Szkoła rodzenia czy warto ?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Odpowiednie przygotowanie się do porodu należy do najważniejszych elementów ciąży. Teorię zdobywać można z różnych źródeł, począwszy od różnych mniej lub bardziej użytecznych informacji od mam, cioć, koleżanek, na medycznych podręcznikach skończywszy. Nic jednak lepiej nie przygotowuje niż szkoła rodzenia, ponieważ łączy w sobie teorię i praktykę, a poza tym obecność innych przyszłych mam sprawia, że przeżywanie ciąży staje się mniej samotne.

Idea

Na pomysł stworzenia szkół rodzenia wpadł w latach 60. ubiegłego wieku angielski położnik G. D. Read. To on stwierdził, że dla kobiety cieżarnej brak stresu i umiejętność odprężania się jest kluczowa, ponieważ dzięki temu odczuwa mniej bólu. W tym celu powinna wiedzieć, co ją czeka, jakie etapu ma poród, co powinna podczas nich robić i jak sobie radzić z bólem. Wcześniejsze psychiczne przygotowanie się do niego oraz akceptacja tego, jak wygląda poród, znacznie obniża lęk.

Program

Obecnie szkoły te prowadzone są przez doświadczonych lekarzy, położnych i pielęgniarki, nierzadko zlokalizowane są przy szpitalach. Podczas kursów odbywają się wykłady, dyskusje oraz prowadzone są ćwiczenia ruchowe. Programy szkół obejmują nie tylko kwestie związane z ciążą i porodem, ale także dają podstawy wiedzy o opiece nad noworodkiem oraz sposobach jego żywienia. Można zapoznać się też z wieloma ćwiczeniami, które przygotowują mięśnie do porodu oraz z technikami oddychania. Często szkoła rodzenia zapewnia także możliwość odwiedzenia oddziału położniczego, dzięki czemu jest szansa, by się wcześniej z nim oswoić. Fachowcy zapewniają wiedzę na temat technik karmienia piersią, o tym, co należy robić w sytuacjach szczególnie trudnych, a także o możliwościach znieczulenia w czasie porodu. Wszystkie zajęcia mają na celu przede wszystkim redukcję leku kobiety przed porodem, przygotowanie jej do tego trudnego doświadczenia oraz zapewnienie jej i jej partnerowi startu jako świeżo upieczonym rodzicom – szkoły są świetne także dla przyszłych ojców, szczególnie jeśli para planuje poród rodzinny.

Na zajęcia można zacząć uczęszczać mniej więcej od 20 tygodnia ciąży, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. Oczywiście zależy to także od szkoły – niektóre mają co do momentu rozpoczęcia ścisłe wymagania.

Zajęcia ruchowe

Zajęcia ruchowe są bardzo przemyślane. Zawierają elementy oddechowe, poprawiające wydolność serca i płuc, a także aerobowe, przygotowujące odpowiednie partie mięśni do wysiłku. Zestawy ćwiczeń zawierają też elementy pilates. Wszystkie ćwiczenia są bezpieczne dla kobiet w ciąży i dostosowane do ich możliwości. Poprawiają kondycję, relaksują, budują równowagę fizyczną i psychiczną. Dla mężczyzn natomiast szkoły rodzenia przygotowują ćwiczenia uczące specjalnego masażu, mającego na celu przyniesienie kobiecie ulgi.

Dla kogo i za ile?

Oczywiście szkoły różnią się miedzy sobą, jedne kładą większy nacisk na kwestie przygotowania fizycznego, inne duchowego i opierają się na relaksacji, więc przyszła mama musi się dobrze zastanowić, co jest dla niej bardziej istotne. Również koszty uczestnictwa wahają się od około 100 do 500 zł. Jeśli jednak kobieta wie już, w jakim szpitalu będzie rodzić, warto żeby uczestniczyła w szkole rodzenia zorganizowanej właśnie przy nim, aby lepiej oswoić się z otoczeniem. Niestety, nie dla każdej kobiety szkoły rodzenia są bezpieczne. Ciąże podwyższonego ryzyka często uniemożliwiają uczestnictwo w typowej szkole, jednak często w ich ramach odbywają się zajęcia specjalne z łagodniejszymi ćwiczeniami oraz zajęciami teoretycznymi.

Najczęściej wymieniane korzyści ze szkoły rodzenia:

• Po szkole rodzenia szybciej wraca się do formy
• Zmniejsza się liczba uszkodzeń szyjki macicy oraz porodów poprzez cesarskie cięcie
• Zdecydowanie rzadziej odbywają się inerwencje medyczne (np. poród kleszczowy)
• Rzadziej jest konieczne znieczulenie czy konieczność nacięcia krocza
• Kobiety po szkole rodzenia są spokojniejsze i wiedzą, jak sobie pomóc w czasie skurczu, a poza tym współpracują podczas porodu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz