powszechnie wiadomym jest, że najtrudniejsze są pierwsze dni bez papierosa. Objawy głodu nikotynowego można jednak złagodzić, wtedy pij dużo wody mineralnej, soków owocowych i warzywnych. Jeżeli najdzie cię ochota na papierosa, weź kilka głębokich wdechów, zjedz surową marchewkę albo owoc, żuj bezcukrową gumę do żucia, pospaceruj. Po każdym posiłku myj zęby (kup nową szczoteczkę).

Gdy masz ochotę na papierosa to jedz zdrowe przekąski na przykład nasiona słonecznika. Jeśli chcesz zacząć prowadzić zdrowy tryb życia, pamiętaj o częstych wizytach u lekarza. Badania, które powinno się regularnie powtarzać, nie ma aż tak dużo. Nie zajmą ci, więc zbyt wiele czasu. Terminów badań nie ustalaj w okresach nawału pracy, na przykład przed świętami. Dobrym rozwiązaniem bywa poświęcenie jednego dnia w roku na wszystkie badania. Możesz również wybrać się na kontrolę z przyjaciółką – we dwie będzie się łatwiej zmobilizować. Dzięki takim badaniom można wykryć wcześnie choroby, gdy są jeszcze znacznie łatwiejsze do leczenia. Pamiętajmy także, że większość takich badań kontrolnych nie jest kłopotliwa. Widzimy sami jak nie wiele potrzeba, aby prowadzić zdrowy tryb życia.

Pyszne soki podstaw zdrowia

Jeżeli cały dzień spędzasz w pracy albo na uczelni, odżywiasz się byle, czym i czujesz, jak uchodzi z ciebie energia, sięgnij po soki. W mig postawią cię na nogi, odtrują, zapobiegną przedwczesnym zmarszczkom i infekcjom, przedłużą młodość i uchronią przed osteoporozą. Tego cudu dokonają obecne w nich witaminy i minerały oraz… woda, niezbędna do życia każdej komórce twego ciała. Omijasz dużym łukiem warzywa i owoce. Brakuje ci, więc witamin i związków mineralnych, przez co robisz się ospała i leniwa jak kot Garfield, który tylko leży i wzdycha: ruszcie się, moje łapki, ruszcie… Twoja przemiana materii ledwo się kręci i każda, dosłownie “dietetyczna” kaloria zamienia się w tkankę tłuszczową.

Gdy gnębi cię brak energii, najgorsze, co możesz zrobić, to rzucić się na produkty słodkie i tłuste (ciastka, czekoladę, drożdżówki, batoniki, chipsy). To droga donikąd, bo po chwilowym przypływie siły i mocy wpadniesz w emocjonalny dołek. Do tego szybko zaczniesz obrastać wałkami tłuszczu, co z emocjonalnego dołka zrobi przepastny egzystencjalny dół. Czy nie lepiej płynąć lekko na fali życia, popijając smaczny sok? Picie soku to niebywała oszczędność na kaloriach. Przekonaj się sama, 100 mg witaminy C znajdziesz na przykład w dwu średnich ziemniakach albo kartoniku soku pomarańczowego. Tyle tylko, że wybierając ziemniaki zjadasz 400 kcal, a pijąc sok tylko 160 kcal. 25 mg witaminy E zawiera pięć łyżek oleju słonecznikowego albo pół dużego kartonu soku wielowarzywnego. Wraz z olejem przyswoisz aż 400 kcal, a wraz z sokiem tylko 100 kcal. Chcesz mieć gładką, jędrną i rumianą skórę, starasz się, więc, aby w twej diecie nie zabrakło beta-karotenu.

Wiedz jednak, że ten obecny w gotowym pasteryzowanym soku z kartonika jest o 30% lepiej przyswajalny niż ten zawarty w świeżych owocach. Gdy twoja odporność wyraźnie “siadła”, bo wciąż łapiesz infekcje, wybieraj soki ponadto wzbogacone witaminami, mają ich tyle, że żaden owoc nie może się z nimi równać. Soczki w kartonikach z dołączoną słomką to wynalazek wszechczasów. Małe i odporne, dadzą się wcisnąć wszędzie, do małej torebki, a ostatecznie dosłownie do kieszeni. Przysysaj się do nich w pracy, na wycieczce, w fitness klubie, zawsze i wszędzie, gdy dopadnie cię głód i pragnienie. Jednak kupując soki w kartonach, butelkach, jakiekolwiek, zawsze sprawdzaj dokładnie etykietę, a dokładniej ich zawartość. Nieraz w kartoniku zamiast prawdziwego soku chlupie woda z syntetycznymi barwnikami i aromatami. Pamiętaj o tym by kupować małe soczki o różnych smakach, warzywne i owocowe.

Twoja dieta będzie bardziej urozmaicona. Musisz dbać o to by otwarty sok przechowywać w lodówce i wypijać w ciągu 12 godzin. Po tym czasie nie licz, że znajdziesz w nim jakieś witaminy. Nie kupuj soczków na straganie wystawionym na słońce. Kartonik nie zapobiegnie podgrzaniu się zawartości i rozkładowi witamin. Sokami możesz wzbogacać zupy, odchudzisz też nimi sosy do makaronu. Dieta składająca się z soków owocowych i warzywnych sprawi, iż zaczniesz prowadzić zdrowy tryb życia, co tylko przysłuży się twojemu zdrowiu. Picie soków dobrze również wpłynie na twoje odchudzanie.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz