Prawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci

 

Prawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci

Każdy z nas wie czym są skórki paznokci. Piszę każdy, bowiem dzisiejsze czasy wymusiły dbałość o paznokcie oraz przesuszone skórki, nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Gdyby jednak ktoś miał kłopot z nazwaniem tej części paznokci -służę pomocą.

Skórki to wąski pasek naskórka, który znajduje się tuż przy podstawie paznokcia każdego człowieka. Wbrew pozorom, te nieestetyczne i często sprawiające kłopoty „zadziorne” skórki pełnią pożyteczną rolę dla samego paznokcia.

Skórki są barierą ochronną, tarczą,  która zapobiega kolonizacji wszelakich bakterii, czy innych pasożytów pod płytką paznokcia.

Pełnią też rolę estetyczną. Zaniedbane skórki to bardzo opłakany widok. Gdy nie poświęcamy im uwagi mogą nadmiernie się rozrosnąć.

Częstym błędem jest także nieumiejętne wycinanie skórek. To sprawia, że stają się one nadmiernie suche i bolesne. Gdy podważamy skórki zbyt brutalnie i gwałtownie, wówczas możemy uszkodzić nowe komórki znajdujące się pod nimi. W taki oto sposób zakłócamy naturalny proces wzrostu paznokcia.

Jak zatem umiejętnie i właściwie zając się skórkami?

Skórki same poddadzą się procesowi usunięcia, gdy namoczymy je wcześniej. Najlepiej więc robić to po kąpieli, czy prysznicu, gdy damy naszym skórkom czas na zmięknięcie. Nie bez znaczenia jest też właściwa pielęgnacja paznokci, dłoni oraz samych skórek. Skórki paznokci kochają wszelakie olejki, które natłuszczą naskórek oraz dodadzą mu dozy wilgoci. Wiele firm produkuje odżywki do paznokci i skórek w formie odżywczych olejków. Należy je wcierać starannie u podstawy paznokcia codziennie, najlepiej wieczorem. W taki sposób odżywiamy i nawilżamy nie tylko skórki, ale i całą płytkę paznokcia, która podziękuje nam za to zdrowiem i pięknym, różowym wyglądem.

Olejek do paznokci pobudzi też wzrost całego paznokcia, co ucieszy z pewnością osoby, które lubią nosić je długie. Obgryzanie skórek jest niedopuszczalne, gdy chcemy uchodzić za osoby pewne siebie, schludne i estetyczne. Niewiele osób wie, iż obgryzanie skórek sprzyja chorobom paznokcia. Dlatego warto się powstrzymać przed tym zgubnym i brzydkim nawykiem.

Osoby z tendencją do narastania skórek na płytce paznokcia powinny sukcesywnie je usuwać mechanicznie, bądź za pomocą specjalnych środków zmiękczających.

Taki płyn lub żel nakładamy u nasady paznokcia, wmasowujemy w skórki i zostawiamy na minute bądź trzy -to zależy od danego specyfiku. Następnie skórki, a w zasadzie ich pozostałości, które nie uległy rozpuszczeniu, usuwamy delikatnie. Kolejnym etapem jest obmycie rąk w ciepłej wodzie i wmasowaniu w nie kremu odżywczego.

manicure Prawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci

Co wówczas robić?

Chronić dłonie, używać rękawiczek ochronnych, obchodzić się z paznokciami niezwykle delikatnie, kupno dobrego lakieru i równie dobra odżywka do paznokci powinny pomóc w walce z tym problemem.

Kontaktowe zapalenie

Kontaktowe zapalenie skóry jest rodzajem alergicznej reakcji skóry ludzkiej na drażniące ją substancje. Jakie są objawy tego schorzenia, jeśli wziąć pod uwagę dłonie? Otóż skóra rąk robi się bardzo sucha, przesuszona, swędzi i jest zaczerwieniona.

Podczas zapalenia kontaktowego skóry pogarsza się również stan paznokci.

Szczególnie cierpi wtedy płytka paznokci oraz otaczający sam paznokieć żywa tkanka. Przed wszystkim należy ustalić alergen, czy substancję, która powoduje owe zmiany skórne, a następnie go wyeliminować.

Jeśli nosisz tipsy, czy paznokcie akrylowe to przyczyną tego stanu rzeczy może być podkład używany do ich zamontowania. Wystarczy zrobić test i zrezygnować na jakiś czas z tej formy upiększania paznokci.

Jeśli to reakcja alergiczna na drażniącą substancję, to z pewnością objawy ustąpią.

A ten czas warto wykorzystać na regenerację płytki paznokcia. Zakup dobry olejek do paznokci i wcieraj go kilka razy dziennie w samą płytkę i skórki.

Systematyczność jest tutaj kluczem do sukcesu.

Bardzo często taki stan zapalny współistnieje z poważniejszymi schorzeniami skórnymi, jak na przykład łuszczyca czy grzybica paznokci. Jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy, odwiedź lepiej lekarza dermatologa.

Budowa paznokcia

Każdy z nas zarejestrował widoczne na płytce paznokcia półksiężyce w kolorze białym. Znajdują się one tuż u nasady naszych paznokci.

Fachowo nazywamy je lunula, co znaczy ni mniej ni więcej – obłączek.

Dlaczego ten półksiężyc, czyli obłączek jest takiego, a nie innego koloru? Otóż obłączek jest blady bowiem nie przylega mocno do podłoża. Jest on niejako pomostem pomiędzy macierzą, która jest żywa, a płytką paznokcia. Obłączki potrafią mieć nieco inny kształt i wielkość u każdego z nas. To cecha indywidualna, osobnicza.

Najwyraźniejszy zarys półksiężyca każdy z nas nosi na kciuku. Paznokieć jest twardą i gładką płytką widoczną gołym okiem. Tuż pod płytką paznokcia znajduje się tkanka, czyli łożysko paznokcia. Stąd właśnie paznokieć pobiera wszelakie substancje odżywcze, które transportowane są poprzez drobniutką sieć naczyń krwionośnych.

Mimo że łożysko odżywia paznokieć, to jednak w żadnej mierze nie przyczynia się do jego wzrostu. Za wzrost paznokcia odpowiedzialna jest keratyna powstająca w macierzy, która wypycha paznokieć w kierunku łożyska. Tam paznokieć twardnieje.

Stwardniała płytka paznokcia nie jest  już w żadnej mierze żywą tkanką.

Nie jest wyposażona w nerwy ani naczynia, co miało miejsce w łożysku paznokcia. Kolejną częścią składową paznokcia jest wał paznokciowy. Wał paznokcia jest warstwą skóry, która pokrywa brzeg paznokcia ze wszystkich jego stron. Jedynie sam koniuszek palca nie jest przykryty wałem. Rolą wała paznokciowego jest utrzymanie paznokcia w danym miejscu oraz położeniu. Niestety wał paznokcia ma jedną wadę – często miejsce to jest atakowane przez grzyby. Ktoś, kto cierpiał już na infekcję grzybiczą paznokci wie o czym mówię. Obrąbek naskórkowy to kolejna część naszych paznokci. Obrąbek jest obwódką z cienkiej tkanki, która pokrywa paznokieć, a jego zadaniem jest chronić nasadę paznokcia.

Potocznie nazywamy tą część skórkami

Takiej ochrony potrzebuje  niezwykle delikatna macierz paznokcia oraz żywe komórki, które znajdują się tuż pod płytką paznokcia. Obrąbek zabezpiecza paznokcie przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz-  bakteriami, grzybami, zanieczyszczeniami. Te szkodliwe czynniki mogłyby uszkodzić macierz paznokcia  oraz jego łożysko, gdyby nie wspomniany obrąbek. Należy bardzo ostrożnie usuwać skórki, gdyż uszkodzony obrąbek daje dostęp dla wszelkich zanieczyszczeń oraz bakterii, które mogą wtedy swobodnie wniknąć pod wał paznokcia.Lepiej potraktować suche skórki specjalnym środkiem, który pomoże je usunąć. Następnie zaś zaaplikować im porcję czegoś odżywczego i wzmacniającego płytkę, jak odżywka do paznokci Nail Tek.

Budowa ręki – warstwy skóry

Skóra jest pierwszą ochronną barierą przeciw czynnikom zewnętrznym. Jest na dodatek niezwykle elastyczną powłoką, powłoką, która łatwo się zmywa, która posiada samoistne funkcje naprawcze i potrafi się odnowić. Skóra dłoni jest o tyle istotna, gdyż za pomocą rąk poznajemy świat, to jeden z naszych podstawowych zmysłów – zmysł dotyku.

Skóra dłoni jest bogata w zakończenia nerwowe, które pozwalają odbierać szereg bodźców ze świata zewnętrznego.

Skóra składa się z trzech podstawowych warstw – naskórka, skóry właściwej oraz warstwy podskórnej. Naskórek to zewnętrzni warstwa ochronna. Jedna z nich – warstwa rogowa skóry podlega ciągłemu złuszczaniu się. Ta ścieralna warstwa zostaje potem zastąpiona nową. Dzieje się tak za każdym razem, gdy używasz rąk, bo  dajmy na to myjesz je. Pocierasz o coś, etec. Warstwa rogowa ochrania żywe komórki przed mechanicznymi urazami i infekcjami. W jej skąd wchodzi keratyna – która dzięki zawartości tłuszczu pomaga w utrzymaniu elastyczności zewnętrznej warstwy skóry.

Naskórek jest pierwszą barierą ochronną. Tworzy on kwaśny płaszcz ochronny na powierzchni skóry, dzięki odpowiednimi ph równemu 5.0. Naskórek ma w rożnych miejscach ciała różną grubość. Melanina produkowana jest w najniższej części naskórka. Dbają o to melanocyty.

Melanina decyduje o zabarwieniu naszej skóry.

Pochłania też część szkodliwego dla ludzi promieniowania słonecznego. Pod naskórkiem znajduje się skóra właściwa. Jest ona dużo grubsza i ciasno utkana z tkanki łącznej lecz mimo to ulega niszczeniu, a potem regeneracji. Skóra właściwa ma w swym składzie kolagen i elastynę. Składniki te zapewniają skórze elastyczność, moc oraz grubość.

Skóra właściwa to także sieć naczyń krwionośnych, nerwowych. Skóra właściwa jest podłożem, z którego wyrastają malutkie brodawki ułożone rzędami. Tworzą one na opuszkach palców nasze linie papilarne. Każdy z nas ma niepowtarzalny wzór linii na swych rękach. Trzecia, końcowa warstwa skóry to warstwa podskórna. Jest to podściółka tłuszczowa z naczyniami krwionośnymi w tle.

Gdy ręce i paznokcie się starzeją

By wyglądać długo młodo każda kobieta, bo to one mają zazwyczaj na tym punkcie bzika, powinna włączyć pielęgnację rąk do stałego programu dbania o swą urodę. Wiele z nas wydaje fortuny na kremy do twarzy, których głównym zadaniem jest przeciwdziałać zmarszczkom, zapominając o dłoniach. Ręce to ta część kobiecego ciała, która najprędzej zdradzi Twój wiek. Można wyglądać kilkanaście lat młodziej i mieć pomarszczoną i obwisłą skórę rąk. Starcze palmy na nich również nie dodadzą nikomu uroku. Owszem należy pogodzić się z upływem czasu, to oczywiste, ale bywają kobiety młode, ale pozbawione nawyku dbałości o dłonie doprowadziły je do fatalnego stanu. Ręce każdej z nas stanowią niejako zapis naszego życia. Wystawiamy je co dzień na działanie czynników zewnętrznych, słońca i detergentów, to musi odbijać się na ich stanie.

Jednak nie tylko czynniki z zewnątrz odpowiadają na stan skóry rąk. Wiek skóry zależy także od kolagenu, czyli białka niezbędnego dla tkanki łącznej. Kolagen zapewni skórze elastyczność oraz jędrność. Gdy kolagenu dużo ma ona zdolność wchłaniania wody i wiązania jej w swych komórkach, co daje nawilżoną i gładką skórę. Gdy go mało, proces ten ustaje.

Skóra wraz z wiekiem ulega przekształceniom, staje się cieńsza, coraz mniej w niej kolagenu i elastyny, które stanowią o jej sprężystości.

Cząsteczki kolagenowe utleniają się i twardnieją, pojawiają się pierwsze zmarszczki i bruzdy. Słońce i jego szkodliwe promieniowanie potęguje ten niszczycielski proces. Krem do rąk z filtrem przeciwsłonecznym to kosmetyk, który powinnaś mieć przy sobie, gdy intensywnie się opalasz. Gdy kobieta nie dba o ręce pojawiają się na niej wraz z upływem czasu brązowe plamki i wszelakie przebarwienia. Skóra rąk staje się sucha i nadmiernie wrażliwa, bo tak dzieje się z cienką, pozbawioną warstwy ochronnej skórą.

Brązowe plamy starcze zwane potocznie wątrobowymi to wcale nie wynik niedomagań wątroby, ale wieloletniego działania słońca i nie zabezpieczania rąk przed czynnikami zewnętrznymi. Można im zapobiec i opóźnić ich wystąpienie inwestując w krem do rąk z filtrem przeciwsłonecznym. Na co dzień nawilżamy dłonie po każdej czynności, typu pranie, mycie naczyń.

Paznokcie także odczuwają upływający czas. Jak to na nie wpływa? Otóż podobnie jak skóra dłoni stają się one cieńsze, pokryte niejednokrotnie bruzdami. By utrzymać zdrowe paznokcie należy zainwestować w krem do nawilżania rąk i kupić dobrą odżywka do paznokci. Częste stosowanie lakieru do paznokci może je dodatkowo osłabić. Stają się wtedy słabe i zażółcone.

Częstą chorobą płytki jest rozwarstwianie się paznokci, co szczególnie daje znać w późniejszym wieku, gdy nasze ciało i skóra nie jest tak nawodnione jak za młodu.

Należy wówczas uzupełniać te niedobory i dużo pić oraz kupić olejek do paznokci, który wmasowywany co wieczór wniknie w płytkę dogłębnie ją regenerując. Należy też regularnie sięgać po krem do skórek. Na rezultaty takiej kuracji musisz poczekać kilka miesięcy, a wówczas nie poznasz swych paznokci.

Budowa dłoni – kości , mięśnie, nerwy

Kości ręki dzielimy na trzy podstawowe grupy. Są to nadgarstek, śródręcze oraz kości palców. Nadgarstek zwany z łacińska carpus to giętka część stawu, w której skład wchodzi osiem bardzo drobnych kości. Są one połączone ze sobą za pomocą więzadeł. Ścięgna wiążą kość ręki z kośćmi przedramienia. Kolejna grupa kości ręki to śródręcze, czyli metacarpus.

Ta kostna część ręki stanowi główną jej część. W jej skład wchodzi pięć kości śródręcza, które jednocześnie są dość długie. Ostatnią częścią kostną rąk są palce. Kości palców składają się z czternastu paliczków. Kciuk posiada w tym dwa paliczki, zaś pozostałe palce mają ich trzy. Ręka człowieka wyposażona jest także w liczne mięśnie, zapewniające każdemu osobnikowi giętkość.

Mięśnie rąk dzielimy na mięśnie odwodzące oraz mięśnie przywodzące. Jak sama nazwa wskazuje mięśnie odwodzące pomagają odwodzić palce, zaś mięśnie przywodzące przywodzą je do siebie. Te grupy mięśniowe umiejscowione są u nasady palców, głównie kciuka. Nerwy odpowiedzialne za nasze dłonie można także podzielić na trzy główne grupy. Odpowiadają one za proces wykonywania bardzo precyzyjnych czynności za pomocą rąk. Są to nerw pośrodkowy, nerw ramieniowy oraz nerw promieniowy.

Nerw pośrodkowy odpowiada za precyzję chwytu oraz zginanie palców. Dzięki niemu możemy chwytać jakiś przedmiot, mamy czucie po wewnętrznej stornie kciuka oraz w palcach wskazującym , środkowym i serdecznym. Dzięki nerwom ramieniowym możemy wykonywać szereg wymagających uwagi czynności, jak pisanie na maszynie, komputerze, szycie, etc. Kolejny i ostatni nerw, czyli promieniowy umożliwia człowiekowi odbieranie wrażeń zmysłowych. Ta grupa nerwów odpowiada za prostowanie naszej ręki.

manicure pielegnacja dloni 20664 Prawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci

Obgryzanie paznokci i skórek

Nawyk obgryzania paznokci i skórek to częsta przypadłość osób nerwowych, żyjących w ciągłym stresie, nadpobudliwych oraz młodych.  Bardo często dotyka to ludzi nadwrażliwych, którzy kumulują emocje w sobie. Mimo, że najbardziej zauważalnym skutkiem obgryzania skórek są nieestetyczne paznokcie, to proceder ten ma o wiele głębsze skutki.

Obgryzanie to nie tylko trudny do wykrzewienia nałóg, ale też nawyk doprowadzający do sukcesywnego niszczenia płytki paznokcia. Gdy notorycznie, rwiemy i gryziemy skórki okalające płytkę, dochodzi do nadmiernego przerostu skórek, które potrafią pokrywać większą część płytki. Do tego dochodzi obgryzanie samej płytki, która wygląda nieciekawie, niczym połamane wiatrem drzewo.

Obgryzanie paznokci skutkuje jeszcze większym zamknięciem się na innych ludzi, bo widok połamanej płytki i zakrwawionych od obgryzania skórek, nie poprawia samooceny. Koło się zamyka, a paznokcie marnieją coraz bardziej. Oto jak radzić sobie z problemem obgryzania.

Gorzki lakier

To jedna z najczęściej powtarzanych rad. Kosmetyk można zakupić w drogeriach i sklepach kosmetycznych, a także wybranych aptekach. Gorzki lakier ma jak nazwa wskazuje, równie gorzki smak, co skutecznie zniechęca do brania rąk do buzi, obgryzania skórek oraz samych paznokci.

Tabletki uspokajające

Jeśli podłożem obgryzania paznokci i skórek są emocje, warto zaopatrzyć się w tabletki ziołowe o działaniu uspokajającym. Zwierają one zwykle melisę, chmiel, czy walerianę w składzie i są bezpieczne w stosowaniu. Jeśli ten środek nie pomoże polecam wizytę u psychologa. Pamiętajcie, że to żaden wstyd, a obgryzanie to nie tylko defekt kosmetyczny, a także skutek nawarstwiania się jakiegoś problemu emocjonalnego.

mainarticle2 16 Prawidłowa pielęgnacja dłoni i paznokci

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz