Zioła lecznicze

O dobroczynnym działaniu ziół nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Już dzieci bawiące się na podwórku wiedzą, że gdy pojawi się zadrapanie dobrze jest przyłożyć na nie babkę lancetowatą, która przyspiesza proces gojenia ran. Zarówno babka jak i inne z pozoru nic nie znaczące zioła takie jak rumianek, mięta, mniszek lekarski czy wiele innych to źródło wielu cennych substancji o właściwościach leczniczych. Nie bez powodu Paracelsus napisał, że cała przyroda, która nas otacza, to jedna wielka apteka. I nie ma w tym nic dziwnego, przecież natura wiedziała już dużo wcześniej jak poradzić sobie z różnego rodzaju schorzeniami za nim pojawili się medycy i wyprodukowano pierwsze lekarstwa jakimi są zioła lecznicze.

Patrząc na historie medycyny zauważymy, że jej rozwój zawdzięczamy ziołom. Bez wątpienia, zioła lecznicze mają długą tradycję, z której bogactwa my teraz chętnie czerpiemy, wykorzystując to co dała natura, a to czego człowiek nie jest w stanie sam wymyślić. I tak naprawdę do aż do XI wieku zioła były praktycznie jedynym środkiem medycznym, o którym wiedzę przekazywano z pokolenia na pokolenie. Fakt, że wiedza na temat jak wykorzystać zioła lecznicze jest tak bardzo rozwinięta spowodowany jest tym, że wielu naukowców zarówno medyków jak i zielarzy na przestrzeni wielu lat zdobywało wiedzę na ten temat. Przykładem może być cytowany wcześniej Paracelsus, który z ziół wydobył składnik leczniczy nazwany Arcanum.

Niestety wraz z rozwojem medycyny i technologii, gdy bardziej zaczęło liczyć się mędrca szkiełko i oko niż ludowa wiedza zioła w lecznictwie zaczęto traktować jako domenę znachorów, a wręcz czarownic i zrezygnowano z nich na rzecz syntetycznie wytwarzanych medykamentów. Nowoczesne i skuteczne oraz łatwe w zażyciu farmaceutyki stały się popularne, a przemysł ten stał się jednym z najlepiej rozwijających gałęzi gospodarki. Przez wiele lat tylko tzw. zielarki, które przejmowały wiedzę z poprzednich pokoleń próbowały nadal wykorzystywać dobroczynną moc ziół.

Stosunkowo nie dawno ponownie ludzkość zaczęła przekonywać się do tego co pochodzi wprost z natury, a więc do łask wróciły zioła w lecznictwie. Gdy zaczęto doświadczać jak wiele skutków ubocznych mają typowe farmaceutyki zaczęto wracać do tego co przyroda ma do zaoferowania. Choć nadal firmy farmaceutyczne robią wszystko by nie dopuścić do tego by zioła zdobyły serca ludzi, to zioła w lecznictwie powoli zdobywają ponownie należną im pozycje będąc doskonałym uzupełnieniem tego co przemysł farmaceutyczny ma do zaoferowania.

Zioła dostępne są na rynku w różnych postaciach, w aptekach czy specjalistycznych sklepach zielarskich można zakupić specjalne herbatki lecznicze czy wywary, można również korzystać z dobrodziejstw jakie oferują zioła lecznicze z domowego ogródka takich jak mięta czy tradycyjny czosnek. Warto korzystać z tego co natura ma do zaoferowania by cieszyć się jej dobrodziejstwem szybciej dochodzić do zdrowia i odzyskiwać fizyczna oraz psychiczną sprawność.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 448 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz