Racjonalne odżywanie

Racjonalne odżywanie

Jak należy się odżywiać?

Istnieje tak wiele rodzajów diet, które zupełnie się od siebie różnią, że może być to bardzo frustrujące. Większość diet jest opracowana przez wykwalifikowane osoby, a to też może utrudnić nam decyzję, którą dietę powinniśmy wybrać. Nie tylko dietetycy, ale również lekarze i pielęgniarki się tym zajmują.  Więc co wybrać? Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wybór diet trochę się dla Was zawęzi.

Wszyscy przez to przechodziliśmy. Kiedy w końcu zdecydowaliśmy się na konkretny typ diety, kolejny koncern medyczny wymyśla zupełnie inną. Jesteś na diecie wysokiej w białka i ubogiej w węglowodany, podczas gdy ta inna skupia się na niskim poborze białek!  Jest jeszcze inna kolejna dieta, podczas której nic nie jest, za to pijesz specjalne napoje i znów kolejna, która polega jedzeniu wyłącznie sałatek.

Czy weganizm tworzy wielkie kopalnie słabych i schorowanych ludzi? Czy jaja są dla Was dobre czy też może są najgorszym produktem, jaki można spożyć? A co z mlekiem? Czy spożywanie tłuszczy czyni nas grubymi? Czy  makaron jest w porządku czy powinniśmy uciekać od niego jak najdalej można? W zależności od książki, jaką właśnie czytasz na ten temat, oficjalne odpowiedzi na te wszystkie pytania będą się od siebie diametralnie różnić.

Więc co można zrobić? Może po prostu używając swojego zdrowego rozsądku przy podejściu do pewnych sytuacji? Śledźcie rezultaty! Spróbujcie jednej diety na określony okres czasu, na przykład na  tydzień lub dwa i kontrolujcie postępy. Jeśli zmierzacie w dobrym kierunku i straciliście na wadze, kontynuujcie. Nadal nie tracicie zbędnych kilogramów? Więc skłońcie się ku następnej diecie i zobaczcie jak na Was zadziała.

Jeśli to nadal Was nie przekonuje, to może lepiej po prostu wrócić do tradycyjnych i dobrze nam znanych argumentów. Aby schudnąć, należy po prostu spożywać mniej kalorii niż ich zużywamy. Jest to powszechnie akceptowana prawda, ponieważ w ten właśnie sposób zostało stworzony nasz organizm.

Spożyte przez nas kalorie wykorzystujemy jako energię dla naszego organizmu do działania. Nadmierne jemy,  a  dodatkowe kalorie są przechowywane w postaci tkanki tłuszczowej. Jeśli jemy mniej kalorii niż potrzebuje nasz organizm,  wtedy zacznie on korzystać z zapasów tłuszczu i zamieniać je w energię. Jeżeli popularne diety głoszą,  że kalorie nie mają znaczenia, prosiłbym Was o zachowanie zdrowego rozsądku.

Istnieje wiele przekonujących programów, które starają się przedstawić swoje diety poprzez stwierdzenie, że możecie iść ile chcecie bez żadnych ćwiczeń. Racjonalne myślenie raczej by się z tym nie zgodziło.

To co jecie i jak bardzo się ruszacie, jest wszystkim co się liczy kiedy dochodzi do utraty wagi. Im świeższe i bardziej naturalne jedzenie, tym lepiej. A jeśli chodzi o ćwiczenia, nie przesadzajcie. Jeśli nigdy nie podnosiliście ciężary, nie zaczynajcie od tych najcięższych. Jeśli nigdy wcześniej nie przebiegliście maratonu, nie starajcie się go przebiec bez żadnego przygotowania. Zachowanie zdrowego rozsądku również tu rządzi!

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz