Skuteczna redukcja haluksów

Spanatal – opinie – cena Spanatal recenzję, opinię i cena Jedną z najbardziej popularnych nazw do internetu w domu depilacja przemysłu, Spanatal ma zróżnicowaną linię usuwania włosów, kremy do ciała i twarzy, dla stałych i dla wrażliwej skóry. Spanatal – dzialanie – komentarze – rynek – Polska Minęły czasy, opinie Spanatal kiedy kremy do depilacji [...]

Table of Contents

Skuteczna redukcja haluksów

Hallux valgus jest najczęstszą deformacją przedniej części stopy i palców stóp. 23% osób w wieku 18-65 lat, a ponad 35% osób powyżej 65 roku życia ma hallux valgus. Ze względu na zauważalną formę określa się ją również jako paluch koślawy lub haluks.

W przypadku wystąpienia haluksa, mamy do czynienia z przesunięciem się kości stopy ku zewnętrznej stronie. W ten sposób powstaje wystający, bolesny guz.  Haluksy często powodują duży dyskomfort chodzenia, mogą wywoływać stany zapalne, ucisk i problemy z zakupieniem wystarczająco szerokich i wygodnych butów.

W deformacji hallux valgus duży palec u nogi - prawie zawsze w połączeniu z płaskostopiem - najpierw odbiega w kierunku zewnętrznej krawędzi stóp. Więc z hallux valgus, ścięgno w palcu u nogi nie działa równolegle do dużego palca u nogi i zamiast tego rozwija się odchylenie od normalnego, wyrównanego położenia palucha. Powoduje to wzrastający i zwykle bolesny, zapalny występ.

Ważne terminy związane z hallux valgus:

Hallux valgus:

Paluch koślawy, haluks. Palec u nogi jest nienaturalnie wygięty, wystający po zewnętrznej krawędzi stopy.

Płaskostopie:

Płaskostopie jest spłaszczeniem lub całkowitym zanikiem łuku stopy. Stopa, która ma prawidłowy kształt nie dotyka w całości podłoża, co oznacza, że jej kości tworzą naturalny, delikatny łuk. Z szacunków wynika, że prawie 40% może cierpieć na płaskostopie, które jest bezpośrednią przyczyną powstawania haluksów.

Nerwiak Mortona:

Inaczej nazywana metatarsalgia Mortona lub neuralgia Mortona to rodzaj guza, który powstaje na całej długości nerwu podeszwowego. Jego pojawienie się może być spowodowane wrodzonymi wadami w budowie stopy, na przykład zbyt wysokim łukiem stopy, płaskostopiem lub też zrośniętymi palcami stóp. Dodatkowo nerwiaka Mortona mogą wywoływać wszelkie urazy stóp, noszenie nieprawidłowo dopasowanego obuwia (zbyt wąskie, za duże, za małe, zbyt ciasne) oraz częste chodzenie w butach na wysokim obcasie. Nerwiak może również powstać wskutek nieprawidłowego chodu, gdzie jedna noga jest bardziej obciążana.

Nerwiak Mortona zazwyczaj pojawia się między 3, a 4 palcem, a wskutek ciągłego nacisku na ten nerw, powstaje guzek. Tą dolegliwość cechuje ból stopy, który jest mocno odczuwany podczas chodzenia lub uciskania zmienionego chorobowo miejsca. Pojawia się również stan zapalny, który wraz z narastaniem nerwiaka pogłębia się i zajmuje coraz większy obszar stopy. Ból może być bardzo dokuczliwy, wręcz uniemożliwiający swobodny chód oraz może on promieniować od śródstopia aż po czubki palców.

Wskazania do postępowania przy nerwiaku Mortona są zbliżone do tych przy haluksach. Zmiana obuwia na dobrze pasujące, nie uciskające, ale również nie za luźne, zakupienie pasujących wkładek, które przywrócą naturalny łuk stopy.

haluksy stopy3 Skuteczna redukcja haluksów
Haluksy – problem kosmetyczny, czy może medyczny?

Haluksy – problem kosmetyczny, czy może medyczny?

Występowanie haluksów nie zawsze wiąże się z odczuwaniem bólu. Wśród wielu przypadków – szczególnie we wczesnym stadium – są zatem traktowane jako problem jedynie estetyczny, który jest zauważalny przy noszeniu obuwia odkrywającego tę część stopy, na której występuje deformacja. Haluksy zatem nie muszą negatywnie wpływać na codzienne życie. Ze względu na możliwość wystąpienia powikłań i ogólne zagrożenie wynikające z operacji, nie usuwa się haluksów, które jedynie zaburzają estetyczny wygląd stopy. Pragnienie pozbycia się haluksów jest jednak bardzo silne, dlatego na rynku można wyszukać kilka ciekawych, bezoperacyjnych propozycji prostowania palucha koślawego. Warto również zapamiętać kilka podstawowych zasad, które są wręcz wymagane w postępowaniu zmniejszającym deformację stopy:

- Należy unikać chodzenia w butach na wysokim obcasie i dobrać odpowiednio dopasowane obuwie. Ważne jest, aby buty były wygodne, nie za ciasne, nie za duże, ale też nie za małe.

- W miarę możliwości zaleca się częste chodzenie na bosaka. W ten sposób stopa uzyskuje naturalne położenie i nie jest ograniczana z żadnej strony.

- Warto zainwestować kilka złotych i kupić klapki typu „japonki”. Pasek, który znajduje się między dużym palcem u stopy, a kolejnym delikatnie rozpycha je i przywraca naturalne ułożenie palucha względem osi stopy.

- Można również zadbać o odpowiednie ćwiczenia nóg oraz stóp, które pozwolą wzmocnić mięśnie tych partii ciała oraz zapobiegną problemom z przykurczami mięśni, podkurczaniem placów, niewłaściwym ułożeniem stopy.

- Jeśli cierpisz na nadwagę, spróbuj troszkę zredukować masę ciała. Nadmierne obciążenie nóg i stóp jest często przyczyną bólu stawów, problemów z ich pełną motoryką oraz powstawania haluksów.

ĆWICZENIA NA HALUKSY – JAK JE WYKONYWAĆ I DLACZEGO?

Rozpoczęcie i regularne wykonywanie ćwiczeń pozwoli w pewnym stopniu uśmierzyć ból i zapobiec postępowaniu deformacji stopy. Sprawdź, jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby odpowiednio zadbać o stopy dotknięte problemem palucha koślawego.

Ćwiczenie 1 – ROZCIĄGANIE ŚCIĘGNA ACHILLESA

Do wykonania tego ćwiczenia będziesz potrzebować ręcznik oraz matę (karimatę). W tym ćwiczeniu należy usiąść na podłodze i wyciągnąć wyprostowane nogi przed siebie. Ręcznik należy przełożyć za stopę i oprzeć go na wysokości śródstopia. Następnie, trzymając nogi cały czas prosto, należy pociągnąć oba końce ręcznika w swoją stronę. Każde takie powtórzenie powinno trwać ok. 30 sekund. Opuść nogę na kolejne 30 sekund. To ćwiczenie należy powtarzać w 2 seriach, gdzie w 1 serii należy wykonać 10 powtórzeń na każdą z nóg. W sumie należy wykonać 20 powtórzeń na każdą z nóg. Ćwiczenie można wykonywać również z mało rozciągniętą taśmą do ćwiczeń lub mocnym szalem.

Ćwiczenie 2 – TURLANIE PIŁECZKI

Do tego ćwiczenia najlepiej dobrać małą, twardą piłeczkę. Najbardziej wskazana byłaby piłeczka golfowa, jednak wiele osób jej nie posiada. Dlatego można wykorzystać piłeczkę tenisową lub jeśli ktoś posiada zwierzaki, jedną z jego piłeczek – zabawek. Ważne jest, aby piłka była twarda i wystarczająco wytrzymała (ping pongowa się nie nada!). W tym ćwiczeniu należy wygodnie usiąść na krześle lub taborecie i powoli turlać gołą stopą piłeczkę. Takie ćwiczenie powinno trwać ok. 2 minuty na każdą stopę. W ten sposób nie tylko wpływasz na poprawę łuku stopy (płaskostopie), ale także relaksujesz i masujesz obolałe po całym dniu stopy.

Ćwiczenie 3 – CHWYTANIE PALCAMI

Aby wykonać to ćwiczenie należy przygotować kilkanaście małych kulek (np. szklanych), miseczkę oraz chusteczkę (może być nawet higieniczna). W pierwszym przykładzie używamy kulek. Usiądź na krześle i rozsyp kulki w zasięgu swoich stóp. To ćwiczenie polega na chwytaniu palcami stóp kuleczek i umieszczaniu ich w misce. W ten sposób ćwiczy się zginacze podeszwowe. W drugiej opcji należy rozłożyć chusteczkę na podłodze i, na stojąco lub siedząco, powoli zwijać chusteczkę palcami stóp. Ćwiczenia te należy wykonywać do momentu, gdy nie zostaną zebrane wszystkie kulki lub nie zroluje się do końca chusteczki higienicznej.

aparat hallu motion 4 Skuteczna redukcja haluksów
HALLU MOTION

HALLU MOTION – APARAT KOREKCYJNY NA HALUKSY!

 

ZMNIEJSZENIE BÓLU W NOGACH – JUŻ PO MIESIĄCU!

 • ZAPOMNIJ O BOLESNEJ I NIEESTETYCZNEJ DEFORMACJI DUŻEGO PALUCHA!
 • Aparat nr 1 przeciwko paluchowi  koślawemu.
 • Zapobiega powstawaniu  pęcherzy i obtarć
 • Łagodzi ból i dyskomfort podczas chodzenia
 • Można nosić w dowolnym obuwiu

KIEDY ZASTOSOWAĆ APARAT KOREKCYJNY HALLU MOTION?

 

Zgodnie z wynikami badań klinicznych, aparat Hallu Motion może zastosować niezależnie od stadium deformacji. Oznacza to, że można go zacząć nosić przy niewielkiej zmianie oraz przy dużym nasileniu problemu. Hallu Motion został zaprojektowany tak, aby mógł służyć jak największej ilości potrzebujących osób.

GŁÓWNE ZALETY APARATU HALLU MOTION

Mocno przylega do stopy, nie przesuwa się, nie powoduje uczucia dyskomfortu

Nie psuje estetycznego wyglądu podczas noszenia ładnych sandałów lub odkrytych butów

Elastyczny materiał nie uszkadza skóry

Doskonale chroni delikatną skórę pomiędzy palcami od pojawienia się obtarć, pęcherzy i zgrubień.

Materiał plastra nie wywołuje reakcji alergicznych

Wytworzony z elastycznego, żelowego hipoalergicznego materiału, który nie powoduje występowania niepożądanych skutków ubocznych.

Zabezpiecza prawidłowe rozmieszczenie palców u nóg

Koryguje ułożenie palców stopy, skuteczny nawet przy blisko do siebie przylegających i krzyżujących się palcach.

JAK DZIAŁA APARAT HALLU MOTION NA HALUKSY?

 • Delikatnie poprawia defekt objawiający się w postaci wystającej poza krawędź stopy kości
 • Specjalna wkładka utrzymuje duży palec stopy w prawidłowej pozycji i nie pozwala odchylać się podczas chodzenia
 • Zapobiega uciskowi obuwia i powstrzymuje rozwój haluksa
 • Unikalne właściwości korektora normalizują fizjologiczne położenie dużego palca w obecności haluksa

PRZYCZYNY POWSTAWANIA PALUCHA KOŚLAWEGO

 • Uwarunkowania genetyczne
 • Używanie wąskiego obuwia na wysokim obcasie
 • Płaskostopie
 • Uszkodzenie tkanki nerwowej ( paralityczne deformacje)

JAKIE PROBLEMY ROZWIĄZUJE HALLU MOTION?

 • Odchylenie dużego palca na zewnątrz i jego koślawe ustawienie
 • Zaczerwienienie skóry, guzki na nodze, pojawienie się pęcherzy, zapalenie torebki stawowej w rejonie śródstopia
 • Poprzeczne lub podłużne płaskostopie
 • Spłaszczenie przedniej części stopy
 • Uczucie bólu podczas chodzenia

ZALETY REGULARNEGO STOSOWANIA APARATU HALLU MOTION:

 • Skutecznie powstrzymuje dalszą deformację stawu
 • Zmniejsza ciśnienie i tarcie w rejonie stawu
 • Zapobiega powstawaniu niewłaściwego ułożenia stawów
 • Zmniejsza nacisk na przednią część stopy
 • Efektywnie usuwa dyskomfort podczas chodzenia
 • Redukuje bolesność stawu oraz zmniejsza stan zapalny

POZOSTAŁE SPOSOBY LECZENIA, ICH SKUTECZNOŚĆ

• Maści miejscowego zastosowania i preparaty lecznicze

Mogą wywołać skutki uboczne w formie reakcji alergicznych, niska skuteczność. Maść może jedynie zredukować lub wyeliminować stan zapalny oraz zmniejszyć bolesność, jednak nie wpływa na ułożenie kości stopy. Stosowanie tego rodzaju kuracji jest zatem miejscowe i nie pomaga przy najważniejszym problemie, jakim jest nieprawidłowe ułożenie kości paluch względem osi stopy.

Skuteczność: 12%

• Gimnastyka, masaż i fizjoterapia

Są w stanie przynieść efekt wyłącznie w przypadku wczesnych stadiów choroby, nie można ich uważać za samodzielne metody leczenia. Ćwiczenia mogą być jednak bardzo przydatne w dwóch przypadkach – po pierwsze, przy redukcji masy ciała, której nadmiar może powodować powstanie palucha koślawego, po drugie, odpowiednia gimnastyka pozwala wzmocnić mięśnie stopy oraz palców, co jest elementem eliminowania haluksów.

Skuteczność: 25%

• Operacyjne sposoby leczenia

Operacja palucha koślawego jest wykonywana tylko w przypadku, gdy ten uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Nie wykonuje się tego zabiegu tylko z przyczyn estetycznych. Operacje więc, nie są w 100% dostępną opcją dla tych, którzy chcą się pozbyć haluksów. Do tego operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych oraz może się zakończyć szybkim nawrotem deformacji. Ponadto operacje są kosztowne i nie wszyscy mogą sobie na ten przywilej pozwolić.

Skuteczność: 54%

·         Aparat korekcyjny Hallu Motion

Delikatnie, acz skutecznie redukuje nieprawidłowe ułożenie kości palców śródstopia, nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych. Może być stosowany bez względu na poziom rozwoju deformacji, wiek osoby lub płeć. Każde opakowanie zawiera dwa korektory motoryczne, tak, aby można było je dopasować na konkretną stopę. Dodatkowo aparat Hallu Motion można zamówić w rabatowej cenie, która, w porównaniu do wyżej przedstawionych opcji, jest zdecydowanie niższa.

Skuteczność: 97%

JAK UŻYWAĆ APARATU HALLU MOTION?

Dla osiągnięcia zadowalającego efektu terapeutycznego należy korzystać z korektora nie mniej niż 6-10 godzin na dobę. Pierwsze zauważalne zmiany zachodzą po upływie 10-14 dni.

Instrukcja korzystania z korektora Hallu Motion:

Krok 1

Rozluźnij pasek korektora, tak aby móc swobodnie nałożyć go na stopę.

Krok 2

Zakładając aparat na stopę zwróć uwagę na jego prawidłowe ułożenie. Część z gąbką powinna dokładnie zakrywać deformację po zewnętrznej stronie stopy.

Krok 3

Pasek z rzepem napnij tak, aby dokładnie przytrzymywał aparat, jednak tak, aby nie uciskał zbyt mocno stopy, ani jej nie podrażniał. Zapnij rzep.

Krok 4

Upewnij się, że korektor jest założony poprawnie, że jest stabilny i dokładnie dopasowany z każdej strony. Zrób w nim kilka kroków i sprawdź, czy nie wywołuje uczucia dyskomfortu lub ucisku.

Krok 5

Podczas noszenia aparatu, w miarę potrzeb, zwiększaj napięcie paska z rzepem. Jeśli poczujesz ból zmniejsz napięcie paska. Aby w jak największym stopniu zredukować wystające haluksy należy nosić aparat Hallu Motion co najmniej przez 6-10 godzin dziennie. Możesz w nim nawet spać!

300 300 productGfx 66eebac177359975a73fb15aa991fb14 Skuteczna redukcja haluksów

HALLU MOTION POZOSTAJE NIEZAUWAŻALNYM W KAŻDYM OBUWIU

 

Aparat korekcyjny Hallu Motion jest przeznaczony do codziennego użytku z dowolnym rodzajem obuwia. Dzięki szczególnej formie mocno przylega do stopy i jest zupełnie niezauważalny. Materiał, z którego wyprodukowano Hallu Motion jest na tyle elastyczny, że ryzyko uszkodzenia palca jest zupełnie wykluczone. Wy możecie wpłynąć na rosnący ,,haluks’’ nawet w ciągu dnia, nie odchodząc od swoich ulubionych czynności, praktycznie ,,w biegu’’!

Aparat korekcyjny Hallu Motion możesz również nosić w nocy! Jego działanie jest oparte o działanie szyny, która ma za zadanie utrzymać stopę w prawidłowym położeniu nawet przez cały dzień.

Z HALLU MOTION ZAPOMNISZ O:

- ogromnych wydatkach na nieskuteczne i niesprawdzone metody pozbywania się haluksów

- strachu przed inwazyjną operacją, która może wywołać niepożądane skutki uboczne

- nawrotach problemu haluksów, stanach zapalnych i bólu w stopie

OPINIE LUDZI, KTÓRZY DOCENILI JAKOŚĆ HALLU MOTION:

Anna, 35 lat, Nowy Sącz

Od dzieciństwa mam problemy z nogami z powodu płaskostopia. W ostatnich latach praktycznie nie ubieram moich ulubionych szpilek z powodu ,,haluksów’’ na nogach. Rok temu z przerażeniem zauważyłam, że na obu nogach pojawiły się jawnie widoczne obrzęki, które do tej pory nie dają mi spokoju! Koleżanka poradziła mi zastosować innowacyjny aparat Hallu Motion. Ten korektor jest wspaniały! Zupełnie nie obciera, a rezultat jest po prostu super. W ciągu miesiąca staw wrócił do poprzedniego kształtu, a bóle ustąpiły. Z przyjemnością od czasu do czasu zakładam moje ukochane szpilki, a w zeszłym tygodniu kupiłam piękne sandały, które noszę praktycznie cały czas!

Grażyna, 45 lat, Toruń

Cierpiałam na haluksa ponad 7 lat. W tym czasie doświadczyłam na sobie, że żadne lekarstwa nie pomagają na mój problem. Po maściach ból ustawał, ale nic nie zmieniało się w obszarze wystającej kości, która jest uciążliwa w codziennym życiu. Najlepsze efekty dało dopiero codzienne noszenie aparatu korekcyjnego Hallu Motion. Ten aparat jest bardzo prosty w użyciu, wzmacnia duży palec i zmniejsza obciążenie podczas chodzenia, a jednocześnie nie ogranicza ruchu w żadnym obuwiu. Już w ciągu 3 tygodni ustąpiły nieprzyjemne skutki, związane z obtarciami. Hallu Motion – to po prostu niezwykłe odkrycie w walce z uciążliwymi haluksami!

Janina, 48 lat, Łomża

Półtora roku temu na prawej nodze pojawił się u mnie paluch koślawy. Czego tylko nie próbowałam: masaż, fizjoterapia, nosiłam okropne bandaże i prostowniki, odwiedzałam lekarzy – nic nie pomagało. Wszystko zmieniło się po tym, jak dowiedziałam się o korektorze Hallu Motion. W porównaniu z wydatkami na moje leczenie, ten korektor kosztuje grosze, a efekty były widoczne już po dwóch tygodniach. Rzeczywiście POMAGA!!! Bardzo wygodny i łatwy w użyciu, nie spotkałam do tej pory lepszego środka ortopedycznego!

Robert, 29 lat, Chełm

Żona już od dawna kazała mi coś zrobić z moimi haluksami, jednak ciągle uważałem, że przecież nie jest to jakiś wielki problem. Uznałem, pewnie jak większość facetów, że zacznę coś z tym robić dopiero jak zacznie boleć. Przez długi czas nie odczuwałem żadnego bólu, noga bez trudu mieściła mi się w moje ukochane adidasy. Jednak jakiś czas temu poczułem, że buty są za wąskie, że powodują ucisk i ogromny dyskomfort. Nie mogłem przecież zacząć nosić klapek lub sandałów w zimę! Żona oczywiście powiedziała „a nie mówiłam”, ale dała mi też aparat korekcyjny Hallu Motion, który zamówiła mi już jakiś czas temu. Po trzech tygodniach ból całkowicie zniknął, a haluks powoli staje się mniejszy. Dzięki mojej żonie mam ładne, zadbane stopy!

WYGODNE I SZYBKIE SKŁADANIE ZAMÓWIENIA!

 

Wystarczy, że podejmiesz decyzję o zamówieniu aparatu korekcyjnego Hallu Motion i wypełnisz formularz zamówienia znajdujący się na stronie producenta. Aby zamówić Hallu Motion musisz podać swoje dane kontaktowe oraz wybierzesz sposób dostawy. Tylko ten jeden prosty krok dzieli Cię od pozbycia się haluksów raz na zawsze!

PRODUCENT TROSZCZY SIĘ O SWOJĄ REPUTACJĘ!

 

Dlatego też przed wysyłką dokładnie sprawdza cały towar pod względem jego użyteczności oraz jakości opakowania.

ATRAKCYJNA CENA RABATOWA!

Hallu Motion cieszy się ogromnym zaufaniem wśród klientów, a jego sprzedaż ciągle rośnie! Dlatego już dzisiaj możesz zamówić 2 korektory motoryczne Hallu Motion w niezwykle atrakcyjnej cenie pomniejszonej aż o 150 zł!

mainarticle2 10 Skuteczna redukcja haluksów

Jak mieć zadbane paznokcie i dłonie?

„Pokaż mi swoje paznokcie, a powiem Ci, na co chorujesz” brzmi niedorzecznie prawda? Tym czasem, okazuje się, że stan naszych paznokci mówi bardzo dużo o stanie naszego zdrowia. Większość z nas ma typowe problemy z paznokciami, takie jak: kruchość, łamliwość czy rozdwajanie. Nakładając na paznokcie kolorowe lakiery, często całymi miesiącami nie zauważamy, że nasz naturalny kolor płytki paznokciowej, zmienił barwę. Dlatego, od czasu do czasu, warto przyjrzeć się swoim paznokciom nieco bliżej, ponieważ są one doskonałym zwierciadłem tego, co dzieje się w naszym wnętrzu.

Oto 6 najczęściej występujących problemów z paznokciami:

1. Zbyt jasne paznokcie

Wraz z wiekiem nasze naturalne paznokcie stają się jaśniejsze i jest to całkowicie normalne. Jednak, gdy paznokcie, które nagle stały się niemal przeźroczyste mogą wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem, takie jak: anemia, problemy z sercem czy niewydolnością wątroby.

2. Żółte paznokcie

Jeżeli paznokcie mają żółtawe zabarwienie, przyczyny należy szukać w dwóch miejscach. Pierwszą są czerwone lakiery do paznokci, które mają tendencję do zabarwiania płytek paznokcia na żółto. Drugą przyczyną jest grzybica. Na szczęście większość zakażeń grzybiczych paznokci można łatwo wyleczyć, wystarczy wizyta u dermatologa i zastosowanie odpowiednich leków antygrzybicznych.

3. Niebieskie paznokcie

Niebieskawy odcień paznokci zwykle wskazuje to na problemy z niedotlenieniem organizmu. Niebieskie paznokcie towarzyszą ludziom chorym na cukrzycę i cierpiącym na choroby płuc.

4. Bruzdy

Często pojawianie się bruzd poprzecznych na płytce paznokciowej jest oznaką zatruć, schorzeń ogólnoustrojowych, przewlekłych stanów zapalnych oraz cukrzycy. Często poprzeczne bruzdy towarzyszą zapaleniu stawów.

5. Rozdwajanie

Jeśli paznokcie stale pękają i rozdwajają się, może to być oznaką chorób związanych z tarczycą. Kruchość paznokci może również wskazywać na niedobory magnezu i krzemu w organizmie.

6. Niebiesko-czarne lub fioletowo-czarne linie pod paznokciami

Jeżeli takie zabarwienia pojawiają się pod paznokciem, mimo, że nie został on stłuczony lub uszkodzony mechanicznie, warto udać się z takim przypadkiem do lekarza. Ciemne zabarwienia pod paznokciami mogą być oznaką czerniaka. Wówczas jedyną skuteczną reakcją jest wizyta u lekarza i postawienie diagnozy. Rak skóry wykryty wcześnie, jest uleczalny.

Jak mieć zadbane paznokcie?

Kąpiel w olejku raz w tygodniu warto zafundować paznokciom, należy Konce palców na 5 minut zanurzyć w miseczce z lekko podgrzanym olejem ze słodkich migdałów. Olejek do paznokci, bez kłopotu można go przyrządzić w domu. 7 ml oleju rycynowego i 3 ml oleju sojowego, dodajemy 1 krople olejku z bergamotki. Przelewamy do niedużej buteleczki i pędzelkiem i co wieczór smarujemy paznokcie przygotowana maseczką. Trwałość takiego olejku wynosi 8 miesięcy. Sztyft pielęgnacyjny, jest przydatny w pracy czy w podróży. To rodzaj flamastra z końcówka nasączoną olejkiem do p[paznokcia, pozwala wielokrotnie w ciągu dnia szybko natłuścić skórki. Bawełniane rękawiczki, raz w tygodniu dobrze jest nałożyć na dłonie maseczkę odżywczą, przed snem smarujemy ręce gruba warstwą kremu i naciągamy białe bawełniane rękawiczki. Gumowe rękawiczki, jeśli często sprzątamy, to należy ich używać, ochronią skórę przed wodą i szkodliwymi substancjami zawartymi w środkach czystości. Polerowanie, metoda babuni, czyli na paznokcie nanosimy specjalny proszek, a następnie polerujemy je do połysku.

Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?

To dość bolesna dolegliwość i nie jest związana z i wiekiem, potrafi dokuczyć nawet młodym dziewczętom i dojrzałym kobietom. Przytrafia się również mężczyznom. Są jednak sposoby na to by się z nimi uporać. Łatwo jest poznać , że paznokieć jest nieprawidłowy, to znaczy nie prawidłowo rośnie. Duży palec u nogi, bo właśnie tam te zmiany są najczęściej, jest wtedy nabrzmiały. Skorki wokół paznokcia pieką, ponieważ wbija się w nie brzeg paznokcia. Zdarza się, że powstaje stan zapalny i chodzenie najczęściej sprawia ból. Najlepiej wtedy wybrać się do doświadczonej manikiurzystki, która fachowo przytnie i skróci paznokcia, ból wtedy minie, niestety tylko do czasu. Odrastające płytki z powrotem zaczną wzrastać w skórę. Pedikiurzyści proponują założenie tak zwanych klamerek, mocuje się je mniej więcej na środku paznokcia. Podnoszą one jego boki lekko do góry i to trzyma go w ryzach, rośnie wtedy prawidłowo. Klamerki są małe, praktycznie niewidoczne i chodzenie nie sprawia bólu. Jeśli kosmetyczka nie pomoże należy udać się do chirurga.

Jak przymocować tipsy?

Odpowiednie dopasowanie tipsa do szerokości płytki paznokcia. Nie może on być ani za mały ani wystawać poza płytkę. Jeżeli żaden z rozmiarów tipsa nie pasuje do paznokcia należy delikatnie spiłować jego brzegi. Przyklejenie tipsa za pomocą specjalnego kleju, jeśli pomiędzy tipsa a paznokieć dostanie się powietrze, za mało kleju, źle dobrano rozmiar tipsa lub nieprawidłowo go przyklejono, należy wtedy tips natychmiast ściągnąć i ile jeszcze nie zesechł lub spiłować i nałożyć nowy. Skracanie tipsa do żadnej długości za pomocą gilotyny, należy pamiętać by przy ucinaniu gilotynę trzymać prostopadle do powierzchni tipsa. Opracowanie tipsa w zależności od jego rodzaju, jeśli naklejamy tips szklany wystarczy tylko opiłować miejsca styku z naturalnym paznokciem, podobnie jak w przypadku tipsów French, gdyż są one bardzo delikatne. Tipsy naturalne należy opracowywać prawie na całej powierzchni, gdyż po nałożeniu przeźroczystego żelu może być nadal widoczny. Przy matowieniu tipsa należy pamiętać, by nie zostawić widocznych śladów kleju ani świecących miejsc tipsa.

Jak zdobić paznokcie?

Jeszcze do niedawna zdobienie paznokci ograniczało się do malowania ich na różne kolory, a oryginalnie ozdobione paznokcie na pewno przyciągną wzrok koleżanek. Pojawienie się sztucznych paznokci całkowicie zmieniło manikiur. Wszystkie kobiety mogły sobie teraz pozwolić na paznokcie długie zadbane, dlatego stały się one też ważnym elementem naszego stroju i cechą charakterystyczna dłoni. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przyszedł czas na kolejna zmianę, zaczęto używać błyszczyków kamyczków nie tylko do zdobienia policzków czy powiek ale tez do dekorowania paznokci u rąk. Obecnie działa wiele prawdziwych artystek, które tworzą na paznokciach prawdziwe obrazy, na życzenie klienta mogą ozdabiać je portretami, okolicznościowymi motywami, kolażami i ,koronkami, a nawet maleńkimi , trójwymiarowymi rzeźbami. Na pewno mniej skomplikowane ale równie efektywne wzory możemy tworzyć na paznokciach samodzielnie u siebie w domach. Ozdabianie dla niektórych jest jak relaks, sprawia im dużo przyjemności przy tym i frajdy.

01 Realash pilowanie paznokci Skuteczna redukcja haluksów
Ogryzanie paznokci

Ogryzanie paznokci

Ogryzanie paznokci to znany zły nawyk, występujący przede wszystkim u nastolatków, pojawiający się w okresie dojrzewania. Ogryzanie paznokci to dla nich jeden ze sposobów radzenia sobie ze stresem i napięciem powodowanym miedzy innymi przez problemy w szkole. Niestety za każdym razem kiedy paznokcie są ogryzane, ulegają nieznacznemu deformowaniu. Z czasem nawet zmianie ulęgają opuszki, aż w końcu i całe palce. Rynek kosmetyczny oferuje takim osobom specjalne preparaty o gorzkim smaku, jednak z czasem delikwent przyzwyczaja się do niego i nadal ogryza paznokcie. Jedna z meto, która pozwala na porzucenie nałogu i doprowadzenie paznokci do prawidłowego wygładu jest utwardzenie akrylem lub żelem. Materiał jest na tyle twardy, że prawie niemożliwe jest jego ogryzanie. Paznokcie dzięki temu swobodnie może się rozwijać i kształtować. Błędem w przedłużaniu takich paznokci jest zastosowanie tipsów. Paznokcie ogryzione są a tyle krótko, że prawie niemożliwe jest ich przyklejenie, a nawet jeśli uda się taki zabieg wykonać, paznokcie prawdopodobnie odpadną, w przeciągu kilku dni.

Pielęgnacja paznokci

Paznokcie będą mocniejsze jeśli zadba się o nie od wewnątrz, a na to najlepsza jest witamina A. Tuz przed snem należy przepłukać kapsułkę i rozsmarować na wale naskórka, nie wcierając- resztę wetrzeć w boki opuszków, tam gdzie skóra twardnieje, taka kurację należy kontynuować przez parę miesięcy. Aby zapobiec żółknięciu paznokci należy unikać ciemnych lakierów, samoopalaczy, farb do włosów. Zażółcenia można wybielić poprzez sok z cytryny, mocząc płytki w nim, a potem polerując ich powierzchnie pilniczkiem. Wiele osób stosuje również wybielającą pastę do zębów, lepiej jednak zapobiegać przebarwieniom. Podczas pracy w domu najlepiej jest zakładać rękawiczki, a zanim pomalujemy paznokcie ciemnym lakierem najlepiej jest je najpierw zabezpieczyć bazą, czyli lakierem podkładowym. Gdy paznokcie słabo rosną należy stosować odżywki które przyspieszają wzrost, które zawierają witaminy z grupy B i składniki mineralne w dużych stężeniach. Te w postaci olejku wciera się w nasadę paznokcia, emalie zaś nanosi się przez trzy kolejne dni, warstwa na warstwę.

Przedłużanie paznokci

Sztuczne paznokcie to nie tylko długie i bajeczne kolorowe szpony, mogą też wyglądać zupełnie naturalnie, za pomocą rozmaitych technik można na przykład wydłużyć krótkie paznokcie lub naprawić naderwane końcówki, zabiegi te możemy wykonać samodzielnie w domu lub u dobrej manikiurzystki. Wyróżnia się trzy systemy przedłużania paznokci, wzmacniania lub reperowania na bazie żelu, zawierający kwas akrylowy: proszek, żel światło utwardzalny, materiał + żel. W systemie światło utwardzalnym na paznokcia nakłada się gotowy żel, który następnie utwardza się pod specjalna lampą. W pozostałych przypadkach stylista samodzielnie miesza składniki masy, które po nałożeniu na paznokcie twardnieją w trakcie wysychania. Przy wybieraniu systemu modelowania paznokci najlepiej zdać się na specjalistę. Za niewielką opłatą lub nawet bezpłatnie w każdym studiu założą nam sztuczny paznokieć na próbę. Gdy zorientujemy się, jak nasze paznokcie reagują na poszczególne systemy modelowania możemy też oczywiście robić samodzielnie.

Uszkodzone i krogulcze paznokcie

Bardzo trudne do modelowania są paznokcie uszkodzone. Do tego typu paznokci zalicza się przede wszystkim takie, których uszkodzenie ma charakter mechaniczny, paznokcie chore, a także zrastające się po zerwaniu. Zalicza się do nich również paznokcie ogryzione. Modelowanie paznokci uszkodzonych jest często bardzo pracochłonne i wymaga niekiedy częstych wizyt. W przypadku paznokci zrastających, najlepiej wykonać jedynie rekonstrukcję paznokcia, zachowując niewielki rozmiar płytki i ograniczając się do wszelakich ozdób. Gdy paznokcie delikatnie odrosną można przedłużyć je podobnie jak w przypadku paznokci ogryzionych. Paznokcie krogulcze to takie z tendencją do rośnięcia w dół, z naturalnie można wygiętą krzywa C, sprawiającą szczególny problem w przedłużaniu tego typu paznokcia. Aplikując masę należy bardzo uważać, by jej ilość w tym miejscu nie była zbyt duża, gdyż może to jedynie powiększyć efekt krogulczości. Podobny problem istnieje również z dopasowaniem odpowiedniego rodzaju tipsy, który praktycznie zawsze zawija się w dół.

Wzmacnianie paznokci

Jeśli mamy bardzo miękkie paznokcie lub wyjątkowo krótkie płytki, należy wzmocnić je poprzez naklejenie tipsy. Zwykły żel nie może utrzymać się zbyt długo. Przyklejenie tipsów zaleca się również wtedy, Gd zależy nam by wszystkie paznokcie miały jednolita długość. Pod sztucznym paznokciem naturalna płytka rośnie bez przeszkód stopniowo wypychając tips, tak że trzeba dokonywać uzupełnień, smarując żelem przestrzeń pomiędzy tipsom a naturalnym paznokciem. Gdy tips całkowicie wyrośnie z paznokcia, naturalne płytki wzmocnią się i osiągną jednakową długość. Jeśli po zabiegu zamierzamy pozostać przy naturalnych paznokciach, możemy spokojnie czekać aż to nastąpi. Niecierpliwi mogą już wcześniej delikatnie wyrównać tips ziarnistym pilnikiem. Paznokcie nasze często się łamią, minimalnie raz dziennie powinniśmy wmasować w paznokcie odżywkę w postaci olejku. Podczas manikiuru należy unikać piłowania paznokci głęboko po bokach, można naruszać brzegi płytki, co powoduje zadzieranie się paznokcia. Jeśli na płytce powstało pęknięcie należy skleić je specjalnym klejem.

Zadbane paznokcie

Aby mieć zadbane paznokcie i żeby przyciągały wzrok innych musimy o nie należycie dbać. Piłowanie paznokcia , należy piłować zawsze w jednym kierunku, od boków ku środkowi. Pilnik układamy do brzegu paznokcia, należy pamiętać, by nie spiłować boków zbyt głęboko, ponieważ powoduje to nadrywanie paznokcia. Zmiękczanie skórek polega na moczeniu paznokcia w letniej wodzie z dodatkiem mydła doskonale zmiękcza skórki, można też użyć do tego specjalnego płynu, którego nakładamy za pomocą pędzelka, a następnie po upływie czasu podanego na opakowaniu spłukujemy dłonie czysta wodą, a strzępki skórek ścieramy ściereczka. Odsuwanie skórek polega na trzyminutowej kąpieli w wodzie z mydłem, odsuwamy skórki drewnianym patyczkiem lub szpatułką z gumowym zakończeniem. Szczotkowanie, w ten sposób nie tylko czyścimy zabrudzone palce, ale również strzępki skórek po zakończeniu manikiuru, szczotkowanie poprawia krążenie krwi, dzięki czemu skórki są bardziej elastyczne. Wybielanie pożółkłego paznokcia można oczyścić sokiem z cytryny. Po zakończeniu manikiuru mocno wciskamy końce palców w cytryny.

Zdrowe paznokcie

Paznokcie będą mocniejsze jeżeli zadbamy o nie od środka, czyli od wewnątrz. A od wewnątrz najlepiej zadziała witamina A+ E. Tuż przed snem należy przekłuć kapsułkę i rozsmarować na wale naskórka dookoła paznokcia, nie wcierając, resztę wetrzeć w boki opuszków, tam gdzie skóra twardnieje, taka kuracje należy kontynuować przez 90 dni. Oprócz tego raz lud dwa razy w tygodniu zrobić kąpiel paznokciom w oliwie z oliwek. Oliwę w ilości która jest potrzebna do zanurzenia pierwszych paliczków, należy podgrzać do temperatury 37-38 stopni i wcisnąć sok z cytryny i moczyć przez około pół godziny, potem podgrzać ponownie i powtórzyć zabieg dla drugiej dłoni. Przed taka kąpielą należy dokładnie usunąć bazy, podkłady, lakiery, płytka paznokcia powinna być czysta. Słabe paznokcie powinny być zawsze pokryte odzywka na bazie lakieru, wapienna lub proteinowa. Przeciwdziała się w ten sposób szkodliwym substancją zawartym w wodzie a szczególnie w detergentach. Ponadto woda szkodzi paznokciom rozmywając kreatynę paznokcia, mogą stać się kruche i zacząć się wywijać.

mainarticle3 9 Skuteczna redukcja haluksów

Jak prawidłowo dobrać wkładki ortopedyczne?

KINEZYTERAPIA

Bardzo ważnym działem fizjoterapii jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Ruch potrzebny jest każdemu człowiekowi a w szczególności pacjentom, którzy z powodu swoich chorób lub przebytych urazów mają zakres ruchu ograniczony lub zmniejszoną siłę mięśniową. Celem kinezyterapii jest przywrócenie pacjentowi utraconą siłę mięśniową (na tyle ile jest to możliwe), zwiększenie zakresu ruchu, zapobieganie zmianom narządowym np. w sytuacji długiego unieruchomienia, poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Bardzo często pod wpływem ćwiczeń fizycznych, pacjent zauważa poprawę swojego stanu zdrowia co również ma odzwierciedlenie w jego stanie psychicznym. Bardzo wielu chorobom mającym podłoże neurologiczne, reumatologiczne towarzyszy depresja lub inne zaburzenia psychiczne.

Kinezyterapię możemy podzielić na miejscową oraz ogólną. Do kinezyterapii miejscowej możemy zaliczyć np. ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynne, czynne w odciążeniu, samowspomagane i inne. Do kinezyterapii ogólnej zaliczymy np. ćwiczenia w wodzie, sport inwalidów i inne.

Istnieje także bardzo dużo technik kinezyterapeutycznych, którymi terapeuta się posługuje. Są to : metoda Vojty, PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation), metoda McKenzie, metoda NDT-Bobath i wiele innych. Najczęściej terapeuta wykorzystuje kilka technik aby wyniki jego pracy z pacjentem były bardziej efektywne.

FIZYKOTERAPIA

Doskonałym uzupełnieniem całego procesu rehabilitacji są zabiegi z zakresu fizykoterapii. Czasem stosowane są wyłącznie zabiegi fizykoterapeutyczne, jeśli wymaga tego stan zdrowia pacjenta. Pewne zabiegi fizykalne wykonujemy przed kinezyterapią lub masażem żeby zwiększyć siłę działania terapii. W skład fizykoterapii wchodzi termoterapia, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, laseroterapia, ultradźwięki, wolnozmienne pole magnetyczne, areosoloterapia, klimatoterapia ,balneoterapia. Każdy z zabiegów fizykalnych działa bodźcowo na organizm wywołując zamierzone pozytywne zmiany w jego funkcjonowaniu. Zabiegi fizykoterapeutyczne dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza. Bardzo ważny jest wywiad lekarza z pacjentem, gdyż do każdego zabiegu istnieje szereg przeciwwskazań, które należy uwzględnić kierując pacjenta na zabieg.

TERAPIA OBRZĘKOWA

Wyróżniamy trzy rodzaje obrzęków : obrzęk z niewielką zawartością białek ( niewydolność żylna i sercowa, niektóre choroby jelit, nerek ), obrzęk z dużą zawartością białek (uraz , zapalenie, niedotlenienie), obrzęk limfatyczny (może być pierwotny lub wtórny).

Najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce jest rak gruczołu piersiowego. Jednym z najczęstszych zaburzeń czynnościowych po operacyjnym leczeniu raka piersi jest obrzęk limfatyczny kończyny górnej. Obrzęk chłonny może być pierwotny, często zwany idiopatycznym, ponieważ rozpoznaje się go, gdy nie można stwierdzić żadnej przyczyny powstania. U pacjentki po mastektomii występuje obrzęk chłonny wtórny, który wywołują różne czynniki uszkadzające naczynia chłonne. Jest to obrzęk wtórny pooperacyjny, powstały w wyniku usunięcia węzłów i naczyń chłonnych podczas operacji, nowotworowy. W skład terapii obrzękowej u pacjentki po mastektomii wchodzą zabiegi : manualny drenaż limfatyczny (manual lymphatic drainage, MLD); kompresjoterapia, do której należą: bandażowanie, stosowanie odzieży uciskowej oraz drenaż pneumatyczny BOA; kinesiology taping; ćwiczenia w odciążeniu; ćwiczenia ogólnousprawniające połączone z ćwiczeniami oddechowymi; ćwiczenia z wykorzystaniem technik PNF; automasaż.

Bardzo ważne jest aby pacjentka po operacji usunięcia piersi potrafiła sama wykonywać automasaż. Zalecane jest aby go robiła dwa razy dziennie. Manualny drenaż limfatyczny ma za zadanie zmniejszenie obrzęku chłonnego, jednak bardzo ważne jest aby po każdym zabiegu kończyna była bandażowana. Jest to warunek aby terapia przyniosła zamierzone efekty. Manualny drenaż limfatyczny można wykonywać nawet 2 razy dziennie, najlepiej przez okres dwóch tygodni, aby przygotować pacjentkę do noszenia odzieży uciskowej. Dokładnie wymierzone rękawy uciskowe w przypadku obrzęku kończyny górnej pacjentka nosi codziennie, w nich również wykonuje wszelkie ćwiczenia zalecone przez terapeutę. Kinesiology taping zaś wykorzystuje sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu uruchomienia możliwości kompensacyjnych organizmu. Jest to stosunkowa nowa metoda, która również jest wykorzystywana pomocniczo w leczeniu obrzęków.

Terapia obrzękowa nie odnosi się wyłącznie do kobiet po mastektomii. Jest stosowana na szeroką skalę po urazach sportowych (obrzęk z dużą zawartością białek) : zwichnięcia, skręcenia, złamania i inne. Terapia obrzękowa jest niezwykle istotna w profilaktyce oraz leczeniu żylaków kończyn dolnych.

Bardzo ważne jest dla pacjenta z obrzękiem aby zastosować u niego terapię obrzękową, a nie jedynie jedną z metod walki z obrzękiem.

page 71 Skuteczna redukcja haluksów

Wkładki ortopedyczne supinujące na stopy płaskie i płasko-koślawe

Wskazania

Wkładki przeznaczone do stosowania dla stóp koślawych i płasko-koślawych u dzieci, u których podstawowym celem jest korekcja koślawości stępu oraz podparcie sklepienia podłużnego stopy by zapewnić właściwe kształtowanie wzrostu kości stopy. U dorosłych wskazaniem do stosowania są stopy płaskie i płasko-koślawe statyczne. Stosowanie wkładek ma spowodować ograniczenie zmęczenia stóp oraz występowania związanych z tym stanów bólowych oraz deformacji obuwia.

Przeciwwskazania

Wkładki ortopedyczne nie powinny być stosowane dla dzieci do 3 lat.

U dzieci starszych wkładki powinny być traktowane jako uzupełnienie terapii.

Budowa

Wkładki posiadają indywidualnie uformowane podparcie sklepienia podłużnego oraz domodelowaną część piętową zapobiegającą przesuwaniu się pięty.

Wkładki ortopedyczne supinujące mogą stanowić także bazę do wykonania odciążeń miejsc bolesnych takich jak modzele czy ostrogi piętowe. W razie występowania płaskostopia poprzecznego wkładka może zostać wyposażona w pelotę matatarsalną unoszącą sklepienie poprzeczne.

Do wykonania wkładek używamy płyt z korka naturalnego, korka syntetycznego termoplastycznego oraz nowoczesnych materiałów termoplastycznych. Jako materiał wyściełający może być uyta naturalna skóra bydlęca, materiał termoplastyczny lub tkaniny.

Wkładki ortopedyczne korytkowe

Wskazania

Wkładki ortopedyczne korytkowe stosuje się w sytuacjach gdy nie uzyskuje się właściwej korekcji wkładkami ortopedycznymi supinującymi. Wkładki korytkowe znoszą koślawe ustawienie pięty.

Przeciwwskazania

Wkładki nie zaleca się przy utrwalonej koślawości pięt oraz utrwalonym zniekształceniu płasko-koślawy ustawieniu stóp. Nie powinny być również stosowane przy nieznacznych koślawościach możliwych do skorygowania wkładkami ortopedycznymi supinującymi.

Budowa

Wkładki posiadają klin unoszący przyśrokowy brzeg stopy.

Wkładki ortopedyczne odciążające

Wskazania

Wkładki przeznaczone do stosowania dla stóp  o utrwalonej deformacji, oraz w przypadku występowania miejsc, które na skutek obciążenia sprawiają ból (modzele, ostroga piętowa).

Budowa

Wkładki wykonywane są na formie dostosowanej lub na odlewie gipsowym. Miejsca bolesne są odciążone w taki sposób by boczne okolice miejsca bolesnego przejęły obciążenie.

Wkładki ortopedyczne odciążające dla stóp o utrwalonej defomacji są domodelowywane do kształtu stopy by zmniejszyć miejscowy nacisk na przeciążąne punkty styku z podłożem.

Prezentowana wkładka ortopedyczna jest przykładem jak może zostać wykonana wkładka odciążająca. Wkładki zostały wykonane dla osoby ze stopami reumatoidalnymi. Deformacja charakteryzuje się palcami młoteczkowatymi i nadmiernym opuszczeniem I i II głowy kości śródstopia oraz V. Nadmierne obciążenie opuszczonych głów oraz pięty powoduje duży ból przy chodzeniu. Do wykonania wkładki użyto odlewu gispowego. We wkładce zastosowan trzy gęstości pianki oraz płytę korkową. Wkładka domodelowana jest do kształtu stopy, posiada odciążenie główki kości śródstopia oraz modzeli.

Wkładki ortopedyczne wyrównujące skrócenie kończyny dolnej

Wskazania

Głównym zastosowaniem wkładek ortopedycznych wyrównujących jest uzupełnienie skrócenia kończyny. Czasem wskazuje się podwyższenie kończyny celem uzyskania odpowiedniego ustawienia bioder oraz kręgosłupa.

Budowa

Wkładki wykonane są z korka naturalnego. Mogą posiadać lekkie uniesienie sklepienia podłużnego oraz zagłębienie pięty. W przypadku występowania deformacji stopy istnieje możliwość wykonania odciążenia. Wierzch wkładki może zostać wykończony skórą naturalną bądź pianką termoplastyczną.

Uwaga, lekarz lub rehabilitant powinien określić wysokość wyrównania oraz stosunek wysokości wyrównania pod piętą oraz pod palcami.

Wkładka supinująca - posiada klin w 3/4 długości, w części tylnej wkładki po stronie wewnętrznej, stosowana przy koślawości kolan, koślawości pięt, lekarz zalecając powinien określić wysokość klina, wkładka nie posiada typowego dla wkładek ortopedycznych podparcia sklepienia podłużnego (poza klinem jest płaska).

Wkładka unosząca wewnętrzną krawędź stopy - klin na całej długości wewnętrznego brzegu, którego wysokość określa lekarz, stosowana głównie przy koślawości kolan.

Wkładka pronująca - klin na całej długości zewnętrznego brzegu, którego wysokość określa lekarz, stosowana do odciążania nadmiernie obciążanej części zewnętrznej stopy przez zbyt duże uniesienie sklepienia podłużnego, stosowana przy stopach przywiedzionych.

Podobny efekt do w/w wkładek można uzyskać modyfikując podeszwę buta. Jeśli materiał i typ podeszwy pozwala na jej modyfikację dokonujemy adaptacji obuwia seryjnego.

Schorzenia, w których zastosowanie wkładek najczęściej daje dobre rezultaty:

 • płaskostopie poprzeczne i podłużne,
 • zapalenie rozścięgna podeszwowego,
 • nerwiaki,
 • halluxy,
 • młoteczkowate palce,
 • ostroga piętowa,
 • koślawość pięt
 • koślawość (szpotawość) stawów kolanowych,
 • chroby reumatyczne i stany zapalne oraz deformacje stóp spowodowane nimi,
 • deformacje stóp wrodzone i pourazowe,
 • wiotkość stawów,
 • stopa cukrzycowa.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje refundacja wyrobów medycznych (przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych). Między innymi obejmuje ona obuwie ortopedyczne wykonywane na indywidualne zamówienie.

Wysokość refundacji oraz okres użytkowania określają przepisy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. z 2013 r. poz. 1565). Szczegółowy wykaz wyrobów medycznych wraz z kwotami refundacji i okresami ich użytkowania znajduje się w załączniku do ww. Rozporządzenia MZ.

Obuwie ortopedyczne wykonywane na zamówienie zawarte jest w GRUPIE N. Zasadniczymi zmianami wprowadzonymi od 1 stycznia 2014 roku w przypadku refundacji obuwia ortopedycznego jest zwiększenie kwoty refundacji do 100% limity w przypadku ubezpieczonych do 18 roku życia oraz możliwość refundacji kolejnej pary obuwia już po 6 miesiącach od odbioru pierwszej pary. Obniżenie wysokości limitu do 100 zł dla buta do pary na zdrową stopę przy jednoczesnym zaopatrzeniu stopę chorą.

Od 1 lipca 2014 roku obowiązuje nowy wzór zlecenia na przedmioty ortopedyczne.

W praktyce uzyskanie refundowanego przedmiotu ortopedycznego odbywa się w następujących krokach:

 • wizyta u lekarza specjalisty (w ramach świadczenia NFZ), który zaleca obuwie i wystawia zlecenie na przedmiot ortopedyczny
 • potwierdzenie zlecenia we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ
 • wizyta u świadczeniodawcy celem pobrania miary na obuwie ortopedyczne
 • przymiarka i odbiór  wykonanych butów ortopedycznych.

Zwracamy również uwagę na możliwość skrócenia okresu użytkowania refundowanego przedmiotu w przypadku wystąpienia zmian fizycznych, których zakres regulacji przedmiotu nie obejmuje (np. zmiana długości, tęgości, stopnia deformacji) lub w wyniku przebytych zabiegów chirurgicznych. W tym przypadku lekarz specjalista zobowiązany jest do umieszczenia na zleceniu adnotacji. OW NFZ na tej podstawie rozpatrują skrócenie okresu użycia wcześniej zrefundowanego przedmiotu.

wkladki ortopedyczne Skuteczna redukcja haluksów

Właściwa pielęgnacja stóp

Każde ciało potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by mogło wyglądać młodo, jędrnie i atrakcyjnie. Czasem nie wystarcza codzienna pielęgnacja w postaci żelu pod prysznic czy balsamu. Są bowiem takie partie ciała, które wymagają dużo bardziej wymagającej ochrony i pielęgnacji. Z cała pewnością do takich zaliczają się stopy.

Jeśli odpowiednio nie zadbamy o nie, wówczas staną się suche i popękane. A w tym wypadku dużo prostsza i skuteczniejsza jest właściwa profilaktyka niż odbudowywanie kondycji skóry. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym stóp jest regularne – codzienne – stosowanie kremu nawilżającego oraz zmiękczającego do tej partii ciała. Przynajmniej jeden raz w tygodniu należy stosować dodatkowo coś, co służy złuszczaniu suchego naskórka – może to być preparat w formie peelingu, koniecznie gruboziarnistego, lub po prostu tarka do stóp czy nawet zwykły pumeks. Jeśli stan naszych stóp nie jest do końca zadowalający – zwłaszcza latem, kiedy to nosimy odkryte obuwie i zależy nam na estetycznych stopach – warto skorzystać z metod bardziej profesjonalnych. Najlepiej udać się do kosmetyczki, która wykona specjalny wygładzający zabieg parafinowy. Tego typu kosmetyki można kupić również w dobrych sklepach kosmetycznych. Taki zabieg stosuje się nie częściej niż raz w tygodniu. Wymaga on jednak odpowiedniej temperatury kosmetyku oraz okładu, dlatego jest dość uciążliwy, jeśli chcemy wykonać go samemu.

Parafina zbawiennie wpływa nie tylko na skórę, zwłaszcza pięt, ale także na paznokcie. Dzięki temu skóra jest wyjątkowo nawilżona, gładka i miękka, a efekt ten spokojnie utrzymuje się przez kilka dni. Zabieg ten zalecany jest również do pielęgnacji dłoni. Wykonuje go się w taki sam sposób, co w przypadku stóp. Żaden, nawet najlepszy, krem nawilżający nie jest w stanie uzyskać takiego efektu. Wśród domowych sposobów na zadbane stopy można wymienić także rycynę. Ten olejek o niesamowitych właściwościach nawilży i zadba o nasze pięty i paznokcie. Wystarczy nacierać nim wybrane miejsca.

%name Skuteczna redukcja haluksów

HalluPro

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz