Zdrowie – najcenniejszy nasz skarb

Dbajmy o zdrowie

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…”- ten cytat, tak popularny i tak często powtarzany jest, dlatego, że daje nam do zrozumienia jak cenne jest nasze zdrowie, sprawność, dobra kondycja fizyczna i psychiczna. Jednakże, na co dzień nie pamiętamy o tym.
Gdy jesteśmy młodzi i nic nam nie dolega, zapominamy o tym, że należy troszczyć się o swoje ciało, dbać o to, żeby zdrowo jeść, wysypiać się, chodzić na badania profilaktyczne. Młodzi ludzie często zaniedbują swój organizm w imię tak zwanej dobrej zabawy. Palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie narkotyków, uprawianie przypadkowej miłości, skakanie na główkę do wody w miejscach do tego nieprzystosowanych to wszystko może doprowadzić do tragedii, do bezpowrotnej utraty zdrowia.
A zdrowie i życie mamy tylko jedno. Dopiero, gdy przestaniemy normalnie funkcjonować, organizm odmówi nam posłuszeństwa z powodu wielokrotnych wcześniejszych zaniedbań albo, gdy spostrzeżemy się, że wpadliśmy w sidła uzależnienia, zrozumiemy jak cenne jest zdrowie.

Niektórzy potrzebują jakiegoś silnego wstrząsu, aby ocknąć się i zobaczyć, że ich tryb życia może doprowadzić ich do choroby, czy nawet śmierci. Nie czekajmy na takie okoliczności, aby zainteresować się swoim zdrowiem. Już teraz zatroszczmy się o siebie. Na początek najlepiej jest spróbować ograniczyć, a z czasem wyeliminować, wszelkie zatruwające organizm używki – narkotyki, alkohol, papierosy. Drugim ważnym krokiem do lepszego zdrowia jest zadbanie o dostarczanie sobie w posiłkach codziennej niezbędnej dawki witamin i minerałów. Najczęściej oznacza to nic innego jak po prostu zjadanie większej ilości warzyw i owoców. Dodatkowo w okresach większego zagrożenia przez infekcje, przeziębienia oraz wtedy, gdy przeżywamy dużo stresu, nie wysypiamy się, warto przyjmować tak zwane suplementy diety odpowiednie do potrzeb organizmu. W ten sposób można zapobiegać ewentualnym chorobom, które mogłyby się rozwinąć za jakiś czas.

O swoje zdrowie można również zadbać poprzez sport. Systematyczna aktywność fizyczna pomaga nam uchronić się przed wieloma schorzeniami. Siedzący tryb życia, bowiem przyczynia się często do wielu dolegliwości i chorób- do otyłości, problemów krążeniowych, zwyrodnień kręgosłupa i innych schorzeń. Wielu z nas pewnie twierdzi, że nie ma czasu na ćwiczenia, jestem jednak przekonana, że każdy, nawet najbardziej zapracowany człowiek, jest w stanie wygospodarować, chociaż 15 minut trzy razy w tygodniu na odrobinę ruchu. Podobnież już tak niewielka dawka ćwiczeń potrafi wzmocnić nasze ciało i zdrowie.

Zdrowie to najcenniejszy nasz skarb. Nie kupimy go za żadne pieniądze.
Zdrowie jest naszym przyjacielem tak długo jak i my jesteśmy przyjacielem dla niego- nasze ciało służy nam przez całe życie, działa zgodnie z naszymi życzeniami: nogi pozwalają tańczyć, oczy -podziwiać piękne krajobrazy, płuca- oddychać rześkim powietrzem po deszczu. Nie zapominajmy o tym!

O Anna Bajkowska 354 artykuły
Niewielu zna prawdziwą Anne Bajkowską ale przynajmniej odkryje, że jest zaskakująca i przekonująca. Oczywiście jest także realistyczna, chętna do współpracy i czuła, ale często jest lekko skażona nastawieniem do bycia równie destrukcyjnym. Jej zaskakująca natura jest jednak tym, za co ją lubią. Wiele razy przyjaciele liczą na to i jej życzliwość, kiedy potrzebują wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Lucy ma również wiele wad. Jej negatywna postawa i wrogość mogą sprawić, że rzeczy się nagrzewają nawet w najlepszych momentach. Na szczęście jej perswazyjna natura pomaga rozjaśnić ciosy i nastroje w razie potrzeby.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*